Jak zmienić hasło Administratora na Ubuntu?

Siemka! Ostatnio chciałem coś pobrać, jednak tuż przed instalacją wyskoczyło mi okno z prośbą o wpisanie hasła, którego niestety nie znam. By zmienić hasło trzeba znać obecne. Co mogę zrobić? Jak ustawić nowe hasło Administratora? Z góry dzięki.

 

PS. Proszę o jasne odpowiedzi, szukałem na różnych stronach, jednak nie zawsze rozumiałem o co chodzi.

A pisałeś “sudo”? Jak to nie działa odpal LiveCD i zmodyfikuj pliki lub usuń użytkownika.

Wpisujesz:

sudo "passwd root"

Wklepujesz hasło dla użytkownika (to samo, które wpisujesz np. w centrum oprogramowania Ubuntu).

Wklepujesz nowe hasło dla administratora (roota)

Wklepujesz jeszcze raz (potwierdzenie)

Brawo. Ustawiłeś hasło dla roota. Jeżeli chcesz się zalogować na roota, to wpisujesz:

su

Jak chcesz użyć roota do jednej komendy to wpisujesz:

su -c "treść komendy"

@EDIT

Nie jestem pewny co do pierwszego sudo, gdyż używam Debiana.

 

To nie ma różnicy. Ubuntu to Debian z unity i  innym pakietem oprogramowania.

Nie trzeba znać hasła, żeby zalogować się na roota w Ubuntu wystarczy.

sudo su

lub

sudo -s

Małe sprostowanie - hasło, o które pytał system to nie hasło administratora, ale hasło użytkownika i to hasło trzeba podać.

 

Edytowanie ręczne ważnych plików systemowych jest niebezpieczne. Należy użyć chroot i dedykowanych narzędzi.

Pomieszało mi się, gdyż nigdy nie daję admina zwykłemu użytkownikowi :wink:

@DOWN

Mi chodziło o to, że domyślnie konto usera nie jest w grupie sudo.

Paulik próbuje być pro, ale tak naprawdę sam nie wie o czym pisze. Jeśli dla niego Ubuntu to Debian z Unity, to ja mam na laptopie nie Debiana z KDE tylko Windows 7. Wracając do tematu, co do twojej niepewności, żeby zmienić hasło roota, wystarczy polecenie sudo passwd, nie trzeba dopisywać, że chodzi o roota, bo system będzie wiedział o jakiego użytkownika chodzi.

Witam mam ten sam problem tylko ze jak cos chce zrobic z sudo pisze mi:scrin

Ale czego dokładnie tam nie rozumiesz?

Na ubuntu nie masz domyślnie włączonego roota więc nie zmienisz mu hasła. Hasło zmieniasz do swojego konta które jest wpisane w sudoers. Jeśli chcesz się zalogować na root to wpisuje sudo su

Nie znam hasla- Zapomnialem juz dlugo nie uzywalem go

Ok a jak mogłbym zmienić haslo nie znając go ?

chroot z innego systemu (np jakiejś dystrybucji live)

Jeju bo chcialem zainstalowac nowsza wersje przegladarki bez znania hasla… a wlasnie i jeszcze gdy odpalam centrum oprogramowania mam ten program bialy zaraz dam scrina

W internecie jest mnóstwo informacji jak chrootować się do systemu. Jeśli nie będziesz sobie mógł poradzić to załóż swój temat i jeśli komuś się będzie chciało (a raczej znajdą się tacy ;P) to cię poprowadzi krok po kroku