Jak zapisać okrągły obrazek bez prostych rogów?

(pawel500) #1

Witam

Za każdym razem jak ktoś chce zapisać jakiś obrazek to jest on w sumie prostokątny. Kształt obrazka może być różny, ale to co go otacza (białe pole) zawsze tworzy wzór prostokąta.

Czy jest możliwość zapisania obrazka w taki sposób aby zapisać tylko wycięty kształt (tak jak to się wycina np. za pomocą gimpa)?

(mktos) #2

Nie, obrazek rastrowy jest zawsze prostokątny. Ale możesz zapisać go w taki sposób, że wszystko poza pewną częścią obrazka (okrągłą) jest przezroczyste.

(pawel500) #3

No własnie. Jak to zrobić?

(Zeus__) #4

Nie ma takiej możliwości, tak jak kolega wyżej pisze są to obrazy prostokątne i kwadratowe mają one wymiary podawane w pikselach w wysokości i szerokości

(pawel500) #5

No tak. Już kolega napisał, że nie ma takiej możliwości. Jak w takim razie zapisać obraz tak, aby wszystko to co białe było przezroczyste?? Mam obrazek okrągły z pustym środkiem. Chciałbym żeby środek był przezroczysty i wszystko co wokół też. jak to zrobić?

(skrzek) #6

zapisując jako png lub gif z przezroczystością.

(Zeus__) #7

Tylko czy możemy pozwolić sobie na stratę jakości ?

(pawel500) #8

Czy może ktoś w końcu napisać jak to się robi? Gdybym wiedział jak to bym nie wchodził na forum i się nie pytał. Skrzek .....zasugerowałeś "zapisując jako png lub gif z przezroczystością." Nie wiem jak to się robi.

Możesz napisać po prostu krok po kroku jak to zapisać?

(skrzek) #9

jak używasz GIMPa to dodaj kanał alpha, edytuj obraz tak zaznaczyć to co cię interesuje, odwróć zaznaczenie, usuń np. klawisz Delete (jak w tym momencie zmniejszysz rozmiar płótna to plik będzie mniejszy), zapisz jako png lub gif.

(DeePdIVEr) #10

A ja Ci powiem jak to zrobić. Krok po kroku.

Tylko napisz, jakie programy są dla Ciebie dostępne i potrafisz je obsługiwać w stopniu podstawowym (np. do obróbki zdjęć).

Będzie mi łatwiej poprowadzić Cię w danym programie, niż pisać Ci o obsłudze jakiejś aplikacji o której nic nie wiesz, nie znasz jej lub nie jest dla Ciebie dostępna. OK?

Są programy, gdzie wystarczy wczytać interesujący Cię plik (np. JPG) a potem tylko zapisać lub wyeksportować go np. jako PNG lub GIF, określając przed zapisem, który kolor ma być przeźroczysty. I już.

(pawel500) #11

Skrzek dziękuje za pomoc. Wszystko działa tak jak powinno.

DeePdIVE również dziękuję za chęć pomocy. Gimp mi już pomógł,ale nie ukrywam, ze z czystej ciekawości dowiedziałbym się czegoś nowego. Napisałeś, że wystarczy tylko zapisać lub wyeksportować ...itd itp. Ale np. w paintcie nigdzie nie widzę takkiej opcji odnośnie przezroczystości ??

(Pablo_Wawa) #12

A widzisz w Paincie obsługę warstw? Nie, tak samo jak z przezroczystością - bo to prosty program graficzny!

Masz wiele dobrych i darmowych (do użytku prywatnego) programów do grafiki rastrowej (przejrzyj sobie to forum). Ja np. używam IrfanView (przeglądarka z zaawansowanymi opcjami).