Jak zapamiętać tak długie i trudne hasło?

Jak zapamiętać tak długie i trudne hasło, albo jak dobrać dobre hasło i trudne i móc je zapamiętać, można zawsze gdzieś zapisać i czytać je codziennie.

Zasada tworzenia właśnie takiego hasełka ;p

przykładowo aydFETY352@EF$^&*%@!.,:KL(*%#@

 

Jest cała gama memo-technicznych reguł  np:

 

hasło:

BAdl%h@30zn{}?

 

łatwo wygenerować z:

BArdzo długie % h@sło 30 znakowe {}?

 

powstało z połączenie x2 pierwszych liter zmodyfikowanej frazy:

bardzo długie hasło 30 znakowe

 

Czyli:

1.) Wymyśl sobie wierszyk, czy użyj kilku fragmentów piosenek, zdanie opisujące aktualne wydarzenie (kupiłem nowy komputer) i zapamiętaj, np:

bardzo długie hasło 30 znakowe 

 

2.) Wymyśl regułę wybierania liter i wstawiania znaków specjalnych, czyli:

Dwie pierwsze duże - > BArdzo długie hasło 30 znakowe

Dwie pierwsze litery każdego słowa -> BAdlha30zn

Po drugim słowie wstawiam % -> BAdl%ha30zn

Druga litera a zamieniana jest na @ -> BAdl%h@30zn

Dodaję {}? na końcu -> BAdl%h@30zn{}?

 

Czyli oryginalna pisownia wierszyka do hasła do zapamiętania (z metodą co drugie):

 

BArdzo długie % h@sło 30 znakowe {}?

 

generuje hasło:

 

BAdl%h@30zn{}?

 

Dobrze też jest użyć słowa w wierszyku w innym języku (np angielskim) czy przesunąć klawisze podczas pisania niektórych  fraz tj. zamiast dużego U piszę Y a zamiast małego u piszę i (literka y oaz i znajdują się po lewej i prawej stronie literki u na klawiaturze). Lepsze efekty uzyskasz używając klawiatury DVORAK.

Nie ma sensu używać takich haseł. Masz autorze Windowsa? Sprawdź sobie jego cd-key, wkuj na pamięć i go używaj jako hasła. Będzie Ci łatwiej zapamiętać niż takiego potworka.

Hasło minimum 8 znakówe wystarczy jak komuś mało to 12 składające się z małych, dużych liter, cyfr dla wymagających można dodać znaki specjalne. 30 znaków to przesada paranoja i podchodzi pod chorobę psychiczną, po drugie chyba nic nie akceptuje tak długich haseł. Jedno hasło do wszystkiego to słabe hasło starczy wyciek z jednej witryny i leci wszystko. Krótsze hasła ale zawsze inne.

dzięki

reguła pochodzi z bezpieki jak coś więc nie byle jaka strona

Może się mylę ale dużo witryn chyba nie akceptuje za długich haseł i nie wyobrażam sobie takiego czegoś. Są programy do przechowywania i generowania haseł jak keepass albo lastpass.

No tak, jak nie 30 to 10 czy 20 znaków, aby było długie i trudne do odgadnięcia i nie było to hasło gdzie można znaleźć w każdym słowniku. :slight_smile:

Ta regułka z pierwszego posta była do systemu operacyjnego - linux’a.

Hasło do systemu nie musi być długie jeśli ktoś chce się włamać do systemu to nie robi tego łamiąc hasło chyba że ma dostęp do sprzętu a ty nie zauważysz że od kilku godzin/dni pracuje program do łamania haseł ale raczej traktuje jako kabaret.

Najlepsze i najtrudniejsze do odgadniecia (przez wszelkie możliwe ataki brute-force z wykorzystaniem słowników) są hasła składające sie z kilku wyrazów. Nie zawracaj sobie głowy wielkimi literami, cyframi i tym podobnymi bzdurami. Takie hasła są odporne na ataki, a zarazem łatwe do zapamiętania. W przypadku haseł trzeba mieć świadomość, że jak administrator ma fantazję i każe tworzyć hasła powyżej 10 znaków, hasła trudne do zapamiętania i nie daj każe zmieniać co 3 miesiące, to jego zabezpieczenie obróci się przeciwko niemu. O ile w teorii wszystko jest pięknie, o tyle w praktyce użytkownik będzie zapisywał sobie hasło na kartce i co najlepsze, wywiesi je na monitorze co równa się z brakiem zabezpieczenia systemu.

Jako że to dział na luzie, to tak mi się przypomniało:

Jeśli ktoś ma dostęp do sprzętu, to hasło zresetuje, bądź ewentualnie podepnie sprzętowy keylogger. Dostęp fizyczny do sprzętu = dostęp do systemu.

Właśnie dlatego napisałem że długie hasła na system nie mają sensu bo nie ma to kompletnie znaczenia.

roobal - ciekawe jestem czy złamali by moje hasło, które zawiera “Unicode” :wink: Nie wiem czy narzędzia uwzględniają chińskie znaki, Unicode, lub unikalne specjalne znaki czy tylko to co jest na klawiaturze ? :D  taka ciekawostka

Z tego co ja wiem niekoniecznie złamanie hash-u hasła musi dać takie samo hasło, z tego co wiem to istnieje matematyczna możliwość że dwa różne ciągi znaków dadzą ten sam hash tzw. kolizja. Tak że istnieje możliwość złamania twojego hasła innym hasłem a system to zakceptuje (oczywiście czas na złamanie tak hasła jest taki sam lubi większy jak ten na uzyskanie orginalnego hasła))

Sawsze się odszyfrowuje hashe nigdzie nie są przechowywane oryginalne hasła ani w systemach ani na stronach www z tego co wiem.

Nie powinny być przechowywane hasła w plaintext, ale jak z realizacją tego to już różnie czasami bywa :D.

Do łamania skomplikowanych haseł służą oczywiście karty graficzne a właściwie o oparciu o ich procesory graficzne…

nie jednoktornie można zobaczyć w internecie wykradzone i odszyfrowane bazy i najczęściej są hashe

Najcześciej - ale nie zawsze, podobno allegro kiedyś trzymało hasła plaintextem - tak że daleko szukać nie trzeba.

Skomplikowanych haseł nikt nie łamie. Łamie się hasła z użyciem słownika, tablic tęczowych itp. Jednak jak ktoś chce złamać WPA2, to mu GPU nie pomoże, tu musiałby mieć moc obliczeniową churmy Amazon lub Windows Azure, aby złamać hasło w sensownie krótkim czasie, tj. krótszym, niż przynajmnej jeden miesiąc.