Jak zaznaczyć kilka warstw w gimpie?

Jak zaznaczyć kilka warstw w gimpie? Jedną warstwę zaznaczam tak: ppm na warstwie>kanał alfa na zaznaczenie. Co zrobić by dało sie kilka warstw na raz zaznaczyć- by utworzyć zaznaczenie składające sie z kilku warstw??

P.S. Dlaczego gdy wybieram z menu zaznaczenie>powiększ i ustawiam np 10 px to mi krawędzie tego zaznaczenia zaokrągla?? Za każdym razem po powiększeniu zaznaczenia muszę usuwać zaokrąglenie…

  1. Prawoklik na warstwie i “Alpha to selection”, czyli “przekształć kanał alfa na selekcję”.

  2. Z menu “Select” (po polsku to chyba będzie "zaznaczenie " lub “selekcja” - sorry, ale nie używam polskiej wersji…) wybierasz opcję “Save to channel” - “zapisz jako kanał”.

  3. Tak robisz ze wszystkimi warstwami, z których chcesz zrobić wspólną selekcję…

  4. Przechodzisz w Gimpie do palety “Kanały”, robisz prawoklik na kanale, który chcesz dodać do selekcji i wybierasz opcję “Add to selection” - “dodaj do selekcji”.

  5. I tak do skutku…

A teraz na temat powiększania selekcji. Ten mechanizm działa tak, że powiększenie selekcji o np. 20 px oznacza, iż KAŻDY punkt powiększonej selekcji oddala się o relatywnego punktu oryginalnej selekcji o 20 px . Czyli, jeśli masz np. prostokątną selekcję, to narożniki tel selekcji mogą się - po powiększeniu - oddalić również tylko o 20 px i powstaje łuk.

Gdyby miał powstać “narożnik”, odległość między oryginałem a powiększeniem, przekroczyłaby tę wielkość. Więc lepiej jest przeskalować obiekt na warstwie i dopiero robić selekcję. Amen…

Dziękuje za wytłumaczenie.

.

Więc muszę powielić warstwę i tą powstałą z zwielokrotnienia powiększyć i zaznaczyć co utworzy właśnie to zaznaczenie. Dobrze rozumiem?

Tak, to chyba najprostszy sposób. Jakby co, służe pomocą.