Jak zlikwidować dwa systemy podczas wczytywania?

Na moim komputerze są dwie partycje (C i D)

Swego czasu miałem zainstalowany system na partycji D (taka była akurat potrzeba)

Teraz sformatowałem obie partycje, zainstalowałem system na partycji C i wszystko gra oprócz jednej rzeczy.

Podczas ładowania się systemu mam ekran gdzie komputer każe mi wybrać który system mam załadować mimo tego że jest tylko jeden (XP) na partycji C.

Pytanie brzmi: Jak i czym zlikwidować jakiś plik który pozostał (mimo formatowania) na partycji D żeby ten komunikat mi się nie pokazywał?

edytuj boot.ini

Start uruchom : msconfig

Ok ale co ja mam tam zrobić.

Zaznaczyć pierwsze XP i wcisnąć buttona “Ustaw jako domyślne” czy co?

A może limit czasu ustawić na zero i po problemie?

Najbezpieczniej ustawić czas na zero,bo jak pomylisz systemy to komp nie wstanie

Od kiedy to przez ,msconfig’’ można edytować plik boot.ini?

Tak też zrobię bo trudno się tam połapać który to system jest ten prawidłowy ponieważ nie ma tam napisanej partycji literowej tylko cyfrowo (1) i (2)

Prawidłowy system to ten ,default’’ jak by co

Nastawiłem na 3 sekundy i jest super tyle tylko że jak już się wszystko załaduje to mam komunikat że mam cofnąć zmiany bo inaczej zawsze będą mi się te komunikaty zgłaszać… etc.

Konkretnie mamy taki komunikat:

I co z tym zrobić?

Jak się z kolei tego komunikatu pozbyć z pulpitu?

Jak nie urok to przemarsz wojsk. :wink:

Jak się edytuje boot.ini przez msconfig to masz komunikat. A gdybyś to zrobił przez edytor tekstowy to komunikatu by nie było.

Eh a nie mogłeś odpowiedzieć?

Ten komunikat nic nie znaczy,zaznacz nie pokazuj więcej i będzie ok :slight_smile: Każda zmiana w msconfig powoduje że wyświetla się ten bzdurny komunikat,nie przejmuj się tym

Dodatkowo w msconfig zobacz zakładke uruchamianie i wywal niepotrzebne gadżety które się uruchamiają z systemem,nie wiem co tam masz ale np.nero,różne toolbary itp

Nie wiem o czym piszesz.

A komunikat zaznaczylem a i tak sie dalej pojawial.

Witam

zauważyłem ze wiele osób ma problem otóż gdy zainstalują windows 7 np. na dysku I a na dysku C bedą już mieli XP to po usunięciu 7 nadal zostaje okno wyboru systemu wiem jak to jest bo sam miałem ten problem ale postępuj zgodnie z tym poradnikiem a na pewno okno zniknie więc zaczynamy:

  1. Najpierw pobieramy ten program: http://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Pro … 12231.html

  2. Instalujemy na dowolnym dysku

  3. gdy już zainstalujemy przechodzimy do zakładki “Add/Remove Entries”

  4. I tam bedą nazwy systemów NP. windows XP a pod spodem windows 7 i klikamy na system który

chcemy usunąć w tym przypadku windows 7 i klikamy na Delete

  1. Na koncu klikamy na “Save” obok delete

  2. Gotowe teraz po ponownym uruchomieniu systemu problem zniknie! !!

Mam nadzieje że pomogłem

a jeśli nie mieliśmy win 7 ani visty czyli xp i niżej to wystarczy panel sterownia->system->zaawansowane->uruchamienie i odzyskiwanie i tam wybiera się system który ma od razu startować i jest opcja żeby wyłączyć czas wyboru systemu (1 opcja)

Idźmy więc Twoim tropem.

Jak tam wejdę i przycisnę button “Edytuj” to otwiera mi się notatnik.

I co?

Mam wykasować drugi z kolei system XP (bo są dwa - jeden pod drugim) a potem w notatniku “Zapisz”?

A może tylko “czas wyświetlania listy systemów operacyjnych” i zmienić na 3 sekundy. (zawsze to bezpieczniej).

UP DATE:

pawcio1212 , nie wiem jak Ci dziękować ale Twoja porada była najbardziej trafna.

Dalej mam przy starcie dwa systemy ale na tym ekranie komputer zatrzymuje się dosłownie chwilkę po zmniejszeniu do 3 sekund opcji “czas wyświetlania listy systemów operacyjnych”

REWELKA!!!

tam jest czas wyświetlania systemów operacyjnych wystarczy to odznaczyć i wtedy będzie 0 sekund a zawsze można

Dzięki za dodatkowe wyjaśnienia.

Rozumiem że nawet jeśli ten ekran nie zostanie nawet wyświetlony to jest czas na to żeby poklepać po F8 jeśli wystąpią jakieś problemy innej natury, bo właśnie na tym ekranie jest uwaga o F8?

tak po naciśnięciu f8 i wybraniu trybu a później systemu operacyjnego który ma się uruchomić w tym trybie

Tak jak wcześniej napisałeś odznaczyłem wybór systemu i w ogóle ten ekran jest pomijany.

Nie wiem jak Ci dziękować ale w ten prosty sposób pozbyłem się bezboleśnie kłopotu. =D>

Teraz system wczytuje się w ciągu niespełna 50-60 sekund.

Witam

mam podobny problem , chciałem od nowa zainstalować system na partycji na której miałem system Windows XP ale podczas procesu instalacji wystąpił jakiś błąd ( prawdopodobnie problem z płytą albo z napędem) i teraz pojawia mi się okno z dwoma systemami do wyboru i teraz chciałbym usunąć tą nie udaną instalacje bo automatycznie po paru sekundach chce mi się na nią ładować. Rozumiem że trzeba edytować plik boot inni tylko moje pytanie brzmi jak mam rozpoznać który wpis jest od tego systemu który w gruncie rzeczy się nie zainstalował, dodam jeszcze że oba te systemy to są Windowsy XP Profesional. A tak wygląda mój plik boot.ini

[boot Loader]

Timeout=5

Default=C:$WIN_NT$.~BT\BOOTSECT.DAT

[Operating Systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /fastdetect /NoExecute=OptIn /usepmtimer

C:$WIN_NT$.~BT\BOOTSECT.DAT=“Instalator systemu Microsoft Windows XP Professional”

A teraz nie wiem który wiersz usunać z tego pliku. Wydaje mi się że chodzi o ostatni ale tego nie jestem pewien.

zanim klikniesz edytuj zmień tam domyślny system i usuń tego drugiego

aha , czyli domyślny system u mnie jest ustawiony na ta nieudana instalacje tak

czyli ten wiersz : "C:$WIN_NT$.~BT\BOOTSECT.DAT=“Instalator systemu Microsoft Windows XP Professional”