Jak zgrać system Linux z Internetu na płytę?

Pobrałam “System Linux” z strony “http://www.mandriva.com/en/linux/overview/” . Pierwszy raz go zamiarzam obsługiwać . Nigdy go nie używałam , chciałabym spróbować . Dużo czytałam o tym systemie . Wyczytałam również , że ten system jest darmowy i każdy może go pobrać z sieci . Była już podana strona z pierwszą wersją linkuxa więc skorzystałam i teraz go pobieram , ponieważ jest to plik rar będę miała problem . Umiem go rozpakować programem , ale chciałabym mieć tego linkuxa na płycie . Po rozpakowaniu co mam zrobić , aby zgrać system na płyte ? To jest system z gotowym obrazem ISO więc problemu nie będzie , bo obraz jest stworzony . Proszę o dalesze instrukcje …

Musisz użyć jakiegoś programu do nagrywania płyt i nagrać obraz iso na płytę. Może to być np. Nero, Ashampoo Burning Studio, albo inny - jest ich dużo.

Jak kolega napisał wyżej.

Powinna być taka opcja w tych programach: Nagraj obraz.

Wkładasz płytę, resetujesz komputer. Przed instalacją systemu najpierw skorzystaj z opcji LiveCD i zobacz czy system wykryje Ci wszystkie sterowniki, czy internet chodzi, czy system się podoba.

i tylko nagranie obrazu , nic wiecej nie trzeba ?

nagraj obraz jak najwolniej - jeżeli to cd to z 16x, jak dvd 4x , potrwa dłużej ale przy wysokich prędkościach mogą być problemy z bootowaniem.

Nagranie obrazu wystarczy

No i zbootować z płyty tak jak instalacji windowsa

Ze strony, którą podałaś plik jest w formacie .iso, jak wyżej radzono wystarczy wypalić .iso na DVD i to wszystko, co trzeba mieć do instalacji systemu. Oczywiście BIOS/BOOT DVD.

Miałem Mandrivę.Łatwa przesiadka z Windows.

Mandriva ostatnio zwolniła tempo.Od dawna nie ma nowej wersji.

Jeśli Ci się nie spodoba to możesz też spróbować np. Ubuntu, najpopularniejszej chyba obecnie wersji Linuxa.

Co się właściwie stało z Mandrivą?

Mandriva walczy o przetrwanie. Wykończył ją Ubuntu?

pl.wikibooks.org/wiki/Linux/Przegląd_dystrybucji

Zalecę się do waszych rad i na razie dziękuję za odpowiedzi . :slight_smile:

Obraz ISO możesz też wypakować na np. pendrajwa, nie musisz go nagrywać na płytę. Zrobić to możesz przy pomocy programu, np. Unetbootin.

  1. Pobierasz ze strony system

  2. Pobierasz program unetbootin

  3. Czyścisz pendrive

  4. Uruchamiasz unetbootin

  5. Wybierasz obraz płyty oraz pendrive

  6. Startujesz

Obraz ISO z systemem opartym na Linuksie możesz nagrać na USB programem Universal USB Installer – Easy as 1 2 3 Od jakiegoś czasu Unetbootin zawodził mnie w różnych sytuacjach.

//Klik.

roobal

Wiem że mogę zgrac go na pendriva hmm, ile zajmuje max miejsca na pendrivie , 4GB wystarczą ?

Wystarczy.