Jak zlimitować transfer internetu na komputerze

Cześć,
Czy dałoby radę jakoś zlimitować transfer internetu na komputerze? Mamy router 150mb/s i komputer używa aż 100mb/s (potrzebne mu jest maksymalnie 10mb/s) nie zostawiając prawie nic dla innych urządzeń (mamy w domu telewizor z połączeniem internetowym, 4 telefony i laptop), przez co często dochodzi do zacięć internetu.

Spróbuj najpierw włączyć QoS na routerze, a jak to nic nie da to ustaw limity na routerze

A nie da się inaczej? Mam router bez możliwości zmiany czegoś w nim.

Sprawdź czy możesz zmienić prędkość bezpośrednio we właściwościach karty. Tutaj piszą, żeby odłączyć kabel przed zabawą :smiley:

PittNet Wired: Configuring Windows 10 for Wired Publicly Accessible Network Ports | University of Pittsburgh .

1 polubienie

Ja bym przeanalizował nie „jak ograniczyć”, ale „dlaczego pobiera, jak mu niepotrzebne”. W normalnych okolicznościach coś takiego jest okazjonalne, np. duża aktualizacja, a normalnie transfer jest minimalny. Może więc kopiesz bitcoiny w tle lub masz innego wirusa?

sprawdzałem speedtestem wiec może dlatego

Jak speedtest pobrał 2 GiB plik to tak mogło być - raz zainstalowałem ich apkę na Androidzie to prosty test tyle zjadł, kolejny 1 GiB lub więcej test jakie wideo na 150 Mbps odpalę płynnie (LTE+/4G+ - czyli agregacja lub na 5G).

Wtedy trzeba szukać testera co robi próby na mniejszych plikach lub jak wszyscy wyjechali na „wakacje”/zakupy.


Zbyt często odpalany speedtest pewnie będzie podciągał się pod zaburzenia psychiczne.

Nie da rady, nie kombinuj, nie słuchaj. Ograniczenia sprzętowe.
Jak chcesz wydać 1000 zl to się da.

A inna sprawa, że przejście na 600 -10000 rozwiąże problem

spróbuj ustawić taki limit np w netbalancer
https://netbalancer.com/

inne:

netlimiter był w miarę ok ale jest płatny (30dniowy trial bodajże)

Co? W każdym Mikrotiku masz zarządzanie limitami itp. Nawe takim za 70zł.

Odpowiednie opcje znajdziesz w konfiguracji routera. Nie napiszę ci gdzie i jak bo jest wiele modeli routerów i każdy ma to gdzieś indziej schowane. Na pewno znajdziesz to w manualu od swojego modelu routera.

Nie zawsze, wyraźnie napisał „Mam router bez możliwości zmiany czegoś w nim.”.
Tak może być jak np. korzysta z routera od dostawcy i często jedyne co może sam użytkownik zmienić to nazwę i hasło do sieci wifi.

Również mam podobny problem. Mam router, do którego nie mogę sie zalogować, ponieważ dostawca odmawia mi podania hasła i loginu. Więc nawet zmiana nazwy czy hasła odpada

programem NetLimiter da się ograniczyć, wydaje mi się że Opera Gx również ma taką opcję

https://www.dobreprogramy.pl/netlimiter,program,windows,6628594366167169
https://www.opera.com/pl/download

Jeśli już, to 100 Mb/s (jednostki!), ale nie rozumiem po co w ogóle ograniczać? Przecież odpowiednim przydziałem zajmuje się router. Komputer korzysta z tego, co jest dostępne i tyle. Jak inne urządzenia będą też działały (pobierały), to nie dostanie tyle ile chce.

A jak już musisz, to zmień w ustawieniach karty na 10 Mb/s.

image

O ile karta nie ma 25-30 lat a komputer jeszcze cudem włącza mu na nim Windows 10.

Najlepiej jakby nie robił codziennie speedtestu i tyle.