Jak zaszyfrować cały dysk?

Już w dziale windy pytałem o to, ale po czasie skierowali mnie do tego działu więc tu zakładam temat.

Krótko mówiąc mam:

  • laptop, dysk twardy, powiedzmy, że pusty w 100%

  • Windows 7

  • dwie wersje systemu linux: Ubuntu zwykłe + ubuntu-12.04-alternate

I chcę:

  • zainstalować Win7

  • zainstalować linuxa

  • zaszyfrować cały dysk

Jak to zrobić? Proszę o konkretny poradnik, najlepiej jak wy swoimi słowami napiszecie lub skopiujecie, ale sprawdzając go (czy nadal aktualny, żeby ktoś nie wyskoczył z poradnikiem z czasów komuny, nieaktualnym w niektórych miejscach).

Dysk możesz zaszyfrować TrueCryptem, niestety możliwość szyfrowania partycji systemowej dostępna jest tylko w wersji dla systemu Windows. Pod Linuksem możesz skorzystać, np. z DM-Crypt lub eCryptFS lub stworzyć szyfrowany LVM, niestety instalator Ubuntu tego nie oferuje.

Pozdrawiam!

Użyj programu True crypt znajdziesz też spolszczenie dla niego raczej nie powinno ci to sprawić problemu wszystko jest opisane wybierz szyfrowane AES

już wiem jak:

potrzebny tylko:

ubuntu-12.04-alternate-i386 (czyli Ubuntu w wersji Alternatywnej, a nie zwykłej).

I tak w mega skrócie:

  1. instalujemy Windę, możemy najpierw na VirtualBox potrenować instalację więc przy instalacji mamy dysk czysty, bez partycji więc robimy ileś MB partycję na Windę i na niej instalujemy windowsa

  2. na Windzie szyfrujemy partycję systemową (nie testowałem opcji całego dysku więc nie wiem i nie wiem co w przypadku, gdy na dysku są partycje ukryte, recovery, na laptopach no i sam bootloader, czy coś partycji recovery w laptopach)

  3. po zaszyfrowaniu windy restartujemy kompa już z płytą ubuntu-12.04-alternate-i386 i w niej lecimy “dalej”, “dalej” (nie dosłownie), aż włączy się opcja partycjonowania, wybieramy partycjonowanie ręczne i:

  • tworzymy partycję np. 100, czy 200 MB z opcją montowania /boot

  • tworzymy partycję “szyfrowana LVM” (czy coś tam z LVM, jest tylko jedna do wyboru z LVM)

  • po utworzeniu jej, kilka opcji wyżej będzie opcja “konfiguruj szyfrowane woluminy” i tam tworzymy sobie partycje, wystarczy nawet jedna partycja z montowaniem / (choć jak ktoś chce to niech se zrobi kolejne z /home i co tam jeszcze chce, ale ja robiłem tylko / ).

Wyskoczy gdzieś tam pytanie o typ szyfrowania np. AES 256 i później gdzieś pytanie o hasło, którym będziemy szyfrowali

(zapamiętujemy też przy tym partycjonowaniu numerek partycji /boot, np. może to być nr 6, przyda się pod koniec instalacji)

  1. klikamy “zakończ partycjonowanie i zapisz zmiany na dysku” i instalator się odpala, tam wyskoczyć może np. info, że partycji /home i swap nie zrobiliśmy, można je olać, nie są potrzebne (ramu pewnie każdy ma z 3GB co najmniej wiec swap raczej zbędny, choć nie znam się)… no i po olaniu tych rzeczy instaluje się system

  2. na końcu instalator poinformuje nas, że znalazł np. Windę XP i czy Gruba zainstalować w MBR i opcje “tak”, “nie”. Wybieramy “nie” i wtedy wyskoczy pytanie, gdzie gruba zainstalować, na którym dysku i będą przykłady co wpisać. A że pamiętaliśmy, że partycja /boot miała nr 6 to wklepujemy tam chyba /dev/sda6 i gotowe, zainstaluje nam gruba ładnie. Resetnie kompa.

a przy odpalaniu kompa przywita nas bootloader truecrypt i zapyta o hasło do windowsa, jak chcemy na windę wbić to podajemy hasło, ale jak wolimy linuxa odpalić to wciskamy ESC i po chwili ładne okienko z ubuntu wyskoczy i tam zapyta o hasło do odszyfrowania linuxa, wklepujemy i gotowe, odpali się ubuntu. To tyle z mojej strony. Nie testowałem na razie poza virtualboxem i nie testowałem szyfrowania partycji D itd., szyfrowałem tylko systemową + później linuxa całego za wyjątkiem partycji /boot, na której jest grub

Nie byłem właśnie pewny, czy w tekstowym instalatorze Ubuntu jest możliwość stworzenia szyfrowanego LVM.

Pozdrawiam!