Jak zlokalizować miasto po numerze telefonu

nie chodzi mi o kierunkowy

tylko dzięki pierwszym numerom telefonu można lokalizować miasto

np. (022) xxx9876

xxx- to dęblin

gdzie moge znależć spis takich numerów

głównie chodzi mi o woj śląskie i opolskie

22 to wawa

Nie wydaje mi czy jest taka możliwość, może najwyżej w przybliżeniu. Bierz książkę telefoniczna i sprawdzaj może ci się uda :slight_smile:

to co zaznaczyłeś iksami jest zależne głównie od dostawcy telefonii a nie od miasta, choć i tu nie ma reguły, bo przenosząc się od TEPSy do innego operatora w większości przypadków można zostawić sobie swój numer telefonu, a więc lipa. Można zlokalizować tylko strefę po numerze kierunkowym.

22 to warszawska strefa numeracyjna

Teoretycznie też niekoniecznie, bo przecież numery kierunkowe zostały kilka lat temu zlikwidowane. Nie wiem, czy można przenosić numery pomiędzy strefami numeracyjnymi, ale chyba można. Poza tym teoretycznie numer zaczynający się od 22 można dostać w całej Polsce. W praktyce dawne strefy numeracyjne nadal funkcjonują, z tym że wybranie numeru kierunkowego jest obowiązkowe.

A numer zaczynający się od 22 nie oznacza wcale Warszawy, a warszawską strefę numeracyjną, która odpowiada obszarowi województwa warszawskiego do roku 1998.

hmmm jak sie orientuje to np u mnie w jednej czesci miasta nry zaczynają się od 623 … … w innej 627… po tym też możesz sie zorientować ale troche przy tym grzebania

Każdy to wie ale 99% dzwoniących na 22 to dzwoni do Wawy :smiley:

Hmm To czemu jak się dzwoni np. 19393 to przy potwierdzaniu tel. prosi o podanie numeru wraz z kierunkowym??

Teraz nie trzeba poprzedzać liczbą “0” np.“022” A kierunkowe raczej muszą być tak samo jak kierunkowe do innych krajów. Przynajmniej w sieci TP tak jest.

województwo strefa numer kierunkowy

dolnośląskie Jelenia Góra 75

dolnośląskie Legnica 76

dolnośląskie Wałbrzych 74

dolnośląskie Wrocław 71

kujawsko-pomorskie Bydgoszcz 52

kujawsko-pomorskie Toruń 56

kujawsko-pomorskie Włocławek 54

lubelskie Biała Podlaska 83

lubelskie Chełm 82

lubelskie Lublin 81

lubelskie Zamość 84

lubuskie Gorzów Wielkopolski 95

lubuskie Zielona Góra 68

łódzkie Łódź 42

łódzkie Piotrków Trybunalski 44

łódzkie Sieradz 43

łódzkie Skierniewice 46

małopolskie Kraków 12

małopolskie Nowy Sącz 18

małopolskie Tarnów 14

mazowieckie Ciechanów 23

mazowieckie Ostrołęka 29

mazowieckie Płock 24

mazowieckie Radom 48

mazowieckie Siedlce 25

mazowieckie Warszawa 22

opolskie Opole 77

podkarpackie Krosno 13

podkarpackie Przemyśl 16

podkarpackie Rzeszów 17

podkarpackie Tarnobrzeg 15

podlaskie Białystok 85

podlaskie Łomża 86

podlaskie Suwałki 87

pomorskie Gdańsk 58

pomorskie Słupsk 59

ślaskie Bielsko - Biała 33

ślaskie Częstochowa 34

ślaskie Katowice 32

świętokrzyskie Kielce 41

warmińsko - mazurskie Elbląg 55

warmińsko - mazurskie Olsztyn 89

wielkopolskie Kalisz 62

wielkopolskie Konin 63

wielkopolskie Leszno 65

wielkopolskie Piła 67

wielkopolskie Poznań 61

zachodnio - pomorskie Koszalin 94

zachodnio - pomorskie Szczecin 91

Zagraniczne:

A - C | D - K | L - R | S - Z

kraj numer kierunkowy

Afganistan 93

Albania 355

Algieria 213

Andorra 376

Angola 244

Anguilla 1 264

Antiqua i Barbuda 1 268

Antyle Holenderskie 599

Arabia Saudyjska 966

Argentyna 54

Armenia 374

Aruba 297

Australia 61

Austria 43

Azerbejdżan 994

Bahama Wyspy 1 242

Bahrajn 973

Bangladesz 880

Barbados 1 246

Belgia 32

Belize 501

Benin 229

Bermudy 1 441

Bhutan 975

Białoruś 375

Boliwia 591

Botswana 267

Bośnia i Hercegowina 387

Brazylia 55

Brunei 673

Burkina Faso 226

Niestety strefy numeracyjne nie zawsze pokrywają się z województwami. Ja np. mieszkam w województwie podkarpackim, a jestem w tarnowskiej strefie numeracyjnej należącej do województwa małopolskiego.

Zgadza się , są :smiley: one bardziej jak by pozostałości jeszcze po starym układzie województw, ja tak mam mieszkam na granicy i mam numer z sąsiedniego województwa hehe

Dokładnie, na przykład moja miejscowość ma numer 0-68- 385 -xxxx a np. w Zielonej Górze jest kilka numerów: 0-68- 324 -xxxx, 0-68- 325 -xxxx a np. urzędy, szkolnictwo, firmy prywatne i inne instytucje mogą mieć jeszcze inne numery :slight_smile:

Pozdrawiam!

Ale zazwyczaj jedna numeracja obejmuje obszar jednej miejscowości (albo gminy wraz z miastem nawet jeśli ono do niej nie należy) lub części miejscowości. Np. ja mieszkam w dość małym mieście, a są 2 numeracje.

To się cały czas zmieniało i zmienia, bo cześć są stare numery gdzie telefon był rarytasem, wraz z wzrostem abonentów musieli wprowadzić jakby większą ilość “pule” numerów wiec pewnie stad te rożne numery :smiley:

I jakieś tam tez wymogi EU są :slight_smile: pewnie

Ale numeracja zależy od pierwotnego operatora.

Przykład z mojego miasta:

14 67********* numery z TEPSy i byłych abnonentów którzy przeszli do innych operatorów bez zmiany numeru

14 68********* numery z Multimedia

To zależy, bo np. u mnie nie działa żaden operator poza TEPSĄ (Multimedia chyba nie oferują telefonu).

Ale inny operator niż TP może stosować inny podział i np. numer 93 532 może się powtarzać kilka razy w województwie, a teoretycznie nawet na obszarze całego kraju.

Dlatego, że mimo tych zmian wiele osób podaje jeszcze numery bez dawnego kierunkowego.

A swoją drogą, to ciekawe, dlaczego już wtedy, kiedy likwidowali numery kierunkowe, nie zlikwidowali też zera. Przecież już wtedy przestało być ono potrzebne.

Hmm …a czy czasem książka telefoniczna która sprzedają na CD nie zawiera opcji wyszukiwania po numerze ?

Kiedyś gdzieś czytałem, że takich książek telefonicznych nie ma, bo to jest niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych.

Taką opcję ma chyba http://tp.tja.pl/, ale tam są stare dane, chyba sprzed obowiązywania tej ustawy.

Kiedyś jak byłem dzieckiem to pamiętam jak numery składały się tylko z czterech cyfr i miałem kiedyś bardzo fajny numer 2020 :slight_smile: I właśnie potem, tak jak napisałeś, abonentów zaczęło przybywać, chociażby dlatego że podłączenie linii telefonicznej potaniało i każdego było stać na to a sam aparat można było gdzieś tanio dostać i wtedy właśnie dodano te trzy cyfry, czyli potem miałem numer 385 2020 i tak się wybierało. Następnie, nie pamiętam czy to wymogi Unii ale zaczęto stosować wybieranie z numerem kierunkowym i tak oto dziś wybieramy ośmio-cyfrowy numer :slight_smile: Do tego dochodziły jakiś czas jeszcze cztero-cyfrowe prefiksy ale już to chyba zautomatyzowano, wiem że ja w TP S.A. nie muszę wybierać prefiksu, ponieważ jest to jakoś tam zautoamtyzowane :slight_smile: Chyba, że już to zniesiono?

Pozdrawiam!

Najdłuższy numer (z prefiksem i kierunkowym) mógł wyglądać tak: 0 1033 22 123 45 67. A więc 14-cyfrowy.

Prefiksu to się używało chyba, aby dzwonić np. mając Tele2 za pomocą TPSA. Nie jestem co do tego pewien, ale jakoś tak to szło. A to “zautomatyzowanie” to się nazywa preselekcja.

Jako przyczynę podawali kończące się numery w niektórych strefach numeracyjnych. Ile w tym prawdy, nie wiem.