Jak zamienic system plików FAT32 na NTFS?

witam

czy mozecie mi pomoc z z sytesteme plików? Mam dysk podzielony na trzy partycje i chciałbym przekonvertowac system plików z FAT32 na NTFS ze względu tego że jest lepszy. Problem w tym ze nie wiem jak to sie robi …Mozna chyba odczas formatowania ale nie zamierzam w najblizszym czasie foramtowac. CZy mozna jakas bezposrednio w windowsie? i czy są tego jakeis skutki typu utracenie danch?Gdzies wyczytałem ze najpierw musze zrobic defragmentator dysków. Niestety wyskakuje mi błąd ze dysk uszkodzony…

Prosto, łatwo i przyjemnie - i to bez utraty danych:

Start -> Uruchom -> cmd.exe

I tutaj:

convert C: /FS:NTFS

C: - literka dysku (partycji), którą chcesz przekonwertować

Jeżeli na konwertowanej partycji będą jakieś otwarte pliki, lub jeżeli to partycja systemowa, polecenie convert zaproponuje, że konwersja odbędzie się przy następnym uruchomieniu komputera. Należy się oczywiście na to zgodzić.

P.S. Aby konwersja mogła dojść do skutku na konwertowanej partycji musi być co najmniej 15% wolnego miejsca

P.S.2. Nie jest to konieczne, ale dla własnego bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia przed konwersją sprawdź gruntownie chkdsk-iem czy partycja nie zawiera błędów (logicznych ale przede wszystkim uszkodzonych sektorów).

Najpierw przejrzyj ten temat, a konkretniej ten fragment z niego: Checkdisk - sprawdzanie błedów na dysku i oczywiście zalecana jest defragmentacja przad zabiegiem konwersji jednak po Checkdisku. W razie znalezienia jakichkolwiek błędów i gdy system sobie z nimi nie poradzi polecam narzędzie o nazwie HDD Regenerator, które powinno dać radę. Gdy już będziesz pewien, że dysk jest sprawny możesz wziąć się za próbę konwersji.

Gdy masz możliwość przekopiowania gdzieś danych z wybranej partycji (inna partycja, dysk, płyta DVD-RW (polecam tą opcję) możesz je tam umieścić i po prostu sformatować daną partycję z nowym systemem plików, a po tym przywrócić dane na niej zawarte. Gdy nie masz takiej opcji (brak miejsca, duża ilość danych, itp. to polecam lekturkę: klik i klik ewentualnie klik. Nigdy nie masz jednak 100% pewności, że jakieś dane nie zostaną utracone :cry:

a mam jeszcze jedną wątpliwośc konertowac system plików z poziomu BioOS’a czy Windowsa ? jak lepiej ? W biosie to nawet nei wiem jak i gdzie wklepac tą komende…?

Czytałeś przynajmniej co jest napisane w linkach które Ci podałem ??

Pierwszy z brzegu :arrow: http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/440,1 … _NTFS.aspx

Poprostu:

Kliknij przycisk Start, kliknij pozycję Wszystkie programy, kliknij polecenie Akcesoria, kliknij pozycję Wiersz polecenia.

W oknie wiersza polecenia wpisz polecenie convert litera_dysku: /fs:ntfs, gdzie litera_dysku jest literą dysku, który chcesz skonwertować, a następnie naciśnij klawisz ENTER. Na przykład wpisanie polecenia convert E: /fs:ntfs spowoduje przekonwertowanie dysku E w systemie plików NTFS.

Wpisz nazwę woluminu, który chcesz skonwertować, a następnie naciśnij klawisz ENTER.

Jeśli konwertowana partycja zawiera pliki systemowe—co ma miejsce, jeśli cały dysk twardy podlega konwersji—będzie konieczne ponowne uruchomienie komputera w celu umożliwienia konwersji. Jeśli dysk jest prawie pełny, proces konwersji może się nie powieść. Jeśli zostanie wyświetlony komunikat o błędzie, należy spróbować usunąć niepotrzebne pliki lub wykonać ich kopię zapasową w innej lokalizacji w celu zwolnienia miejsca na dysku.

btw. wszystkie te informacje znajdziesz w pomocy windowsowej…