Jak zmienić pojemność partycji?

Po formacie systemu zauważyłam, że osoba, która to robiła bez wcześniejszego ustalenia tego ze mną podzieliła mi partycje w nieodpowiadający mi sposób. Na partycji D jest ok. 80 % pamięci, a partycja C ma tylko 20 %. Chciałabym to zmienić na proporcje 50 % i 50 %. Na dysku D nie mam prawie nic. Proszę o rady, możliwie pisane prostym językiem, bo jestem osobą już nie młodą i nie mam dużego doświadczenia. Z góry dziękuję za pomoc.

Wg. dobrze podzieliła. Na C:\ powinien być tylko system operacyjny, MS Office i anywirus a na D:\ cała reszta (programy, muzyka, filmy). Dlatego na D:\ powinno być więcej miejsca. Jeśli padnie Ci Windows to formatujesz C:\ wgrywasz nowy Windows a D:\ nie tykasz i masz tam wszystkie dane. Nic sie nie traci.

Ale jeśli chcesz to możesz zmienić partycje. Kup najnowszy Komputer Świat. Tam jest program Paragon Partizion Manager wraz z instrukcją. Bardzo dobry program. Polecam.

Moim zdaniem instalujący system postąpił rozsądnie - co prawda nie znam wielkości partycji.

C: - 20% na system i programy (łatwiej wykonać backup partycji systemowej, żeby nie trzeba było reinstalować widy)

D: - reszta na dane.

Do zmiany wielkości partycji służy np. PartitinMagic, ale jeżeli dojdzie do tej zmiany to lepiej poprosić kogoś kompetentnego, np. osobę która bez wcześniejszego ustalenia to zrobiła

U mnie C: ma 5%, a D: 95%.:mrgreen:

Witam!

Możesz użyć np. programu PartitionMagic lub PartitionManager.

Szczerze powiedziawszy, to najlepiej by było zrobić partycję na sam system 10GB, kolejną na programy - powiedzmy do 20GB, a resztę na dane itp.

Jeśli masz proporcje 20% - 80% to dobrze - zostaw tak, ale nie wiemy jaka pojemność ma Twoj dysk.

Opisuj dokładnie swój problem.

Zdecydowanie popieram propozycję Remixa. Dodam tylko, że przez dane rozumieć należy(tym którzy nie wiedzą):grafiki, muzykę, filmy, zdjęcia, documenty worda czy Excela, własnoręcznie pisane programy itd. W związku z tym folder ‘moje dokumenty’ dobrze by było przenieść z dysku C na inną partycję bo niestety standardowo jest tworzony na dysk C i wszystkie programy próbują w tym folderze umieszczać tworzone przez siebie dokumenty.

Podaję wielkości: dysk C pojemność 19,5 GB - zajęte 7,85 GB, dysk D - 129 GB - zajęte 224 MB. Właśnie chodziło mi o foldery z dokumentami. Nie pomyślałam (głupia pałka), że mogę je przenieść na dysk D. Właśnie straciłam wszystkie fotki, moje wypociny itd. po awarii kompa, ale to przez sklerozę mojego pomocnika, który przeniósł mi wszystko na dysk D, a potem zapmniał i zrobił format. Dzięki za rady. Najbardziej mi się podoba ten pomysł z trzema partycjami, ale nie wiem jak to zrobić. Może po prostu zostawię tak jak jest tylko przeniosę foldery na D. Co o tym myślicie ?

Tak dla przypomnienia jak przenosić niektóre foldery. Przeniesienie folderu ‘Moje dokumenty’: Kliknij prawym przyciskiem myszy folder Moje dokumenty na pulpicie i wybierz polecenie Właściwości. W polu Element docelowy wprowadź nową lokalizację lub wskaż lokalizację przy użyciu przycisków Przeglądaj lub Przenieś. Kliknij przycisk Zastosuj.

W wielu wypadkach powyższa procedura umożliwia korzystanie z nowej lokalizacji przez wiele aplikacji, jednak niektóre programy wymagają zmiany odpowiednich ustawień. Aby przenieść tymczasowe pliki programu Internet Explorer, wybierz polecenie Opcje internetowe w menu Narzędzia, a następnie na karcie Ogólne kliknij przycisk Ustawienia, a następnie kliknij przycisk Przenieś folder. Przejdź do nowej lokalizacji i kliknij przycisk OK dwa razy. Aby przenieść folder pocztowy programu Outlook Express, wybierz polecenie Opcje w menu Narzędzia, na karcie Konserwacja kliknij przycisk Folder magazynu, kliknij przycisk Zmień, a następnie przejdź do nowej lokalizacji i kliknij przycisk OK trzy razy. W przypadku innych aplikacji można zmodyfikować domyślną lokalizację zapisywania, edytując skrót używany do uruchamiania programu. Spróbuj kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę programu Word na pulpicie i wybrać polecenie Właściwości. W polu Rozpocznij w wpisz żądaną lokalizację: Na przykład D:\Moje dokumenty.

Folder “Moje dokumenty” już przeniosłam. Chyba głównie chodziło mi o ten folder. Co do poczty to nie trzymam wiadomości, a zdjęcia czy filmiki przenoszę od razu do innych folderów. Z Worda korzystam sporadycznie, a z folderu Internet Explorer w ogóle. Najczęściej bawię się Photoshopem, ale te dokumenty zapisuję w folderze “Moje obrazy”. Jednak kiedy jeszcze nie jest praca gotowa to program ten chyba też korzysta w partycji C. Muszę popatrzeć w ustawieniach. Mam Photoshopa CS. Mnie po prostu zaniepokoiło to, że komputer się muli. Myślałam, że to chodzi o to miejsce na dysku. Robiłam optymalizację systemu. Zainstalowałam programy polecane na stronach forum. Skanowałam na różne sposoby. Czasami jest dobrze, ale są momenty, że się muli. Nie jest to to co było przed formatem. Rozumiem, że wolniej chodzi kiedy wykonuje się kilka czynności na raz, ale jak korzystam tylko z przeglądarki internetowej …Czy tak powinno być. Pamięci RAM mam 1 GB.

Mufka , a masz jakiegoś AV ?

Kosiorku mówiłam, że nie jestem oblatana w terminologii. Co to jest AV ?

Antywirus. Znaczy program antywirusowy.

Mam Avasta. Dodatkowo Spyware Doctor. Mam jeszcze Odkurzacz, Reg Clean i Ad-aware. Spyware Doktora zainstalowałam niedawno (już wcześniej komputer się mulił) zgodnie ze wskazówkami na forum, kiedy robiłam optymalizację systemu. Skanowałam też kompa MKs on-line.