Jak zamontować drugi dysk do dell GX620 tower

Witam forumowiczów. Kupiłem okazyjnie, do prostych prac biurowych Della Optiplex GX620 z fabrycznie zamotnowanym dyskiem 80GB z interfejsem SATA i zainstalowanym na nim Win XP. Ze starego komputera został mi dysk 160 GB z łączem ATA i zapragnąłem go wykorzystać jako dodatkowy dysk w tym komputerze. Problemów jest kilka: po pierwsze - próbowałem zamontować dysk pod oryginalnym dyskiem, na tzw sankach. Ale tam nie sięga kabel z zasilacza i nie ma wstęgi z łączem ATA. Wcisnąłem go w miejsce na napęd FDD 1.44MB i podłączyłem do zasilacza i wstęgi (może ktoś ma pomysł jak inaczej go podłączyć z zastosowaniem w/w sanek?). Problem drugi - na dysku z ATA jest zainstalowany Linux. Jak spowodować, żeby komuter przy starcie dał możliwość wyboru systemu? BIOS nie daje takiej możliwości. Może coś ze zworkami porobić? Czekam pomocy :slight_smile:

przeczytaj instrukcje do tego modelu, podpowiem jest na stronie della

Tytuł tematu powinien raczej brzmieć:“Jak zamontować drugi dysk do dell GX620 tower” o ile jest to wersja tower.Są chyba 3 wersje Della gx620.

Wtedy użytkownicy mający tego Della włączą się ewentualnie do dyskusji.Obecny tytuł tematu sugeruje,że masz jakieś problemy (np.bad sektory) z zamontowanym i używanym dodatkowym dyskiem ATA.

Żeby podłączyć dysk Ata do złącza Sata potrzebna jest przejściówka i zastosowanie kilku zabiegów:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2303863.html

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi to możesz nawet temat zamieścić w dziale Linux:

http://forum.dobreprogramy.pl/systemy-gnu-linux-f14.html

szperałem na stronie della - nic tam nie znalazłem. Instrukcja jest bardzo ogólna Nie przewidzieli chyba, że ktoś będzie chciał podłączyc dysk starszego typu jak i wielu innych rzeczy, bo wtedy instrukcja musiała by mieć z 200 stron.

to zajrzyj do podręcznika serwisowego

To jest z pewnością wersja tower. Nie muszę mieć przejściówki. Już go podłączyłem. Dysk jest fizycznie sprawny i widoczny dla Win XP ale nie mogę uruchomić z niego linuxa. BIOS widzi tylko SATA, cd i usb. Dodam, że mam taką konfigurację napędów - SATA C: CD/DVD-D: a ATA E: coś musiałem z wtyczkami namieszać. No i dlaczego nie mogę zabootować linuxa? Zapraszam posiadaczy tego modelu do dyskusji.

Zdaje się,że na dysku C: musi być zainstalowany GRUB.

Jakiś czas temu instalowałem Linuxa jako drugi system po XP i wtedy automatycznie zainstalował się program rozruchowy GRUB na partycji C.

W tej sytuacji zadaniem jest zainstalowanie GRUB-a a ja na linuksie za bardzo się nie znam.