Jak zmiejszyc ping?

  1. Szybszy Internet a pakiety QoS

Z pewnością nie wszyscy wiedzą, że Windows XP, chyba najbardziej ukierunkowany na współpracę z Internetem, domyślnie… ogranicza dostępną przepustowość połączenia do zaledwie 20% za sprawą tzw. pakietów QoS (Quality of Service).

Dzieje się tak dlatego, że niektóre specjalnie napisane programy korzystają z części przepustowości łącza, zarezerwowanej właśnie dla nich. Ponieważ jednak większość aplikacji nie spełnia wymagań QoS, przepustowość z jakiej moglibyśmy korzystać po prostu się marnuje. Można to jednak zmienić…

W tym celu z menu Start wybieramy Uruchom i wpisujemy polecenie gpedit.msc.

Uruchamiamy w ten sposób narzędzie Zasady grupy:

W gałęzi Konfiguracja komputera rozwijamy Szablony administracyjne - Sieć - Harmonogram pakietów QoS (pomarańczowa strzałka).

W prawej części okna zaznaczamy opcję Ogranicz rezerwowalną przepustowość i z jego menu podręcznego wybieramy polecenie Właściwości (niebieska obwódka):

Teraz zaznaczamy pole Włączone (pomarańczowa obwódka) i określamy limit przepustowości - najlepiej 0% (niebieska obwódka). Zatwierdzamy zmiany przyciskiem OK i restartujemy komputer. Bardzo łatwe, nie ?

  1. Ustawianie optymalnego MTU

Jeżeli nie używasz programów automatycznie ustawiających parametry połączenia z internetem, możesz sam zmienić niektóre parametry odpowiedzialne za połączenie. Większość programów robi to samo co możesz zrobić sam zachowując kontrolę nad zmianami. Jednym z najważniejszych parametrów połączenia jest wielkość MTU (Maximum Transmission Unit) Domyślnie Windows ma ustawione MTU na 1500 a nie jest to ustawienie korzystne z punktu widzenia użytkownika. Jeśli strony opornie Ci się ładują, niektóre się nie otwierają, masz lagi w Tibii :), to przyczyną może być niewłaściwie ustawione MTU (Maximum Transmission Unit)

Jeśli chcesz własciwie ustawić sobie MTU robisz tak:

Otwierasz Start/Wszystkie programy/Akcesoria/Wiersz polecenia i wpisujesz:

ping -f -l 1500 [www.xx]

xxxx zastępujesz adresem swojego dostawcy internetu, np. tpsa lub dowolnym adresem internetowym, ja użyłem [www.wp.pl‚]; najlepiej też tak zróbcie:

Jeżeli wielkość jest za duża otrzymasz komunikat:

Pakiet musi być podzielony na fragmenty, ale ustawiono opcję DF:

Teraz zmniejszasz o 10 czyli wpisujesz 1490

I tak do otrzymania odpowiedzi: Odpowiedz z 217.17.34.35:bajtów=1460 czas=128ms TTL=59

IP może być inne, tak samo bajty,ale o podobną odpowiedz chodzi.

Otrzymałeś odpowiedź, ale pakiet nie jest jeszcze optymalny

Teraz zwiększaj MTU o 1bajt, aż do otrzymania odpowiedzi Pakiet musi być podzielony na fragmenty, ale ustawiono opcję DF.

MTU o 1bajt mniejsze jest optymalne.

MTU zmienisz programem ze strony:

http://www.megaupload.com/?d=KEVC16IU

W polu wpisujesz MTU klikasz ok i zamykasz program “x” w rogu.

Po restarcie komputera masz nowe MTU.

Ping to jest czas podany w milisekundach, w którym informacje z serwera trafiają do naszego komputera. Bardziej “prostackimi” metodami może być

:arrow: Przeskanowanie programem Ad-aware w celu usunięcia robactwa mogącego zamulać na łącze http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … Aware+8.01

:arrow: wyłączenie wszystkich aplikacji w tle takich jak komunikator lub sieci p2p

:arrow: korzystać z cFosSpeeda, który wpływa na szybkość internetu http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … +4.52.1509

Znalazłem kiedyś te porady dzięki wujkowi Google, który nieustanie służy pomocą :wink: