Jak zapamiętać automatyczne włączanie sieci WI-FI

Na razie nie mogę zainstalować Linuksa na komputerze stacjonarnym, to zainstalowałam Ubuntu na moim laptopie. Mam tylko taki problem z siecią Wi-Fi. Otóż za każdym włączeniem systemu muszę ręcznie wpisywać hasło do mojej sieci. Czy idzie zrobić tak, by to się jakoś zapamiętało? Bo jest to trochę męczące tak za każdym razem to hasło wpisywać.

A jesteś pewna, że on się Ciebie pyta o hasło do sieci, a nie do menedżera haseł (gnome-keyring)?

Bo na Ubuntu generalnie jest tak, że jak pierwszy raz wpiszesz jakieś hasło (np. do sieci Wi-Fi), to on będzie chciał je zapamiętać w gnome-keyring i zapyta Cię o hasło dla gnome-keyring. I to hasło odtąd będziesz musiała wpisywać praktycznie przy każdym uruchomieniu laptopa, chyba że ustawisz puste, to wtedy o nic się nie pyta, tylko się od razu łączy.

jeśli chodzi o szyfrowanie WEP/WPA to wszystko ustawiasz w pliku /etc/network/preferences.

Pozdrawiam!

Ja muszę za każdym razem wpisywać dwa hasła - jedno do mojej sieci, a drugie do jakiejś bazy i te sama se wymyślam, no ale zawsze muszę te 2 podać. Na plikach to ja się nie znam, żeby w nich grzebać. Już i tak mam dość problemu z nowym Grubem.

Ta, to pewien minus network-managera, wicd nie ma takiego problemu. Możesz więc albo zainstalować wicd jako managera sieci, albo tak jak napisał beevvy , ustawić puste hasło, czyli Programy -> Akcesoria -> Hasła i klucze szyfrujące i usuwasz bazę kluczy. Przy następnej próbie połączenia będzie chciało założyć nową bazę kluczy, tworzysz bazę z pustym hasłem.

Zainstalowałam jednak Minta z linuxmint.com Ale widzę, że tam jest tak samo. A co to jest wicd? W tym mintowym menu nie widzę tam żadnych haseł.

sudo apt-get install wicd

MEnu :arrow: Akcesoria :arrow: Hasła i klucze szyfrujące

trzeba teraz włączyć wicd i poustawiać haslo i rodzaj szyfrowania.

Coś mi się cały system posypał. Chyba będę musiała na nowo zainstalować go. A gdzie łatwiej to wszystko ustawić - w Ubuntu czy Mincie?

W obu systemach jest tak samo.

Aha. Próbowałam ustawić jakoś ten wincd, ale pojawiło się to okienko i dalej się nie da nic zrobić - nie znajduje IP:

zrzuta.png

Spróbuj zrobić tak:

sudo gedit /etc/network/interfaces

I wpisz tam odpowiednie dane:

auto wlan0

iface wlan0 inet dhcp

wireless-essid nazwa_sieci

wireless-key klucz_do_sieci

Domyślam się, że adres IP masz przydzielany z DHCP. Jeśli twoja karta rozpoznawana jest inaczej niż wlan0 to dostosuj to odpowiednio. Jak jest rozpoznawana twoja karta sieci bezprzewodowej, możesz sprawdzić poleceniem iwcofnig. Zrestartuj ustawienia sieci:

sudo /etc/init.d/networking restart

I powinnaś się cieszyć dostępem do neta, bez zbędnych “netłerkmendżerów” :slight_smile:

Pozdrawiam!

Trochę tego wicd nie rozumiesz, tam wpisujesz tylko key do sieci, później dajesz okej i dajesz połącz, w tym okienku nic więcej ci się nie pokarzę.

No ciężko jest zrozumieć, jeśli się na co dzień Linuksa nie używa. Tyle zauważyłam, tylko chciałabym właśnie to zautomatyzować, by nie musieć tego za każdym razem robić. W wolnej chwili zobaczę to raz jeszcze, bo ktoś proponował zostawić puste hasło.

IMHO NetworkManager + puste hasło w menedżerze kluczy (czy jak to tam się nazywa) to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

Ale z tego co wiem to wicd zapamiętuje to hasło jeżeli go tam wpiszesz dla tej sieci,

Ten pomysł jest raczej kiepski, przynajmniej w mojej sytuacji się nie sprawdza. Gdy mam ustawione puste hasło w zamian za to muszę co połączenie się z routerem wpisywać klucz WEP/WPA a stworzyłem sobie taki skomplikowany, że muszę co chwilę na ściągawkę zaglądać, dlatego ja wolę korzystać z GnomeKeyRing. Poza tym zauważyłem, że z pustym hasłem Ipla sobie nie radzi, na terminalu dostaję informację, że Iplalite nie może nawiązać połączenia z daemonem GnomeKeyRing, gdy hasło jest ustawione to nie ma żadnego problemu :slight_smile:

Pozdrawiam!

A ten GnomeKeyring to jakiś jeszcze inny programik do sieci Wi-Fi? I czy on będzie się co chwilę o hasło pytał, czy tylko raz i zapamięta? Bo po tym wicd mi się net zepsuł.

GnomeKeyRing to program w Gnome, który zapamiętuje hasła tak samo jak np. menedżer zapamiętywania haseł w Firefoksie. W Kde taki program do przechowywania haseł nazywa się KdeWallet.

Tylko raz pyta o hasło nazwijmy to główne i hasło do sieci czy wspomnianej przeze mnie Ipla już nie musisz dodatkowo wpisywać, ponieważ one są zapamiętane w tym programie, jeśli korzystasz z takiego czegoś w Firefoksie to będziesz lepiej to rozumiała :slight_smile:

Mi też Wicd coś niezbyt chętnie działa :slight_smile: Próbowałaś może, tak jak pisałem wcześniej, skonfigurować sieć w pliku /etc/network/interfaces? :slight_smile:

Pozdrawiam!