Jak zgrać dane konta na pendrive?

Witam.

Mam w systemie Windows XP konto, które chciałbym teraz usunąć celem przejścia na wbudowane konto główne na prawach Administratora. Ale zanim to zrobię ponieważ mi na tym zależy - chcę skopiować dane swojego konta na zewnętrzny nośnik np. Pendrive. Nie robiłem tego jeszcze, więc prosiłbym o poradę:

  1. Jak to bezpiecznie zrobić, pliki z jakich lokalizacji wybrać i skopiować tak aby wszystkie dane z mojego konta zostały przeniesione ?

  2. Jak przenieść później te dane z powrotem na dysk twardy z wbudowanym kontem ?

  3. Czy oprócz danych konta jeszcze coś tam zostanie usunięte ?

Poza tym posiadam jeszcze dwa inne konta utworzone, dla celów administracyjnych, a zatem:

  1. Czy je również powinienem usunąć w celu umożliwienia dostępu do głównego konta wbudowanego ?

I jeszcze pytanie takie bardziej tylko teoretyczne:

  1. Jeżeli usunę wszystkie konta przeze mnie utworzone to czy komputer będzie działał wówczas automatycznie na tym wbudowanym koncie w trybie normalnym nie awaryjnym ?

Zdajesz sobie sprawę, że twoje konto na uprawnieniach administratora i konto administratora na uprawnieniach administratora to, to samo ?

Różnica byłaby, gdybyś przeniósł się na konto Systemu. Ma ono znacznie wyższe uprawnienia niż konto administratora i jest prawie nietykalne. Konto systemu to nie wbudowane konto administratora.

Na razie tylko teoretycznie rozważam taką możliwość.

Pytasz czy mam świadomość równoznaczności tych kont - tak mam pełną tego świadomość.

Z pewnych powodów chciałbym jednak to zrobić. Uważam po prostu, że niepotrzebnie utworzyłem na tym wbudowanym koncie nowe konto Admina tylko po to aby uruchamiać programy i je np. instalować. Do tego wystarcza chyba tylko opcja Uruchom jako… z prawokliku na dany plik. Uważam to za pomyłkę i chciałbym się z tego wycofać. Gdybym utworzył oddzielne konto to co innego - wtedy nie byłoby o czym mówić. A tak po prostu powstał problem.

Poza tym akurat w systemie XP jest różnica między tymi kontami, na wbudowanym nie ma konieczności np. włączania opcji logowania, podczas gdy na utworzonym jest taka potrzeba.

Powtarzam pomyliłem się, myślałem, że na wbudowanym koncie jest potrzeba włączania opcji Uruchom jako… Tymczasem chyba nie ma takiej potrzeby - na koncie domyślnym odbywa się to automatycznie.

Mówisz też o koncie systemu - możesz powiedzieć i szerzej objaśnić o jakie konto ci chodzi i w ogóle wyjaśnić do czego zmierzasz ?

Również prosiłbym jeśli można odnieść się do tych pytań, które przedstawiłem w pierwszym poście.

Odpowiedź na twoje pytania:

1. Najpierw musisz odkryć ukryte pliki. Potem skopiować wszystkie pliki z folderu twojego konta (koniecznie musisz być zalogowanym na innym koncie z prawami admina a twoje konto musi być wylogowane).

2. Logujesz się na konto administratora, wylogowywujesz się, wchodzisz do innego konta i wklejasz pliki ze starego konta do konta administratora

3. Wszystkie ustawienia i programy zainstalowane tylko dla tego użytkownika (Only for this user)

4. Nie musisz. Na ekranie logowania klikasz dwa razy CTRL+SHIFT+DEL. Pojawi Ci się okienko logowania. Wpisujesz Administrator/twoje hasło.

5. Nie wiem. Może. Jeżeli tak zrób to:


Panel Sterowania > poszukaj, Narzędzia Administracyjne > Użytkownicy i grupy lokalne > Użytkownicy > wybierz, Administrator > odznacz, Konto wyłączone.

Konto systemu jest to specjalne ukryte konto w systemie Windows XP utworzone podczas instalacji systemu. Dostanie się do tego konta jest niemożliwe żadnym normalnym sposobem. Konto to nie jest też nigdzie widoczne i jest całkowicie ukryte. Posiada znacznie wyższe uprawnienia niż administrator ponieważ konto systemu posiada dostęp do każdego pliku na komputerze czego administrator nawet wbudowany nie posiada. Dostanie się do tego konto wymaga przynajmniej jednego konta w systemie Windows XP.

  1. Ok., ale czy rzeczywiście można te dane skopiować na inne, utworzone przez siebie konto. Czy to jest bezpieczne ? Czy system później usuwając konto nie skasuje również tych danych ?

Nieprzypadkowo spytałem czy nie lepiej jest przenieść te dane na nośnik zewnętrzny np. pendrive.

  1. A właśnie apropos samych danych konta, to tutaj chciałbym rozszerzyć kwestię bo prawda jest taka, że na tym moim obecnym koncie są nie tylko dane prywatne, ale także aplikacje, programy, foldery z plikami itp. Słowem wszystko. Musiałbym dosłownie chyba wszystko skopiować, lecz tych pozycji jest tak dużo, że obawiam się że coś może umknąć.

  2. Poza tym konto jest skonfigurowane pod określone ustawienia takie jak np. Pulpit (tapeta), ustawienia ekranu, plik wymiany i wiele innych. Po prostu wszystko, gdyż ja pracuję wyłącznie na tym koncie a poza tym jestem jedynym użytkownikiem komputera.

Wyjątkiem jest sytuacja gdy uruchamiam coś w trybie Administratora , wtedy przełączam na inne konto.

Czy to wszystko nie zostanie usunięte lub zresetowane jeśli tego nie skopiuję ?

  1. I czy usunięcie konta jest zarazem zresetowaniem pewnych ustawień plików np. systemowych ?

  2. I jeżeli usunę już to konto a pozostałych nie, to na jakim koncie będzie pracował wtedy system ?

No i gdzie z powrotem skopiować dane obecnego konta ?


  1. Jeśli chodzi o konto systemowe to czy inna nazwa tego specjalnego konta w systemie, z którą się spotkałem to konto Superadministratora?

Domyślam się, że użycie tego konta może posłużyć do wykonania jakiejś czynności, której nie da się zrobić w trybie innych kont. Ale w tym przypadku chyba nie ma takiej potrzeby - czy tak ?

Do tej pory myślałemi i to wiedząc o istnieniu konta Superadministratora , że konto Admina (czy to wbudowane czy utworzone) posiada już dostęp i możliwość wpływu na wszystko co się w systemie znajduje.

  1. Czyżby to konto miało jeszcze większe uprawnienia, jakie to uprawnienia ?

  2. Nadto w jakim trybie możliwy jest dostęp do tego konta normalnym czy awaryjnym ? :slight_smile:

PS. Konto wbudowane miałem i mam włączone.

  1. Jeszcze jedno: opcję autologowania mam włączoną - czy ją również powinienem wcześniej odznaczyć aby nie blokowała później możliwości logowania ?

  2. Poza tym również inne konta utworzone też powinienem zapawne usunąć, gdyż tylko wtedy stanie się możliwy dostęp do wbudowanego konta Administratora , o które mi chodzi. Konto to pozostaje ukryte nawet w trybie awaryjnym jeśli utworzone zostaje choćby jedno inne konto - czy to prawda ?

Najlepiej jak skopiujesz tylko pliki z takich folderów jak pulpit, dokumenty czy muzyka. Stracisz przy tym wszystkie ustawienia i będziesz musiał sam dostosować swoje nowe konto. Dlaczego lepiej ?

Ponieważ wiele plików ze starego konta to śmieci i pozostałości po różnych programach itp. które będę leżeć i nie będzie z nich żadnego porządku. Wiele plików zostanie zdublowanych, ponieważ nie których elementów nie da się odtworzyć i system musi je stworzyć na nowo.

Stracisz w ten sposób tyle te programy, które instalowałeś w trybie Only for this user !

Jeżeli instalowałeś programy na domyślnych ustawieniach to będą one w program files. Jeżeli skopiujesz pliki konta i wkleisz w inne miejsce to nawet jak usuniesz konto to te skopiowane pliki zostaną.

Przestań kombinować i przenieś tylko swoje pliki resztę wywal. I zdecyduj się czy rozmawiamy o Win XP czy Win 7/Vista, bo to dwa rożne systemy.

Konto Systemu występuje tylko w XP i nie jest to superadministrator. Jest to błąd w systemie i efekt uboczny. Tego konta nie powinno nigdy być. Ma one większe uprawnienia ponieważ ma dostęp do każdego pliku na komputerze, nawet konto superadministratora go nie ma. Do tego kont Systemu nie jest ograniczone przez żadne ustawienia w systemie.

Ja nic nie “kombinuję” dobrze o tym wiesz. Gdybym chciał to ot tak po prostu zrobić dawno bym to zrobił. No ale jest przecież coś na zachowaniu czego mi zależy, najlepiej w całości.

Tutaj w tym przypadku najprawdopodobniej ten przysłowiowy “diabeł tkwi w szczegółach”.

Czyli tak do meritum to wnioskuję, że powinienem skopiować oprócz danych prywatnych tylko te pliki i programy, które utworzyłem lub zainstalowałem na tym koncie utworzonym tak ? To co było na tym wcześniejszym, domyślnym to nie ?

No tak, ale problem w tym jak jak teraz sprawdzić, co i kiedy zostało utworzone - nie sposób tego określić moim zdaniem, tak dużo tego jest.

Poza tym czy możesz podać tak ogólnie z jakich lokalizacji muszę skopiować pliki, że np. dane prywatne są chyba w folderze Moje dokumenty , instalowane programy u mnie w D:\ Program files.

Poza tym jest jeszcze przypadek szczególny Google Chrome , który domyślnie instaluje się poza Program files i u mnie tak jest. Chrome też musiałbym oddzielnie kopiować.

Mówię o tym bo Chrome nie mogę uruchomić z polecenia Uruchom jako… w trybie Administratora , a to przecież ważne z powodu błędów w Internecie przy ściąganiu o braku uprawnień. Z ww. powodów - instalacja domyślna poza Program files.

Dodam, że programy dla tego konta mam przeważnie na dysku *D:* , ale z tym jest różnie, są porozrzucane również gdzie indziej.

Powstaje pytnie ogólne: czy jest jakiś sposób by całościowo i możliwie jednorazowo skopiować wszystkie dane tego konta do jakiejś lokalizacji ?

Ja bym tego nie lekceważył, to jest tutaj dla mnie najistotniejsze i najtrudniejsze zarazem. Samo usunięcie można wykonać ale to przy tym pestka.

Poza tym możesz mi powiedzieć co, a dokładniej jakie konto pojawi się w miejscu tego już usuniętego konta , istnieją przecież jeszcze inne konta a konto wbudowane w tej sutuacji pozostaje ukryte ? Nie rozumiem tego. Ja tylko głośno myślę.

Mówisz o jakichś śmieciach, przepraszam bardzo, ale ja dbam o porządek na kompie, używam różnych czyścicieli, optymalizuję autostart i Internet. Także u mnie raczej żadnych śmieci nie ma, ale jak chcesz rozwiń ten wątek.

Mówisz też o trybie Only for this user - ale ja zawsze i wyłącznie tylko dla siebie instaluję pliki i programy, dlatego nie wiem co masz na myśli.

Powiedz też kiedy i gdzie ja wspomniałem o innych systemach Win Vista czy 7 , nic takiego nigdy nie mówiłem. Mówimy od początku tylko i wyłącznie o Win XP Pro!

O co chodzi w ogóle z tym kontem systemu ? Skoro jak twierdzisz jest to błąd to jest pytanie skąd on się tam wziął i kto go spowodował ? Poza tym skoro go tam być nie powinno to po co w ogóle o nim mowa ?

Ja prawdę mówiąc nigdy nie słyszałem o takim koncie. A już na pewno nie miałem z nim do czynienia.

Ty wiele mówisz o uprawnieniach tego konta, że są one wszechstronne. Ja natomiast dotychczas byłem przekonany, że to konto rangi Administratora posiada wpływ na cały system. Czy możesz objaśnić skąd ta rozbieżność interpretacji ?

Wybacz, że tak może obszernie, ale sam wiesz szczegóły i jeszcze raz szczegóły są tutaj ważne.