Jak ze starego komputera zrobić server

Witam tak jak w temacie jak ze starego komputera zrobić serwer

1.6 GHz Sempron

512 RAM

40 GB

GeForce 6200

Win XP

Ale serwer czego.

Tak naprawdę na porządny serwer to troche za słaby komputer. Było to już na forum. A nawet dziś o tym komuś pisałem. Poczytaj/pobierz http://www.programosy.pl/program,krasnal-serv.html

Musisz wgrać tam najlepiej Linuxa (Debian np?) , zainstalować apache2 + mysql-server + php5.

Masz już platformę LAMP. Dalej czytasz jakieś ksiązki związane z konfiguracją LAMP oraz zasadami działania sieci i masz już serwer. :smiley:

Musisz oczywiście wykupić jeszcze łącze z większym uploadem i płacić większe rachunki za prąd nie wyłączając go 24/7.

Wszystko sprowadza się do jednego -> Bez fachowej wiedzy ani rusz :smiley:

michal_93 - Po co straszysz ludzi? sądzisz że na takim sprzęcie będzie stawiał SUPER HIPER PRO DOWNLOADOWSKI SERWER?

W tych czasach wystarczy mieć minimalną wiedzę i umiejętności, aby zrealizować swój cel w IT :wink:

Nie straszę go. Po prostu opisuje jak wygląda dzisiaj większość małych i średnich serwerów w internecie (coś ok 80% to platforma LAMP).

A czy przeczytanie kilku książek to jakaś wielka rzecz i można dzisiaj kogoś tym straszyć?

Kolega odkurzył stary komp i chce zrobić sobie serwer, ale to chyba oczywiste jest że nie ma być to wielki serwer, a maszyna do testów i nauki.

MalyEdiPl, na serwerze skonfigurowanym przez kogoś innego nie nauczysz się konfigurować serwera. Co najwyżej nauczysz się programować. Ale zastanawiam się jaka wersja PHP jest tam wgrana? Pewnie 4 :D.

Ja koledze darmowe rozwiązania podsyłam i open source.

A Ty mu każesz instalować na tym gracie system Windows za 280 zł. Po co?

Pytanie do autora: Do czego ten serwer?

  1. Do nauki programowania? - Instaluj LAMP

  2. Do hostowania na serio? - Instaluj LAMP, czytaj książki, wykup lepsze łącze, płać rachunki za prąd :smiley:

Większość serwerów jest oparta na Debianie, i to właśnie Linux jest wybierany częściej niż Windows, czemu Linux nigdy się nie zawiesi, a Windows tak ?

http://www.sciaga.pl/tekst/19968-20-por … ws_i_linux Nie ma tyle badziewia, poza tym mało kto korzysta z Linuksa w życiu codziennym, dom czy praca, np jak to jest w biurach. A to bardzo fajny system, dający wiele możliwości, tyle, że trzeba chcieć go poznać, dzięki Linuksowi np. zamiast instalować Winows na jednym komputerze dajesz jedną komende i instalujesz go na 8 komputerach … Tylko trzeba chcieć i umieć . Link, który dałem powyżej to błachostka, ale już coś … Ważne jest to, że ktoś ma ochotę na to, aby coś zrobić … WIele jest poradników na ten temat w internecie, są wakacje więc zapewne masz dużo czasu, zakładam to, że jeszcze szkoła Cię trzyma :stuck_out_tongue:

Zgadzam się z moim imiennikiem, dodam tylko że Linux jest bezpieczniejszy (nie wnikam z jakiego powodu ale jest), Linux daje Ci wolność w zmienianiu i konfigurowaniu systemu i to w dodatku za darmo :smiley:

Bo Linux jest darmowy, a Microsoft to źródło skarbu :slight_smile: Z bezpieczeństwem ja bym też uważał tutaj, zresztą to da się zrobić wszędzie, jedna komenda i musimy od nowa stawiać system :slight_smile: Ale to szczegół, po prostu, czytaj poradniki, bo nie jest tego mało, ale na pewno więcej się z nich dowiesz jeżeli to będą poradniki sprawdzone niż ludzi jak tutaj widać piszących, żeby serwer na Windows stawiać, przecież to śmiech :stuck_out_tongue:

Osobiście znam człowieka, który wszystko na temat systemu Linux właśnie sam, że tego chciał nauczył się i ma bardzo dużą wiedzę co do tych spraw, dzięki niemu ja coś umiem, ale to też długa rzeka, czytaj i dasz rade :wink:

Jestem ciekaw, czy jak masz aplikacje bazodanowe pisane specjalnie dla Windows, które korzystają z SQL serwera, to czy męczyłbyś się, stawiał LDAP różne cuda itd żeby to działało, czy kupiłbyś licencję Windows-a, zainstalował, skonfigurował i poszedłbyś na kawę.

Windows Server też się przydaje. Sam mam u siebie jego zwirtualizowanego do szyfrowania i wysyłania plików do dysku w chmurze, a system matka to Debian :P.

Co do Linuksa na serwerach, to bardzo ważne są jego zabezpieczenia i rozumowanie logów.

Ok, tylko powiedz mi jaka aplikacja czy system był pisany graficznie :stuck_out_tongue: Windows Server - Praca Graficzna - nie zawsze wszystko jest tak jak byśmy chcieli, Linux - praca edytora tekstowego - jeśli znasz komendy - znasz wszystko. Tyle na ten temat :wink:

Postaw mi AD na Linuksie, że wszystko działało jak należy

Powodzenia.

Skrypty ?

Dobreprogramy jakoś działają na Windows Server i żyją.

To nie korzystałbym z takiej aplikacji. Skoro działa tylko na jednej platformie jest do d - bani. Nie spotkałem się jeszcze z pozycją na temat SQL gdzie nie były by podawane metody przenośności kodu.

Triniti888 nie pisz głupot przecież koleś na tym rzęchu nie będzie instalował serwera za kilka baniek. Nawet facebook zaczynał na LAMP. I bodaj dalej korzysta. Linux+Apache+PHP+MySQL soft nie do przebicia na MAŁE I ŚREDNIE serwery. Pozdro.

Jak szef coś powie, to ma być zrobione.

Apache to kobyła przy dużym ruchu, Lepszy nginx. Tyle w temacie. Dziękuje.

Bo na taki serwer na pewno planuje autor 2,5 mln wejść dziennie :smiley:

W domu autor nie ma szefa no chyba że mama każe mu uruchamiać aplikacje SQL tylko na Windowsa :smiley:

Heheh … Triniti888 … powiem Ci tak. W szkole masz dyrektora i nawet nie wie na czym ma serwer postawiony :wink: ten co idzie na łatwizne, owszem postawi sobie, ale ten co ma troche rozeznania w sprawie zrobi tak, że nawet szef w firme jaką jest np. Plus czy Orange, dawne TP, bo już Orange wykupiło nie wie wszystkiego na temat stacji bazowej, bo teraz szef w polskiej firmie jest od “rządzenia”, a rządy wyglądają nieco inaczej niż to było kiedyś i tak jak mają się teraz za wschodnią granicą, i ma gdzieś to na czym jest, ważne żeby to chodziło, a jak ty takie rzeczy opowiadasz, to chyba jesteś jednym z ludzi, których ja miałem w szkole. I jak ty mówisz autorowi tego wątku, aby stawiał serwer na Windows Server to idź na forum dla laików, bez obrazy, nie znasz komend, jesteś nikim w zarządzaniu serwerem, bo nie zawsze zrobisz coś za pomocą tylko edytora graficznego jakim jest Windows Server, obojętne jaki, usuń mi wirus za pomocą programu w wypadku serwera bankowego, siądziesz w firmie i będziesz szukać programu np., na dobreprogramy.pl do skanowania komputera i szukał robaczka ? Ja znam przypadek gdzie na egzaminie zawodowym, właśnie na zawód informatyk było zadanie znalezienie i usunięcie wirusa. I chłopak właśnie zrobił to przez komendy odszukując to co jest złe, czyli kod błędu, a nie bawił się w żadne skanowania, i go oblali. A wiesz czemu ? Bo właśnie tacy ludzie jak ty widzą tylko ekran graficzny, a nie edytor teksu, więc jak naprawdę bierzesz się za takie rzeczy, warto zacząc od podstaw :wink:

Pozdrawiam.

O, jaki uroczy flejm.

Nigdy nie mów nigdy. I w miarę możliwości zawsze unikaj słowa zawsze :wink:

Miałem jakiś czas temu serwery oparte na Linuksie które pięknie się zawieszały co jakiś (losowy zazwyczaj) czas. Jeden - błąd sprzętowy na maszynie matce (bo to wirtualizowane było), drugi - niekompatybilność sterownika w kernelu z moim kontrolerem ATA. Więc też zasadniczo błąd sprzętowy - ale to nieprawda, że się nigdy nie zawiesi.

Bez przesady. Windows Server ma konsolę, ma PowerShella, ma skrypty, ma pliki konfiguracyjne. Po odpowiednim dozbrojeniu narzędziami jest równie wygodny jak Linux pod względem zarządzania z linii poleceń.

Ogólnie: zależy od zastosowań! Jak nie uruchomię Active Directory na Linuksie, jak nie będę próbował na nim odpalać aplikacji zbudowanej w ASP.NET i korzystającej z MSSQL, tak absolutnie się zgadzam, że Linux się świetnie nada na mały, prosty, zabawkowy serwer (zwłaszcza WWW) w domu (i na większy też się nada!) - a doświadczenie w pracy z systemem na pewno się kiedyś jeszcze przyda.

No i jest za darmo, co ma bardzo duże znaczenie.

Używam Windows Server w kilku wersjach, czterech Linuksów, kilku klienckich Windowsów i każdy świetnie się sprawdza w roli do niego przeznaczonej.

Dokładnie to miałem na myśli :wink:

Ehh. Po przeczytaniu powyższych postów to ludzie którzy używają Windows są BEEE i nooby a Linux’owicze znający tajne super komendy są PRO.

Przestańcie. Po co ta kłótnia… Teraz tak na prawdę Microsoft wziął się do roboty, bo czuje oddech na plecach innych korporacji. Dla mnie Windows 7 jest ok i nic mi w nim nie brakuje. Stabilny i w miarę bezpieczny. Co do serwerów Windows Server jak i Linux są porównywalne. Zależy kto do czego użyje maszyny. Linux ma swoje zalety i Windows Server. Proponuję koniec tematu bo autor wątku chyba dostał odpowiedź :smiley:

Autor wyciągnął ze stary gruchota za wartego 150 zł. Pyta jak z tego zrobić serwer. Widać nie ma pojęcia.

Jedyną kompetentną odpowiedzią jest: LAMP!

Windows Server jest za DROGI, nie piszmy który jest serwer lepszy ale próbujmy pomóc autorowi.