Jak zamątowć nagrywarke DVD


(Matejo Master) #1

Cześć!

Chciałbym się dowiedzieć jak mam zamątować nagrywarke DVD jeśli mam już zamontowane dwa napędy.


(Kpc21) #2

zdejmujesz zaślepkę, wyłamujesz blaszkę, ustawiasz zworki, podłączasz do wolnej wtyczki na taśmie (jeśli nie ma kupujesz taśmę z dwoma wtyczkami) i do zasilacza


(Zbych ) #3

wiesz co co za dużo to niezdrowo (nawet dla kompa) najlepiej wyciągnąc jeden napęd i podpiąc nagrywarke zamiast niego , podpięcia nagrywarki pod kontroler (kabel) gdzie jest podpiety dysk twardy nie polecam gdyż obniży to szybkość dysku twardego , jak sie już uparłeś na podpięcie 3 napędu to dokup sobie dodatkowy kontroler IDE na PCI i będziesz wtedy bez zadnych problemów mógł podpiąć następne 4 napędy.


(McDracullo) #4

Zbych1 może bedzie przgrywać płyty “w locie” (bezpośrednio z płyty na płyte). Pozatym może mieć dysk na sacie i każdy napęd podłaczony do odzielnej taśmy ATA :slight_smile:


(Kpc21) #5

to zrób tak jak radzi Zbych1 , wyjmij 1 napęd (najlepiej najwolniejszy) i zamiast niego wszadź nowy, ten stary może służyć teraz do celów awaryjnych


(Matejo Master) #6

Dobra sprubuje jak radzi Zbych1. A co do pytania po co mi tyle napędów to odpowiadam: durzo kopiuje płyt. A i jesze jedno jak podmienie ten napęd na innym to będę musiał cos ustawiac w biosie.


(Zbych ) #7

Nie


(Matejo Master) #8

No dobra ale zamontowałem ten napęd i niechce mi czytać płyt co mam zrobić. W systemie pisze, że urządzenie działa poprawnie ale niemam do niego ikonki.

Pomurzcie!


(M Kupczynas) #9

Zworki masz dobrze ustawione :?:


(Matejo Master) #10

A gdzie znajdują się te zworki


(Elcupra) #11

na tylnym panelu napędu to jest taki malutki prostokącik na malutkich igiełkach. :wink:


(Matejo Master) #12

Acha to to myślałem że coś innego


(Picasso89) #13

Korzystając z okazji.

Jeżeli wepne teśme do złącza na płycie IDE to po drugiej stronie taśmy mam 2 wtyczki na wpięcie CD-romu lub dysku. I moje pytanie. Czy jedna jest Master a druga Slave ?? Moje pytanie jest dlatego, że ustawiłem na DVD zworke na Master a po wpięciu taśmy widziało DVD na Slave. po zamienieniu taśm był master. jeśli na wtyczkach jest master i slave to po co zworki ??

Pozdro


(Zbych ) #14

zasadniczo to zworki na napedach odpowiadają czy napęd bedzie pracował slawe czy master , tylko na niektórych opornych płytach gł należy również stosować kolejność wpięcia wtyczek na kablu , czyli zworka na master = 1 wtyk na kablu , slawe=2 (środkowy) wtyk, płytą głównych na chipsecie intela nie robi różnicy do której koncówki bedzie podpiety napęd niezależnie od ustawienia zworki, ale ale i tak z przyzwyczajenia stosuje sie w/w regółe.


(JNJN) #15

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=42381