Jak zebezpieczyć system przed reklamami i innymi niechcanymi dodatkami?

Znajomy mało zna się na komputerach i ma taki problem, że instaluje programy klikając dalej, dalej… bez czytania. Później wyświetla mu się pełno reklam i ma pozmieniane strony startowe i ogólnie wszędzie pełno śmieci. Możecie polecić jakieś dodatkowe programy, które zabezpieczą nieświadomego użytkownika? Najlepiej po polsku i łatwe w obsłudze.

Oprócz antywirusa, posiada już unchecky (chociaż sam nigdy z niego nie korzystałem i nie wiem jaką ma skuteczność) i ublock w firefoxie. Czym jeszcze można zabezpieczyć?

 

Czytając to:

polecę my tylko:
myślenie

myślenie

myślenie.

 

 

Dużą. Instalujesz i nie musisz go w żaden sposób obsługiwać, samoczynnie pilnuje w tle, ale nie zwalnia z myślenia.

Po co ty się przejmujesz bardziej od niego? Uświadom go o zagrożeniach, wytłumacz jak ich unikać, ale jeśli ma to w poważaniu to po prostu poczekaj, aż się sparzy :wink: bo z takim podejściem to będziesz biegał do wszystkich co chwile ratując im komputery. Nie popieram rozdawania ryb zamiast wędki :stuck_out_tongue:

Myślę, że Adwcleaner powinien dać radę, skanując nim co jakiś czas system.

 

 

Jak bardzo byłem zdziwiony, jak Unchecky przepuścił w zasadzie klasyka instalacji - Adobe FlashPlayer z zaznaczoną opcją McAfee. Zdziwienie tym większe, bo wielokrotnie Unchecky odznaczał poprawnie podczas tej instalacji.

 

Czyli jednak trzeba być czujnym cały czas.

 A tak serio to ublock origin z wiekszością filtrów i MBAM w wersji premium powinien załatwić sprawę :slight_smile: Lub linux mint :slight_smile:

W ostateczności forum i logi z FRST.

A co sądzicie o dodatku Bluhell do przeglądarki?

Daje to coś?