Jak zarabiać końcówki rj-45 kat 6


(Valygar) #1

Witam.

Jakiś czas temu na tym forum dostałem radę, aby zrezygnować w sieci LAN w domu z kat 5e, a zainwestować w 6a.

Poszedłem do dobrze zaopatrzonego sklepu w moim mieście i uzyskałem informację, że nawet jak kupię dobry kabel to i tak będę miał „przebicia i spowolnienia” o ile sam będę zarabiał końcówki.

Jak zapytałem dlaczego i co można zrobić, aby uniknąć problemów to nie uzyskałem odpowiedzi. Pan sprzedawca zdobył się jedynie na ironiczny uśmiech.

W przeszłości zarobiłem wiele końcówek w kablu 5e i wszystko było ok.

Doczytałem, że w kat 6 i wyższej wszystkie 8 żył musi być dobrze zrobione. Tak samo robiłem w 5e.

Poproszę o wyjaśnienie czym się różni zarabianie końcówek w 5e i 6.

Dodatkowo jak by ktoś wyjaśnił co sprzedawca miał na myśli będę zobowiązany.

Z góry dziękuję.


(thommy181) #2

Generalnie rzecz biorąc kable wyższej kategorii stosuje się do zewnętrznych instalacji np. na elewacji budynku czy w piwnicy gdzie często panuje wilgość i izolacja oraz ogólna odporność kabla musi być wyższa. Jeżeli stosujesz kable w mieszkaniu, gdzie panuje jakaś pokojowa temperatura (nie ma trudnych warunków atmosferycznych typu wilgoć, mróz, niskie temperatury) możesz spokojnie stosować kable kat 4-5. Jeżeli to akurat będzie 6 kat to nie sądzę aby przyczyniło się to do jakiegoś znacznego polepszenia sygnału. Dopóki nie ma strat w pingu na drodze komputer->router lub komputer->komputer przyjmuje się, że wszystko jest prawidłowo. Ciężko mi stwierdzić co sprzedawca miał na myśli.