Jak zapisywać dane na drugiej partycji dysku?

Witam,
Wczoraj wyczyściłam całkowicie dysk i podzieliłam go na dwie partycje: jedna podstawowa, pojemność 30gb tylko na system i pliki systemowe. Resztę miejsca dyskowego (ok 900GB oddałam sobie na partycji logicznej.
Po zainstalowaniu świeżego Windowsa 10 z płyty, w eksploratorze pokazuje mi się tylko partycja z systemem i tak wszystko w niej się zapisuje. Co mam zrobić, aby druga partycja była widoczna i żebym domyślnie na niej zapisywała pliki?

1 polubienie

A jaki system plików nadałaś partycji na dane?

Ta druga partycja jest w ogóle sformatowana?

1 polubienie

ppm na start wybierz >zarządzanie dyskami> i tutaj przypisz literę do partycji i sformatuj ją.

Nftc, tak się to nazywało o ile dobrze pamiętam. W każdym razie nie gpt.

Sformatowany został cały dysk, dopiero po sformatowaniu stworzyłam partycje.

1.Ale partycja została sformatowana z pod windowsa?
2.Czy windows sam nie krzyczy o format partycji?

30 GB na system Windows 10 to za mało. Owszem, będzie działał, ale będą problemy, choćby z dużymi aktualizacjami. Zwiększ rozmiar partycji systemowej (przy takim dysku) do co najmniej 128 GB. Potem w przystawce Zarządzanie dyskami stwórz drugą partycję w tej rozszerzonej z całej reszty (ok. 800 GB).

1 polubienie

Jak już wspomniano - 30GB to za mało na Windowsa. Sam dysk to talerzowy? Jak masz jakieś wolne środki (200-250zł), to bym proponował:

  • kupić dysk SSD i tam zainstalować Windows (SSD 128GB a jak są środki, to 250GB),
  • dodatkowy dysk jako jedna partycja na dodatkowe dane.
1 polubienie

Z tego by wynikało że partycja nie sformatowana. Ja nie pojmuję stwierdzenia po sformatowaniu dysku stworzyłem partycję… Po stworzeniu partycji trzeba ją sformatować.

A co do wielkości partycji C. to jak piszą wyżej stanowczo za mała. .

Według mnie, utworzyłaś tylko jedną partycje na system, a z reszty dysku nie jest utworzona żadna partycja, dlatego system jej nie widzi.Użyj programu do tworzenia partycji np. EaseUs Partition Master i przede wszystkim powiększ partycję systemową.