Jak zapisać okrągły obrazek bez prostych rogów?

Witam

Za każdym razem jak ktoś chce zapisać jakiś obrazek to jest on w sumie prostokątny. Kształt obrazka może być różny, ale to co go otacza (białe pole) zawsze tworzy wzór prostokąta.

Czy jest możliwość zapisania obrazka w taki sposób aby zapisać tylko wycięty kształt (tak jak to się wycina np. za pomocą gimpa)?

Nie, obrazek rastrowy jest zawsze prostokątny. Ale możesz zapisać go w taki sposób, że wszystko poza pewną częścią obrazka (okrągłą) jest przezroczyste.

No własnie. Jak to zrobić?

Nie ma takiej możliwości, tak jak kolega wyżej pisze są to obrazy prostokątne i kwadratowe mają one wymiary podawane w pikselach w wysokości i szerokości

No tak. Już kolega napisał, że nie ma takiej możliwości. Jak w takim razie zapisać obraz tak, aby wszystko to co białe było przezroczyste?? Mam obrazek okrągły z pustym środkiem. Chciałbym żeby środek był przezroczysty i wszystko co wokół też. jak to zrobić?

zapisując jako png lub gif z przezroczystością.

Tylko czy możemy pozwolić sobie na stratę jakości ?

Czy może ktoś w końcu napisać jak to się robi? Gdybym wiedział jak to bym nie wchodził na forum i się nie pytał. Skrzek …zasugerowałeś “zapisując jako png lub gif z przezroczystością.” Nie wiem jak to się robi.

Możesz napisać po prostu krok po kroku jak to zapisać?

jak używasz GIMPa to dodaj kanał alpha, edytuj obraz tak zaznaczyć to co cię interesuje, odwróć zaznaczenie, usuń np. klawisz Delete (jak w tym momencie zmniejszysz rozmiar płótna to plik będzie mniejszy), zapisz jako png lub gif.

A ja Ci powiem jak to zrobić. Krok po kroku.

Tylko napisz, jakie programy są dla Ciebie dostępne i potrafisz je obsługiwać w stopniu podstawowym (np. do obróbki zdjęć).

Będzie mi łatwiej poprowadzić Cię w danym programie, niż pisać Ci o obsłudze jakiejś aplikacji o której nic nie wiesz, nie znasz jej lub nie jest dla Ciebie dostępna. OK?

Są programy, gdzie wystarczy wczytać interesujący Cię plik (np. JPG) a potem tylko zapisać lub wyeksportować go np. jako PNG lub GIF, określając przed zapisem, który kolor ma być przeźroczysty. I już.

Skrzek dziękuje za pomoc. Wszystko działa tak jak powinno.

DeePdIVE również dziękuję za chęć pomocy. Gimp mi już pomógł,ale nie ukrywam, ze z czystej ciekawości dowiedziałbym się czegoś nowego. Napisałeś, że wystarczy tylko zapisać lub wyeksportować …itd itp. Ale np. w paintcie nigdzie nie widzę takkiej opcji odnośnie przezroczystości ??

A widzisz w Paincie obsługę warstw? Nie, tak samo jak z przezroczystością - bo to prosty program graficzny!

Masz wiele dobrych i darmowych (do użytku prywatnego) programów do grafiki rastrowej (przejrzyj sobie to forum). Ja np. używam IrfanView (przeglądarka z zaawansowanymi opcjami).