Jak zmienić nazwę uźytkownika (tą z wierszu poleceń)?

Wrócił mi laptop z serwisu Asusa i okazało się że na partycji C mam postawioną czystą Vistę z nazwą użytkownika AS-PC (jak się domyślam AS to asus). Na szczeście nie miałem tak ważnych rzeczy więc spokojnie sobie system teraz ustawiam.

Jedna rzecz mnie trochę, można powiedzieć, irytuje:

1-1.jpg

tutaj nazwa użytkownika “as”

tutaj to samo

Da się zmienić tą nazwę bez stawiania systemu na nowo? Jeżeli nie to jakoś to przeżyję :slight_smile: ale wolałbym mieć jak dawniej

Proszę o szybkie odpowiedzi :wink:

Relog na dowolne inne konto z uprawnieniami admina (np systemowy administrator)

Start >> uruchom >> regedit

Wchodzisz w klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList

Tam będzie kilka folderów, każdy odpowiada innemu użytkownikowi. Interesuje cie wartość ProfileImagePath. Zmieniasz nazwę tą co miałeś na tą, którą chcesz mieć.

Np masz:

C:\Users\as

Zmieniasz na

C:\Users\drobok

Potem zmieniasz nazwę folderu w folderze users, nazwa usera (w twoim wypadku as) na tą samą, którą dałeś w tym wpisie.

Reset i powinno działać :slight_smile:

jest problem, nazwy tego folderu nie da się chyba zmienić, jest nieedytowalna i w szarym kolorze:

3-1.jpg

Spróbuj uruchomić wiersz poleceń jako administrator, po czym wpisać w nim:

ren c:\users\as Michał

Wyrzuca mi “Odmowa dostępu”. Oczywiście wiersz odpalam jako administrator

A z jakiego konta użytkownika ?

z konta administatora tzn. tego “as” (któremu zmieniłem nazwę na Michał, ale tylko do wyświetlania przy logowaniu)

A może lepiej: Start–>Panel sterowania–>Konta użytkowników - zmień nazwę AS-a lub dodaj swoje z Twoją nazwą.

Na początku tak zrobiłem, ale to taka zmiana kosmetyczna bardziej, dotyczy tylko ekranu logowania i nazwy w menu Start. Jak utworzę nowe konto to nie wiem czy wszystkie programy będą mi działały :?

Nie podcina się gałęzi na której się siedzi. Nie możesz zmienić nazwę użytkownika na której jesteś zalogowany. Uruchom konsolę odzyskiwania i w niej wklej:

ren c:\users\as Michał’

Ew zaloguj się na konto administrator (w wypadku home, oraz home premium będziesz musiał wejść na konto w trybie awaryjnym)

Tylko to konto “as” na którym teraz działam jest kontem administratora. Czyli musiałbym utworzyć drugie konto z uprawnieniami administratora?

Czy z tego zalogować się w awaryjnym? I jak włączyć tą konsolę (mam laptopa i nie mam płyty z windowsem)?

Poza tym czytałem trochę na innych forach, że zmienianie tej nazwy może spowodować problemu, tak że może być konieczna reinstalacja systemu :?

Zmiana tej nazwy powoduje problemy w przypadku korzystania z stałych ścieżek w rejestrze. Lecz ty również ją zmieniasz. Jedyne co może wywalać błędy to programy, lecz wszystko da się zmienić.

Konsolę odzyskiwania można zainstalować / możesz wypalić płytkę ratunkową. W awaryjnym masz się zalogować na konto o nazwie administrator. Nie możesz zmienić nazwy folderu usera ponieważ korzystasz z tych plików w chwili obecnej. Ew będziesz musiał stworzyć nowe konto z niego zmienić nazwę folderu. Równie dobrze możesz stworzyć konto użytkownika o nazwie michał, oraz wywalić to stare. Tak więc:

  1. [*:1uamr45m]tryb awaryjny (f8 podczas rozruchu systemu>>tryb awaryjny), logujesz się na konto administrator, zmieniasz klucz w rejestrze, zmieniasz nazwę folderu