Jak zasięg ma WIFI?

Mieszkam na wsi i chcę sobie za znajomym , który mieszka ok 5 km odemnie zestawić sieć bezprzewodową. Nasze domy z dachów się widzą i chcemy wystawić antenki żeby mieć ze sobą połaczenie. Czy na te 5 km musmiy kupowac jakis specjalistyczny sprzęt czy wystarczą zwykłe antentki panelowe takie po 17 decybeli ? Drugie pytanie czy można to zrobi na 2,4 GHz czy w jakiejś innej technologii?

Najlepiej zrobić taki most na Ubiquiti Nanostation5. Sprzęt niezawodny i kompaktowy. Banalna instalacja i konfiguracja. Odradzam częstotliwość 2,4 GHz, bo pasmo jest zaśmiecone strasznie.

Wifi na takie odległości raczej nie sięga. Proponuję zakupić anteny kierunkowe w częstotliwości 5 GHz. Jednak jeszcze przy zakupie upewnić się, że anteny mają odpowiedni zasięg. Dodatkowo ważne jest, aby te anteny “widziały się”, żeby nie zasłaniały je żadne budynki czy drzewa, bo wtedy znacznie spada przepustowość i zasięg.

Właściwie wszytko wyjaśnił Ci już ant0n. Jeżeli dachy się widzą to nie powinno stanowić to żadnego problemu. Jeżeli zdecydował byś się jednak na sprzęt 2.4 Ghz to wyszukaj wolny kanał najlepiej nie sąsiadujący z innymi sieciami.

Zasięg od kilku do kilkuset metrów

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi

Anteny nie tylko powinny się widzieć, ale ważna jest strefa fresnela, a szczególnie jej dół. To tam idzie spora część energii i nie może być zasłonięta.

dzięki, mniej więcej też tak podobnie myślałem

dam znac jak tylko uda nam się zestawić link

Było wiele takich tematów na forum.

Ponad 300km

pozdrawiam