Jak zalogować się na roota?

Witam!

mam problem z moim debianem 7 wheezy.

Znam hasło do root’a ( mogę działać na prawach roota wydając polecenie su (na zwyklym userze)). Ale jeśli chcę zalgować się “graficznie” tak jak loguję się na zwykłego usera, to nie da sie. Po prostu odrzuca hasło które jest poprawne. O co chodzi ?

Nie loguje się graficznie na kontro root - koniec i basta :roll: ! Z względów bezpieczeństwa jest to wyłączone, a jeśli zadajesz takie oczywiste pytanie to tym bardziej nie należy tego robić.

Byłem dotychczas na fedorze. Tam można było.

A dlaczego jak wydaję polecenie deb pisze, że go nie odnaleziono (tego polecena)

#deb

nie odnaleziono polecenia deb.

Bo nie ma takiego polecenia? Co chcesz dokładnie zrobić? deb instaluje się przez:

dpkg -i /scieżka/do/pliku.deb

Jeśli nie pamiętam. Co do logowania na kontro roota, jest to bardzo niebezpieczne, jeśli już zachodzi taka potrzeba to lepiej odpalać pojedyncze aplikacje z uprawnianiami root, tylko że to nie przez su, a przez sudo/gksudo, poczytaj sobie jak to zainstalować i skonfigurować.

Ale czego mnie tak straszycie z tym rootem ?

Przecież na fedorze pracowałem jak root i było ok.

Jeżeli pracowałeś jako root, to bardzo dobry miałeś pomysł. Poczytaj sobie o kontach użytkowników w systemach Linux. Konta root nie wolno używać do zwykłej pracy nad komputerem. To tak dla bezpieczeństwa. Masz tutaj dwie sytuacje:

-Jak jesteś zalogowany na koncie root i złapiesz jakiegoś wirusa(jest parę na Linux), to wtedy wirus uruchomi się na koncie root, co sprawi, że będzie miał nieograniczone możliwości względem systemu.

a teraz jak powinno być:

-Jeżeli jesteś zalogowany na standardowym koncie, to wtedy żaden wirus ci nic nie zrobi, bo nie będzie miał uprawnień.

To właśnie najgorsza bolączką Windows, że po zainstalowaniu odrazu użytkownik dostaje Administratora. Z tego powodu, jak mówili nam w szkole, nie trudno napisać wirusa lub zrobić włam. Root’a używamy tylko wtedy gdy jest potrzebny, najlepiej właśnie przez sudo/gksudo. Ta komenda umożliwia chwilowe(do zakończenia programu) uruchomienie programu z uprawnieniami root.

Tyle, ze jak ktoś dobrze napisze wirsua to sobie prawa roota przypisze/ominie. WIęc znowu nie ma co przesadzać z tym rootem

Nie ominie, ani nie przypisze. Chyba, że jest naprawdę bardzo zaawansowany, ale takie zdarzają się bardzo rzadko(czyt. prawie nigdy). Podczas pracy na root, każdy, nawet najpospolitszy wirus może sporo namieszać. Ale rób jak chcesz, to twój system i twój komputer. Debian najprawdopodobniej nie pozwoli zalogować się na root w trybie graficznym.

Ominiecie hasła root wbrew pozorom nie jest takie proste! To nie Win gdzie łatwo się prze to przebić (a nawet na Win nie jest to takie proste). Oczywiście to twój komp i twój system, ale jak kiedyś wyparuje ci cały system czy coś innego przez własną głupotę i nieuwagę (wbrew pozorom wystarczy jedno złe klikniecie nie tam gdzie trzeba i może dużo polecieć, wiem coś o tym. Na pewno nikt ci nie poda rozwiązania jak rozwiązać twój “problem” bo nikt nie będzie propagował i uczył złych praktyk, to tak jak pytać się jak wyłączyć “ten dźwięk” kiedy jedziemy nowszym autem bez zapiętych pasów.

Logowanie graficzne na konto roota możesz zezwolić w ustawieniach środowiska graficznego/menedżera logowania.

Jaki masz menedżer logowania, podaj wynik:

ls -al /etc/init.d | grep dm

ls -al /etc/init.d | grep slim