Jak założyć VPN?


(hatezit) #1

Witam,

Mam pytanie, jak można założyć VPN na wirtualnej maszynie w XP? Dokładnie mi chodzi o to, aby postawić, wiem, że jest opcja skonfigurowania w XP VPN'a lecz ja mam zmienne IP bo neostrada i jak podczas zaliczenia będę chciał pokazać, to nie zadziała. A większość programów w necie jest płatnych. Jak można inaczej?

Czytałem w necie o OpenVPN ale tu płaci się.


(roobal) #2

Od kiedy to? Na Windows XP serwera VPN raczej nie postawisz, tu byś musiał mieć Windows Server, za to możesz postawić serwer na wspomnianym właśnie OpenVPN.

VPN ma być oparty na dowolnym rozwiązaniu czy na jakimś konkretnym?


(hatezit) #3

No jak wpisałem OpenVPN to była pierwsza strona, gdzie są 4 kroki, w tym płacenie, to raz. Co do VPN i zaliczenia, mam pokażać że działa, plus wejść na jakieś strony korzystając z VPN.

Wcześniej jedna osoba tu odpowiedziała dając program CyberGhost, cos takiego. 


(Kamatori) #4

Szybkie pytanie: 

Skonkretyzuj czy chcesz po prostu mieć VPN KLIENTA na wirtualnym XP, czy chcesz mieć na nim server? Jeśli to drugie to odpada, bo serwer stawia się na linuxie bądź windows server. Jeśli chcesz tylko połączyć się z gotowym VPNem i to za darmo to polecam ci dwa serwisy których sam używam. 

 

1) https://www.tunnelbear.com/ 500mb transferu na miech jest za darmo. (można zmieniać kraj VPNa)

 

2) https://www.pptpvpn.biz/login.php kiedyś go dość często używałem. Obecnie zastąpiłem go: http://www.vpnbook.com/freevpn

 

Do TunnelBeara nie potrzeba żadnego interfejsu, masz prosty guzik do on/offu i tyle. Jeśli zaś chodzi o VPNy oparte na OpenVPN to polecam: http://www.dobreprogramy.pl/OpenVPN,Program,Windows,19016.html


(hatezit) #5

Chodzi mi aby pokazać, że korzystam z VPN, no i trzeba pokazać IP z VPN. Tylko jak z wirtualki będę korzystal to pewnie będzie to samo IP. Chyba że połacze się w sali z drugim komputerem uzywając maszyny wirtualnej.


(Kamatori) #6

Jak chcesz pokazać że używasz VPNa to tak jak pisałem: używasz tylko klienta. Co do IP to np. w narzędziach VirtualBoxa jest opcja do zmiany interfejsu z NAT na Bridged, dzięki czemu maszyna wirtualna ma adres inny od głównego komputera.  


(hatezit) #7

W salach jest tylko VMPlayer nie VirtualBox. Muszę napisać do wykładowcy czy można uzyć aplikacji w necie korzystających z VPN. Przewaznie u nas każdy będzie pokazywał połaczenie z miejscem pracy przez VPN.


(Kamatori) #8

Przecież VMPlayer także ma opcję Bridged. Dokument: http://aztcs.org/meeting_notes/winhardsig/virtualmachines/vmware/Virtual_Networks_in_VMware–Windows.pdf


(roobal) #9

VPN nie musi być tylko przez internet. Jak chcesz pokazać, że VPN działa, wystarczy odpalić Wireshark czy chociażby tcpdump (powinien być dostępny dla Windows, chyba że VMki działają na Linuksie, to nie ma z tym żadnego problemu). Ewentualnie możesz użyć dwóch komputerów, na jednym stawiasz serwer VPN i podłączasz do innej sieci, np. innego VLAN lub skorzystać z łącza 3G, tylko potrzebny Ci publiczne IP (w niektórych ofertach 3G operator stosuje NAT) i z drugiego komputera podłączyć się do serwera, ale jak pisałem, wystarczy stworzyć tunel po LANie i sprawdzić tcpdumpem i chociażby w samej tablicy routingu będziesz miał już trasy dla VPN.

Nie wiem na jakąs stronę wszedłeś, ale jeśli na openvpn.net no to musiałeś widocznie wybrać jakąś płatną wersję. Darmowych wersji szuka się przeważnie w Community, a jeśli korzystaliśmy z tej samej wyszukiwarki, to już na drugiej pozycji masz stronę pobierania OpenVPN dla różnych systemów, w tym kod źródłowy. OpenVPN jest wydawany na licencji GPL, więc musi być darmowy.

http://openvpn.net/index.php/open-source/downloads.html


(hatezit) #10

Nie znalazlem tej strony, która miałem na myśli. Ale jak narzie to trafiam na tą o której wspomniałeś: https://openvpn.net/. Tylko nie wiem czy samo założenie konta jest platne czy nie, bo pewnie program wymaga zalogowania się.


(roobal) #11

Nie musisz nigdzie się logować, masz link, bo widzę że nie możesz tego ogarnąć :wink:

:arrow: dla Windows 32-bit http://swupdate.openvpn.org/community/releases/openvpn-install-2.3.4-I001-i686.exe

:arrow: dla Windows 64-bit http://swupdate.openvpn.org/community/releases/openvpn-install-2.3.4-I001-x86_64.exe

Są tam też instalki dla Linuksa, ale w większość dystrybucji OpenVPN znajdziesz w repozytoriach. Tworzenie VPN musisz sobie już sam ogarnąć, na necie znajdziesz sporo tutoriali o dokumentacji technicznej nawet nie wspominam :wink:


(hatezit) #12

Nie ogarniam? Ja z VPN nigdy nie korzystałem:) nawet jeżeli trzeba było by logować się, to nie ma z tym problemu:)

Na masznie VMWare jest XP proff 32 bit. Więc wystarczy ściagnąć i zainstalować?

Nie ważne, zainstaluje i wtedy zobaczę co i jak;)


(roobal) #13

Chodziło mi o znalezienie instalki :wink:

Oni tam posiadają też jakąś płatną wersję lub płatne wsparcie techniczne, do wersji darmowej nie trzeba się logować nigdzie.

Tak, no i potem skonfigurować czy to według poradnika, czy dokumentacji.

:arrow: https://community.openvpn.net/openvpn/wiki/Openvpn23ManPage

:arrow: http://openvpn.net/index.php/open-source/documentation/howto.html


(hatezit) #14

roobal, zainstalowałem, uruchomilem ale też próbowałem stworzyc plik congi na podstawie tej dokumentacji i nie bardzo mi wychodzi. Widzialem w programach openVPN że wybierają z menu programu UK-1 i im działa. Tak na tutorialu widzialem.


(roobal) #15

Napisz co robisz. Podaj pliki konfiguracyjne, to będzie wiadomo co źle robisz.


(hatezit) #16

Ja utworzyłem 3 pliki dla klienta serwera, zrobilem z tym secret secret.key  i na podstawie tej strony:

http://www.networkservices.pl/baza-wiedzy/instalacja-i-konfiguracja-openvpn-w-windows# i nic nie działa. Ale szczerze mówiąc, to pogubilem się, pewnych rzeczy nie rozumiem z dokumentacji.


(Radek68) #17

A post was split to a new topic: Ja skonfigurować VPN?