Jak zamontować partycjie Windows-owskie na Linuxie Suse?

Wiem ze ten temat był juz poruszany ale nadal nie wiem jak zamontować partycje windowsowskie (fat32 i ntfs) na Linuxie Suse 10 ?? Bardzo prosze o instrukcje dla zielonego użytkownika :slight_smile: Pozdrawiam :slight_smile:

Polecam zajrzeć do /windows - prawdopodobnie są już tam zamontowane.

Jeżeli nie, to Google i fat+linux oraz ntfs+linux.

Pewnie nie wpadłeś na pomysł żeby google zapytać. Pozatym, może zrobiłbyś to co powinieneś zrobić już dawno temu, a mianowicie zajrzeć do przyklejonego wątku dla początkujących w tym dziale.

Szukanie samemu naprawdę nie boli.

areh próbowałem sposobu Czarno to widzę… z tego wątku: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=31216&highlight=montowanie

i nie poszło dlatego pytam…na googlach znalazłem ale nic z tego co było tam napisane nie rozumiałem…:smiley:

Spróbuj w ten sposób z tego samego wątku. Nie ma wyjścia. Musi działac :slight_smile:

Muszą byc wpisy w pliku /etc/fstab

np.

dev/hdb1 mnt/win_c vfat codepage=852,iocharset=iso8859-2,rw,umask=000,uid=0,gid=0

całośc ma byc w jednej linii

dev/hdb1 to linuxowe oznaczenie partycji,

/mnt/win_c to katalog w którym linux montuje partycję

nazwy katalogów są dowolne zamiast win_c może byc np. dysk_c

edytujesz ten plik jako root i katalog /win_c zakładasz w /mnt

jeśli wszystko się uda po restarcie linux zobaczy partycję c w /mnt/win_c

tak robisz ze wszystkimi partycjami

nazwy partycji sprawdza się poleceniem fdisk -l

W SuSE można wszystko wyklikać w YaST.

Sprawdziłeś ta mczy ich nie ma?

Do windows. Czyli gdzie ? :oops: :stuck_out_tongue:

Chyba wyraźnie piszę: /windows

W windowsie katalog główny to c:/ , d:/ itd. a w linuksie katalog główny to /. Jeśli korzystasz z KDE odpalasz Konequerora i klikasz na pasku narzędzi do góry , aż ci pokaże katalog /. Teraz w okienku powinieneś mieć katalog windows. Klikasz dwukrotnie ikonke i jestes w katalogu /windows. W konsoli wpisujesz cd / oraz cd windows i juz jestes w tym katalogu.

HarryPotter nie ma takiego gatalogu:( Ale gdy wpisuje to co napisał Chicken to mam i nie wchodzi mi na partycje :frowning: I pisze tak jak klikam w dysk DEDE w Konqueror :

Nie można zamontować urządzenia.

Otrzymany komunikat błędu:

[mntent]: warning: no final newline at the end of /etc/fstab

mount: can’t find /dev/hda7 in /etc/fstab or /etc/mtab

Mój wpis w pliku fstab wyglada tak:

/dev/hda7mnt/DEDEfat32** codepage=852,iocharset=iso8859-2,rw,umask=000,uid=0,gid=0**

To co na zielono skopiowałem z postu wymienionego wyzej :wink: I czemu nie działa ? :frowning:

/dev/hda7 /mnt/DEDE vfat codepage=852,iocharset=iso8859-2,rw,umask=000,uid=0,gid=0

tak powinna wyglądać ta linia.

/mnt/DEDE ten katalog musisz utworzyc i w tymże katalogu bedziesz mial zamontowana partycje.

Daj znac czy działa :slight_smile:

a, i jeszcze jedno, na końcu pliku /etc/fstab zrób nową linie :wink: