Jak zmienić czarne tło na przezroczyste?

witam!

takie pytanko z samej góry :]]

jak (jeśli w ogóle się da) zmienić czarne tło obrazka na przezroczyste…

chodzi mi konkretnie o to, że mam przykładowo obrazek, w którym 3/4 zajmuje kolorowa przestrzeń (to co ma być widoczne), a reszta to czarne tło. chcę zmienić to dlatego, że później będę ten plik konwertował na .dds, a tu mogą być tylko pliki o rozmiarach potęgowanych przez 2 (w pikselach)

[jak się pewnie domyślacie edytuje obrazek z gry ;P]

przykład:

closebtn1hv.png

w grze wygląda to okropnie, gdy wszystkie obrazki, które edytowałem mają coś takiego dookoła…

proszę o szybką odpowiedź

Jakiego programu graficznego używasz ?

photoshop

To może zaznacz jakimś lassem ten obiekt który ma być bez tła. Jak zaznaczysz to edit>>Copy. Potem utwórz nowy dokument z prezroczystym tłem i wklej (edit>>paste) to :?

Możesz zajrzeć:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=81856

no dobra, ale wtedy obrazek nie będzie miał rozmiarów o potędze 2 (to ‘tło’ też jest wliczane do rozmiarów)

jeżeli nie będzie miał odpowiednich rozmiarów, nie będzie można przekonwertować go na dds

__________

dla niekumatych:

te rozmiary to np.

(px)

2x2, 4x4, 8x8, 16x16, 32x32, 64x64, 128x128, 256x256, ale mogą być też kombinacje, np. 128x32, czy 256x64

nie mógłbys dać gumki tła… usunąc kolor czarny… zaznaczyć obiekt ctrl x ctrl v i juz jest na srodku. potem zapisac jako png albo gif…

dobra, ale wtedy tło będzie białe

Chyba, że przy eksporcie do *.png lub *.gif wybierzesz opcję przeźroczystości

a… racja ;]] ale czy przy konwertowaniu program nie uzna, że tam nic nie ma i nie zmieni rozmiaru obrazka?

Zobacz.

Jak ma nie uznać ?? Przecież “brak koloru” jest także informacją

oka szefie :]] dzieki za pomoc wszystkim :]

pozdrawiam, QooBooS