Jak zamontować drugi hdd

jak w temacie,

zasilanie biegnące po jednym kablu z pierwszego hdd połączyłem

a co z kablem serial ata, czy ma być podłączony bezpośrednio z plyty głównej ?

jak to zrobić, nie mam niestety żadnej instrukcji

Tak, łączysz dysk twardy i płytę główną przewodem SATA.

ok, tylko zastanawiam się czy jest on w standardzie dostarczany z obudową czy z dyskiem twardym, mam tylko jeden, którym połączony jest stary dysk twardy

do nowego hdd nic nie dostałem

Przewody dodawane są do płyty głównej.

Możesz dokupić taki przewód w sklepie komputerowym, jeżeli nie znajdziesz w pudełku po płycie głównej.

ok poszło, w biosie nowy dysk jest lecz win go nie wykrywa

co trzeba poustawiać ?

musisz go sformatować

Start --> Uruchom --> diskmgmt.msc

pomimo, że system go nie widzi ?

Jaki to system ?,czy podłączyłeś zasilanie ?,czy kontroler SATA na płycie włączony,do XP potrzebne są sterowniki SATA

jeżeli ten dysk znajduje się w Zarządzaniu dyskami to system go widzi, tylko bez formatowania nie może mu przypisać literki i przez to jest niewidoczny w Mój komputer

mam xp, w biosie wykrywany jest nowy dysk więc zakładam że zasilanie dobrze podłączyłem, co do sterowników, mam już jeden dysk sata więc chyba nowych sterowników nie trzeba wgrywać

ok jestem w zarządzaniu dyskami

mam dysk 0 jak dalej postępować

mam juz 320 gb podzielone na dwie partycje

czy nowy 500 gb dzielić na partycje jeśli tak to na jakie i jak to zrobić ?

klikasz na Dysk 1 500GB i tam wybierasz utwórz partycję (albo coś podobnego)

a jakie partycje i ile to już zależy od Ciebie :slight_smile:

Też musisz podzielic,najlepiej pobrac oprogramowanie takie jak Paragon Partition Manager Express - jest to freewarowa odmiana tego programu - umożliwia wygodne tworzenie partycji,w Windowsie też masz takie narzędzia,ale to jest wygodniejsze,podział polega na tym,że zaznaczasz ten nowy dysk,tworzysz jedną partycję,ustalasz ile ma zajmowac,drugą,itd.

a jakie są wskazania dla partycji, czy zalecane jest ich tworzenie ze względu na np. szybkość pracy dysku

zależy co chcesz robić na tym dysku

PS. nie bój się - możesz się pobawić tymi partycjami (oczywiście na tym nowym dysku, starego nie ruszaj po stracisz dane), zawsze będzie można je wszystkie usunąć i podzielić dysk od nowa

nowy dysk ma być typowym dyskiem magazynowy, zdjęcia filmy i nic więcej

Oczywiscie wszystko robisz na nowym dysku

Dysk dzieli się na partycje np. dla ochrony danych,np. na partycji C: masz system,a na D: dane,gdybyś potrzebował kiedyś przeinstalowac System,to robisz to na C:,D: nie ruszasz i dane są nietknięte

czyli jak rozumiem podział na partycje nie ma żadnego wpływu na szybkość działania hdd

a ponieważ mam 1 dysk podzielony na partycje gdzie na jednej jest system i programy a na drugiej pozostałe dane to mogę spokojnie zrezygnować z dzielenia na partycje nowego hdd

czy trafnie myślę ?

partycję musisz zrobić przynajmniej jedną

ja bym go podzielił na dwie równe partycje, ale Tobie może pasować inne rozwiązanie

myślałem o tym by już go nie dzielić