Jak zmienić bezstratnie rozmiar zdjęcia

Mam na dysku parenaście tysięcy zdjęć robione z telefonu, praktycznie wszystkie z nich to rozdzielczość 16Mpix, rozdzielczość 2988x5312, każde pojedyncze zdjęcie zajmuje na dysku ok. 4-7Mb. Mam wprawdzie pojemny dysk, ale mimo wszystko zastanawiam się, czy jest możliwość (jeśli tak to jak, jakim programem) aby zmniejszyć objętość zajmowanego miejsca na dysku tych zdjęć w sposób bezstratny dla samych zdjęć?

Raczej nie, one pewnie już zostały poddane kompresji stratnej (zwykle jpg).
Konwersja do png tylko zwiększy rozmiary plików. a kompresja ze stratnego formatu do kolejnego stratnego formatu powoduje utratę informacji.

Kompresja bezstratna taka jak rar, zip czy lzma raczej słabo poradzi sobie ze zdjęciami, o ile w ogóle coś da.

Jedynym rozsądnym wyjściem może być kompresja do formatu HEIC, proces jest stratny, ale przy odpowiednich ustawieniach pewnie nie będzie widać zmian na zdjęciach.

Jeśli chcesz zmienić “wagę” zdjęć", a nie chcesz zmieniać ich wymiarów i rozdzielczości, to posortuj swoje zdjęcia w katalogi, a potem spakuj np. programem WinRAR dostępnym tutaj:


Jeśli natomiast chcesz zmienić “wagę” zdjęć", możesz zmniejszyć poprzez przeskalowanie ich wymiarów (px) i/lub rozdielczości (ppi) “hurtowo” darmowym programem np. XnView, dostępnym tutaj:

lub XnViewMP, również darmowym, dostępnym tutaj:
https://www.xnview.com/en/xnviewmp/#downloads

Jeżeli nie jest to dysk systemowy to włącz po prostu kompresję, albo dla całej partycji, albo tylko dla folderu ze zdjęciami.
https://soisk.info/index.php/Kompresja_danych_na_partycjach_NTFS

1 polubienie

Może chmura od google?

IrfanView i “przetwarzanie wsadowe” wystarczy zmienić nazwę a .jpg zmniejszy się o 3/4 “wagi”. Tylko nie zaznaczaj 1000 zdjęć, bo godzinę będzie robił.

O ile dobrze pamiętam najlepszym programem jest GIMP lub płatny Adobe Photoshop.

Zdjęcia (chyba, że mówimy o tiff lub bmp) są już skompresowane (najpierw stratnie, a później bezstratnie za pomocą np. LZW), więc jak już ktoś wyżej wspomniał kompresowanie ich nic nie da.
Jedyne sposoby zmiany rozmiaru (na dysku) to:

  1. Ich zmniejszenie
  2. Mocniejsza kompresja stratna
  3. Inny format kompresji (przy jpg raczej niewiele da).

Więc tak. Dziękuję wszystkim za porady i pomoc. Akurat nie chodzi mi o kompresowanie typu rar, zip, czy z poziomu systemu plików. Nie chcę też tracić “ucinając” rozdzielczość czy rozmiar px. Pomogło zaś konwertowanie programem XnConvert (jest bardziej konfigurowalne i rozbudowane niż przetwarzanie wsadowe IrfanView). Przetestowałem przypadkowe 32 zdjęcia o łącznej “wadze” 190 Mb zajętości na dysku, wszystkie zdjęcia w formacie .JPG. Ustawiłem ten sam format wyjściowy, zmieniając tylko w ustawieniach formatu wyjściowego poziom jakości. Przy ustawieniu 50% jakości różnica w “wadze” jest spora, bo przekonwertowane zdjęcia “ważą” tylko 34 Mb - a więc spora “oszczędność” w porównaniu z pierwotnym rozmiarem 190 Mb. Przeglądałem te zdjęcia oryginalne i po konwersji i przy tych ustawieniach 50% jakości praktycznie nie widać różnic wizualnych ani strat jakości. Dopiero przy poziomie kompresji 40% zaczynają się jakieś szumy, plamki. W każdym razie, wynika z tego że można konwertować owe 50% jakości i ich “waga” znacznie się zredukuje.