Jak zamontować partycję ZFS w Manjaro/Archu?


(StarterX4) #1

Witajcie! Kilka tygodni temu (może z miesiąc?) na swoim kompie instalowałem PC-BSD 10.0.3 (nie doszłem w instalatorze do opcji gdzie mógłbym wybrać system plików, niestety PC-BSD nie obsługuje rozszerzonych partycji, więc przez Gparted musiałem kilka GB przenieść poza nią i utworzyć czwartą partycję), a tuż po nim OpenSUSE 13.2, jednak padł mi po instalacji sterów nvidia 304 (nie chciało mi się już jednak z tym kombinować) i postanowiłem wrócić do Manjaro, i OpenSUSE zastąpiłem Manjaro PekWM.

Po instalacji, do pliku "/etc/grub.d/40_custom" dodałem:

menuentry "PC-BSD (on /dev/sda4)" {

    insmod zfs

    set root='(hd0,4)'

    search --no-floppy --fs-uuid

    chainloader +1

}

po czym komenda update-grub

Po dodaniu tego, próbowałem odpalić go z gruba, jednak wywala mi błąd "not ufs", "not /boot/loader" (screen)

W Manjaro zainstalowałem z repo Extra moduły jądra dla tego systemu plików, potem dkms autoinstall , systemctl enable dkms , restart kompa, próbowałem zamontować tą partycję przez komendę mount /dev/sda4 /mnt jednak wywala błąd mount: nieznany typ systemu plików 'zfs_member'.

 

W jaki sposób mogę dostać się do tej partycji?

chciałbym z niej wyciągnąć config gruba PC-BSD, myślę że to pomoże mi rozwiązać błąd "not ufs".

 

Manjaro Linux 64-bit PekWM (repo testing)


(roobal) #2

Nawet czysty FreeBSD nie oferuje w instalatorze ZFS. Jeśli chcesz korzystać z ZFS musisz przejść dość zaawansowany tryb instalacji FreeBSD.

Było to opisane po polsku na jednym z forów, ale nie mogę tego teraz znaleźć, więc musisz się posiłkować tym lub szukać na własną rękę :arrow: http://www.bsdnow.tv/tutorials/zfs

W Linux (chyba że masz na myśli Archbsd) ZFS działa tylko FUSE, tak jak Ntfs (mam na myśli odczyt/zapis, jądro obsługuje tylko odczyt).


(Halvmork) #3

ZFS to system plików Solaris-a, poniżej poradnik jak go używać na Gentoo.

 

http://wiki.gentoo.org/wiki/ZFS