Jak zmienić "częstotliwość pracy RAM"


(Dominikboruc) #1

Witam, mam pytanie ponieważ bardzo długo od początku mojego komputera miałem dwie kości ram 512mb 667MHz i jakiś czas temu zastąpiłem je jedną kością 2GB 800MHz dziś kolega powiedział mi że trzeba coś w biosie zmienić ponieważ automatycznie się nie zmieniło z 667 na 800MHz ale nie wie gdzie to się zmienia więc jeśli ktoś z was wie gdzie to zmienić proszę i pilną odpowiedz z góry dzięki :wink:

Pozdrawiam.


(Szotek5) #2

Dominikv100 , raczej się zmieniło, to zależy od tego czy w BIOS wszystko było ustawione na automat czy nie. Najpierw sprawdź obecną prędkość kości RAM programem AIDA64 lub darmowym Speccy :wink:


(Dominikboruc) #3

SzoteK , jest nawet wolniejsza ustawiona niż myślałem :frowning: 372.3MHz ...

Zdjęcie:

Ten ram kupiłem jakiś czas temu:

http://www.komputronik.pl/product/53276 ... z_CL5.html


(Mandrasik17) #4

Nie jest tak źle pamięć pracuje z efetywnym taktowaniem 744MHz czyli dzielnik cpu:ram gubi gdzieś 56MHz. Jak już wspomniałem częstotliwość pracy ram zmieniasz dzielnikiem w biosie.


(Adamsubzero) #5

Pytanie brzmi czy Twoja płyta główna obsługuje 800MHz RAM'y. Wchodzisz w BIOS wciskając DEL w czasie uruchamiania komputera (czarne tło, białe literki), i musisz odszukać opcji, która powinna się nazywać Frequency RAM i Voltage. W pierwszym ustawiasz częstotliwość, w drugim musisz ustalić napięcie takie jakie masz napisane na chociażby instrukcji przy RAM'ach.


(Dominikboruc) #6

maciek14 , a dało by radę ustawić aby nie gubiło tych MHz tylko wykorzystywało je jeśli tak to co muszę ustawić w biosie i gdzie :slight_smile: ?

Moja płyta główna: GA-MA69VM-S2


(Mandrasik17) #7

Trochę zajęty jestem, ale postaram się coś tutaj zaradzić :slight_smile:

Jak wejdziesz już do biosu to szukasz opcji SPD i tam ustaw mnożnik o jeden większy jeśli masz przykładowo 1:6 to ustawiasz 1:5


(Dominikboruc) #8

Hurricane , maciek14 , nie widzę takich opcji w moim biosie albo źle szukam tu macie zdjęcia z biosu:

Sorry za jakość, słaby aparat w telefonie..


(Szotek5) #9

Prawdopodobnie aby odblokować dodatkową zakładkę trzeba wcisnąć CTRL+F1, jeśli się pojawi wejdź w nią i tam powinna być taka opcja.


(Dominikboruc) #10

SzoteK , ok pojawiła się nowa zakładka :slight_smile: Tylko co mam teraz zmienić związane z ram'em aby był pełni wykorzystywany?

Zdjęcie:


(Mandrasik17) #11

Niby wszystko jest ok. Kliknij na DDR 800 i zobacz jakie dodatkowe czestotliwosci masz?


(Dominikboruc) #12

maciek14 , największa to 800 i potem w dół szły jak patrzyłem.


(Mandrasik17) #13

Czyli wyższego taktowania nie ustawisz, nie wiem czemu tak się dzieję. Może ze względu na napięcie na ddr2, twoja płyta daje do 1,8V a mój ddr2 miał 2,2V. Ale to ew. powinny bsody lecieć. Moim zdaniem sprawdz jeszcze raz taktowanie jakimś programem, chyba nic już się nie da zrobić


(Dominikboruc) #14

maciek14 , sprawdziłem jeszcze programem "CPUID CPU-Z zakładka SPD" częstotliwość pracy 400MHz zasilacznie 1.8 V nie dało by rady zwiększyć mocy? Czego to może być wina?


(Szotek5) #15

Dominikv100 , czyli wszystko jest w porządku ta częstotliwość podana w CPU-Z jest prędkością rzeczywistą a efektywna to 800 MHz więc chyba nie ma problemu :wink:


(Mandrasik17) #16

Dominikv100 , wszystko jest wporządku, a napięcia na twojej płycie podnieść bardziej się nie da z tego co wyczytałem na stronie gigabyte.


(Dominikboruc) #17

maciek14 , aha to dobrze :slight_smile: Jeszcze daje zdjęcie z programu CPU-Z żebyście zobaczyli i powiedzieli mi czy na pewno jest wszystko w porządku

I z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc :slight_smile:


(freedom) #18

Dobrze, programy podają najczęściej rzeczywiste taktowanie pamięci, czyli w tym przypadku 400MHz (efektywnie 800MHz).