Jak zmienić dysk systemowy

Witam, mam problem ze zmianą dysku systemowego. Otóż wpiąłem sobie drugi dysk, zrobiłem na nim formata i zainstalowałem win 7. Wszystko ładnie działa, ale gdy odepnę stary dysk w trakcie uruchamiania każe mi wpiąć dysk systemowy i dalej nie idzie. Sprawdzałem w Zarządzaniu dyskami i ten stary gdzie był zawsze win ma w nawiasie system. Jak mogę to zmienić ?

Trzeba było najpierw odpiąć stary dysk, a dopiero potem instalować windowsa. Ten system tak ma że rozrzuca pliki startowe często nie na partycje na której jest zainstalowany system.

Aha czyli muszę odpiąć ten dysk systemowy i zrobić formata na drugim ?

1.Wyciągasz stary dysk

2.wsadzasz nowy dysk ( i tylko nowy dysk jest podpięty)

  1. instalujesz windows

Albo w biosie ustawiasz który dysk ma czytać jako pierwszy

Próbowałem w biosie ale to nic nie dało, właśnie zaczynam formatować.

tak ale co z tego jak załużmy że instalator na dysk 1 wrzuci windowsa a na 2 pliki startowe

Rozrzuca? ? ?

To Ty raczej byś chciał rozrzucić pliki startowe po różnych partycjach czy dyskach.

A gdy zainstalujemy kilka systemów na różnych partycjach czy dyskach, to gdzie Twoim zdaniem powinien być wybór systemu który chcemy aktualnie używać?

Gdyby było tak jak ty uważasz, to mając kilka systemów na różnych dyskach i chcąc uruchomić któryś z systemów trzeba by odpinać dyski z innymi systemami, tak żeby został tylko ten jeden który chcemy uruchomić. A z różnymi systemami na tym samym dysku ale różnych partycjach, to byłby jeszcze większy kłopot bo jak wypiąć partycję? :frowning:

Po to właśnie jest dysk systemowy by na nim właśnie były zapisane wszystkie informacje o zainstalowanych systemach na komputerze oraz pliki startowe dla każdego z nich.

Ja tak mam na laptopie. boot.ini i pare innych plików systemowych jest na E a system na C. Tylko że system to XP. Może poprawili się troche. Jak bym zainstalował system na D np to plikii bootu będą nadal na E bo win poprostu dopisze kolejnego windowsa do listy

Przywiązujesz zbyt wielką rolę literkom którymi oznaczane są dyski w Windowsie, a te można nawet zmieniać jednak fizyczny dysk systemowy będzie cały czas ten sam. Poza tym niektórzy mylą pojęcie rzeczywistego dysku twardego z pojęciem partycji na dysku i zarówno rzeczywiste dyski twarde jak i partycje nazywają krótko dyskami. Nie ma to większego znaczenia gdy się tylko używa komputera i wówczas nawet nie trzeba wiedzieć, że jest jakiś Windows i gdzie on jest. Problemy zaczynają się wtedy gdy zaczynamy kombinować coś na kompie lub próbujemy coś zmienić wówczas bez minimalnej choćby wiedzy się nie obędzie. :slight_smile:

Nie o to mi chodzi w tym momencie. Załużmy że dysk E jest moim downloadem. Teraz mi jest już nie potrzebna jego zawartość, formatuje dysk. A tu mam niespodziankę i system mi nie wstanie bo jak skoro plik boot.ini jest potrzebny do startu.

System powinien sie instalować na jednej partycji i to wszystkie pliki! A niestety tak nie jest, i całkiem możliwe że w przypadku patryk`a2666 windows zainstalował się na partycji C dysku 1 a boot.ini i inne pierdoły wrzucił na partycje C tylko dysku 2.

I tak masz racje właśnie jak napisałem powyżej dla 2 różnych systemów dysk C jest całkiem gdzie indziej.

Nowy windows zainstalowany na nowym dysku-ALE WSZYSTKIE ELEMENTY POTRZEBNE DO STARTU TEGO NOWEGO WINDOWSA SĄ W STARYM DYSKU I TAM GDZIE BYŁ INSTALOWANY PIERWSZY.

NIE MA POTRZEBY FORMATOWANIA I WGRYWANIA NA NOWO WINDOWSA-uruchamiasz [płytę instalacyjną],ale wybierasz opcję napraw komputer-bez starego hdd-nadpisze wszystko co potrzebne do uruchomienia systemu,bez konieczności powtórnej instalacji systemu.