Jak załorzyć i

skonfigurowac Lan’a, będe robił to po raz pierwszy, być moze dojdize do tego Neostrada, a tu znowu słyszałem że do podzielenia na lanie neostrady potrzebny będzie switch, czy da się załorzyć (i jak) Lan’a z neostradą (bez switch’a) i bez niej (neostrady) (np. modem). Mam nadzieję zę ktoś to zrozumie

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup routera do neostrady do dzielenia łacza ale jest i sposób inny za pomocą winroute można udostempnić neta dla innych tyle tylko ze trzeba miec ciągle włączony komputer.

Jesli ten winroute duzo kosztuje to poprostu kupujesz karte sieciowa a jak chcesz jeszcze 2 kompa dolaczyc to wrzucasz druga siecowkei hula tak jak z routerami i innymi tego typu, tyle tez ze musi byc ciagle komp wlaczony.

Najtaniej bedzie jezeli uzyjesz kabla BNC - mozna to zrobic bez huba czy switch’a. Opis konfiguracji sieci LAN masz na stronie:

http://www.faq.trzebnica.net/cf_lan.php

Jezeli bedziesz chcial dzielic internet to kup na allegro komputer klasy p2 200 , 64 mb ram , 2gb HDD. Mozna taki zestaw dostac za ok. 200 zl. Z niego zrobisz sobie router czyli serwer do dzielenia internetu ktory bedzie musial byc wlaczony caly czas. Darmowym oprogramowaniem moze byc np. system Linux RedHat 9.0 dostempny w sieci. Do niego podlaczamy modem Neostrady i dzielimy lacze przez iptables. (Mozna znalesc dobre opisy w google).

Zakup sprzetowego routera do neostrady odradzam. Poniewaz tylko te bardzo drogie maja mozliwosc dzielenia pasma “po rowno” i innych zaawansowanych funkcji a przez router programowy mozna to zrobic bez problemu.

Dzięki, ale czy to musi być Linux, czy moze być Windows i jaki on mze być…, odległość miedzy domami to jakieś 50 M czy potrzebny mi będzie jakiś wzmaczniacz sygnału czy coś? sory jezeli wpis jest podwójny

Kazdy linux i kazdy windows jest do tego stworzony, a co do kabla to moze byc zwykly lub ekranowany i zmaczniacz nie jest ci potrzebny.