Jak zamontować drugi dysk twardy?

Witam

Czy ktoś mogłby mi podpowiedzieć w jaki sposob zamonotwać drugi dysk twardy w systemie ATA na jednej taśmie. Czy poza podłączeniem trzeba coś zmieniać w ustwieniach płyty głownej i w BIOSIe?

Witam.

Zapewne pierwszy dysk jest zamontowany na kanale “Primary” i będąc jedynym urządzeniem na tej taśmie działa jako “Master”. Jeśli podłączysz drugi dysk do tej samej taśmy, trzeba poszukać zworek na dysku (tam jest zawsze rysunek dot. ustawienia zworek) i tak dla pierwszego dysku (tego, który jest) - ustaw “Master” a dla drugiego “Slave”.

Radziłbym jednak drugi dysk podpiąć pod kanał “Secondary” np. razem z nagrywarką (nie wiem czy kanał IDE/ATA masz tylko jeden) - dyski nie będą pracować na połowie transferu, a nagrywarka wiadomo nie pracuje cały czas. Wtedy dysk ustaw na Secondary Master, a nagrywarkę przestaw na Slave i powinno być ok.

robert22m2 , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

akurat dokladnie odwrotnie :smiley:

master na koncu tasmy a slave na srodku… czesto 80-pin tasma nie ma fizycznie pina jednego, dlatego dysk podlaczony na srodek musi byc ustawiony jako slave…

“W przypadku dysków ATA, podłącza się je taśmą z 3 wtyczkami wyglądającą tak: http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:At … 27_002.jpg Na jednej takiej taśmie, można podłączyć 2 urządzenia. Powinniśmy to wykonać w następujący sposób: pierwszą wtyczkę należy włożyć w gniazdo IDE znajdujące się na płycie głównej, kolejną wtyczkę (środkową) należy wetknąć w gniazdo urządzenia działające w trybie slave, a ostatnią wtyczkę w gniazdo urządzenia działające w trybie master. Jeżeli do jednej taśmy podłączamy jedno urządzenie, niech będzie ono ustawione na master (i podłączone ostatnią wtyczką taśmy), gdy mamy 2 urządzenia niech będą ustawione według schematu: płyta główna—urządzenie slave—urządzenie master. Dyski twarde dobrze jest podłączyć taśmą 80-żyłową, a na jednej taśmie nie zaleca się podłączania dysku twardego i napędu optycznego na raz. Tryb urządzeń ustawiamy zazwyczaj zworką: na etykiecie urządzenia, bądź koło pinów na które nakładamy zworkę, znajdziemy instrukcję w jakiej pozycji mamy ustawić zworkę, by dane urządzenie działało w określonym trybie.”

Wielkie dzięki za podpowiedź. Już teraz wiem. Rozumiem, że w Biosie nie trzeba nic ustawiać.

no i :?:

czy to znaczy, ze prawidlowo?

byle jakie zdjecie tasmy ATA z Google da odpowiedz wlasciwa…

ata_cable.jpg