Jak zarządzać routerem komórkowym

Mam kilka routerów komórkowych i chciałbym zdalnie wchodzić na każdy router z osobna. Czy jest taka możliwość? Jeżeli tak to jak to ugryźć?

Co to jest router komórkowy? Gdzie je masz? Jak wygląda topologia sieci? Co to znaczy “zdalnie”?

Najprościej - jeżeli znasz IP tych routerów w sieci (a skoro piszesz że to Ty je masz, więc chyba znasz), to wystarczy już tylko login i hasło i możesz się do nich logować.

 

Terminologia router 3G/4G na kartę SIM odpowiada Ci?

 

W Polsce, w czterech miejscach :slight_smile:

 

Z pewnością nie gwiazdy ani drzewa czy magistrali. Sam określ co to za topologia, cztery routery 3G/4G na kartę w różnych miejscach.

 

Tzn. nie ruszając czterech liter do urządzeń fizycznych oddalonych o kilometry.

 

Co z tego, że znam adresy lokalne tych routerów jak jak chce dostać się na nie z zewnętrznej sieci. Dlatego pytam jak to rozwiązać czy jakiś DDNS czy co?

Dostajesz się dokładnie w taki sam sposób, jak do każdego innego routera ze zmiennym IP.

“Odpowiada Ci”?

A trochę jaśniej?

Po pierwsze bo widze, że tu fachowcy od siedmiu boleści. Coś świta, ale nie wiadomo w którym miescie.

 

Jeżeli nie masz wykupionego publicznego IP zmiennego tylko domyślnie wszyscy operatorzy mobilni poza PLAY używają IP prywatnego czyli idzie przez router i NAT operatora plus NAT twojego routera mobilnego.

 

Publiczne IP w sieciach mobilnych i coraz częściej kablowych jest za dopłata zarówno zmienne jak i stałe i najczęściej tylko dla biznesu. Tak jest w Orange i T-Mobile, w Plusie prawdopodobnie tez, ale ja Plusa unikam jak ognia jeśli chodzi o sieci komórkowe.

 

W Orange na firme masz IP publiczne APN nazywa się VPN za 7 zł netto, w T-Mobile publiczne mzienne 10 zl netto, stałe IP publiczne w obu sieciach 15 zl netto jako usługa dodatkowa.

 

Żeby zdalnie mieć dostęp do czego kolwiek musisz mieć PUBLICZNY ADRES IP w sieci i włączone funkcję dostępu zdalnie an routerach iż nac porty routera przez jakie masz ten dostep zdalny.

 

P.S. Jak można nie wiedzieć co to router mobilny to aż wstyd wypowiadać się na forum.

@garoz

“Żeby zdalnie mieć dostęp do czego kolwiek musisz mieć PUBLICZNY ADRES IP”

Wcale nie musisz. Możesz np. zainstalować sobie coś pokroju TeamViewer na jednej z maszyn w sieci lokalnej za routerem. Przychodzi mi do głowy jeszcze kilka innych sposobów. 

Co jednak najważniejsze jak ktoś w pierwszym zdaniu obraża kogoś kto chce mu pomóc, to wszelkiej pomocy się odechciewa.

Nikogo nie wyzywam i nie obrazam tylko stwierdziłem fakt. Mi ktoś na innym forum napisał “Nie wiesz, nie pisz”. Potem tacy czują się obrażeni.

@garoz To nie było o tobie :wink:

A co jeśli maszyny nie mają tak rozbudowanego systemu i nie obsługują TeamViewer? 

 

Jakimi słowami obraziłem kogoś? Bo wydaje mi się, że żadnymi. Po prostu oburzyłem się tym, natłokiem zbędnych pytań przy prostym pytaniu.

 

Reasumując… w urządzeniach mam karty pre-paid także nici z publicznego adresu. DDNS nie obsługuje router. 

Jedyna opcja w routerze to virtualny serwer z przekierowaniem portów z protokołem TCP+UDP z tym, że przy zmiennym WANie nic raczej nie zrobię.

Na prywatnym IP od dostawcy żadnych portów nie udostępnisz, nawet DDNS nie zadziałą na prywatnym IP.

Niestety mam adres prywatny klasy A - np: WAN: 10.174.223.85

Na pewno nie da jakoś tego obejść?

 

Znajomy ma Neta z Cyfrowego Polsatu i kamery HikVision i zdalny podgląd na te kamery ma.

Ma tam chyba DDNS skonfigurowany a też ma adres prywatny.

Z prywatnym adresem IP nie masz możliwości udostępnienia bezpośrednio czegokolwiek co będzie widoczne z internetu. I w tym wypadku usługa typu DDNS nie będzie działać. Być może znajomy ma zastawione połączenie VPN do serwera który publiczne IP posiada i podgląd z kamer jest przekierowany właśnie na to IP.

Albo znajomy ma internet w CP na firme i dali mu IP publiczne, ale nie kojarzy :wink:

 

VPN taki jest płatny jak pisze kolega wyżej.