Jak założyć hasło na router

Witam. Założyłem temat aby zapytać się jak założyć hasło na router, który jest podłączony do liveboxa. Moja ciocia mieszka obok (w bloku) i nie chcę aby ktoś podłączał się pod naszą sieć. Gdy wchodzę na 192.168.1.1 to wyskakuje strona liveboxa który jest z neostrady. A ja chcę założyć hasło na jej router TP-LINK. POMOCY

Dla mnie jest zastanawiające czy to konieczne aby na jednej linii był wpięty livebox TP oraz jakiś dodatkowy ruter gdy livebox ma prawdopodobne 4 wyjścia sieciowe więc można do niego podłączyć 4 komputery. Czy tu jest konieczne tworzenie podsieci w tej sieci? Piszesz że wchodzisz na 192.168.1.1 ale nie piszesz z jakiego komputera tzn do czego podłączonego. Do Liveboxa czy rutera? Oczywiste jest że 192.168.1.1 to adres Liveboxa. Jeżeli ten ruter jest wogóle do czegoś potrzebny i do niego jest coś podłączone no to trzeba wchodzić na niego komputerem podłączonym do niego sprawdzając wcześniej na karcie sieciowej jaki ma adres bramy. A tak swoją drogą Livebox jest przecież ruterem i jeżeli on nie ma hasła to też jest szansa że ktoś z waszego internetu skorzysta.

Czyli rozumiem, że Twój sprzęt łączy się z lb, a cioci z tp-link’iem? Pomijając inne niewiadome, skorzystaj z cioci komputera i sprawdź co się stanie po wpisaniu 192.168.0.1 lub tplinklogin.net (jeśli wyskoczy monit o podanie loginu i hasła, to standardowo powinno być to słowo admin , dla obu pól).

Jeśli to nie pomoże (choć powinno), odłącz tp-link’a i spróbuj jeszcze raz wejść w jego ustawienia wspomnianym przez siebie adresem (192.168.1.1). Jeśli wtedy zadziała, będziesz musiał jeszcze co najmniej adres router’a zmienić, ponieważ będzie wynikało na to, że koliduje z adresem lb (mają takie same, choć w teorii tp-link nie powinien działać poprawnie…).

Po pierwsze, jest takie coś jak instrukcja obsługi. Po drugie, w tym temacie masz opisane jak zmienić hasło na przykładzie routera TP Link i nie tylko :arrow: podstawowa-konfiguracja-domowego-routera-t439247.html#p2786284

Co do utworzonej sieci, jeśli korzystacie z tej samej sieci, to routery powinny mieć różne adresy jeśli podłączone są portami LAN do WAN. Jeśli routery podłączone są portami LAN do LAN lub drugi router działa jako AP Client, to na TP Linku powinieneś wyłączyć serwer DHCP, bo możesz mieć konflikt adresów IP i najlepiej ustaw mu adres inny, niż adres Liveboksa, przynajmniej nie będziesz miał problemów z logowaniem się do routera TP Link.

Żeby zmienić hasło na TP Linku, powinieneś podłączyć się do niego bezpośrednio, np. kablem, nie przez Liveboksa, szczególnie jeśli TP Link działa jako AP Client, dla twojego komputera TP Link jest przełącznikiem i adres IP na nim ustawiony nie obowiązuje w sieci, dlatego powinien mieć inny adres do zarządzania nim.

Teoretycznie może działać poprawnie, ale tylko do momentu, aż komputer podłączony do TP Linka nie będzie chciał skorzystać z bramy, wówczas komputer wysyłając pakiet do bramy, wysyła go przez TP Linka, TP Link odbiera i myśli, że ten pakiet jest adresowany do niego, ale go odrzuca, bo nie zna trasy do sieci docelowej, zna ją dopiero Livebox, ale że pakiet przyszedł na jego adres, nie przekazuje go do Liveboksa :slight_smile: Natomiast komputer podłączony do Liveboksa, loguje się do Liveboksa, bo na jego adres przychodzą pakiety i nie przekazuje ich do TP Linka, bo pakiety osiągnęły swój cel. Routery niestety nie sygnalizują konfliktu IP, no chyba, że w logach można to dopiero wyczytać, ale trzeba do nich najpierw zajrzeć :slight_smile: