Jak zmienić poziom przezroczystości w panelach w KDE Plasma 5?

Witam. Jeśli chodzi o KDE to jestem bardzo początkujący. Zainstalowałem na Ubuntu pakiet kubuntu-desktop żeby mieć KDE. Spodobało mi się od razu - ma wszystko to, co chcę. Mam z nim jednak jeden problem - nie mam pojęcia jak zmienić poziom przezroczystości paneli. Czytałem w internecie, że zmienia się to w jakichś plikach .svg, jednakże nigdzie nie było podane gdzie się znajdują. Chciałbym zmienić panel na bardziej przezroczysty. W XFCE, LXDE, MATE i ogólnie wszędzie indziej jest to banalne - klika się prawym przyciskiem myszy na panel, wybiera się ustawienia i z łatwością można zmienić poziom przezroczystości. Tu tego nie ma.

 

Poza tym, skoro już mowa o przezroczystości, to czy mógłbym też pozmieniać kolory okien, żeby móc uzyskać efekt podobny do tego co jest w macOS?

Znalazłem też taki ładnie wyglądający motyw na KDE - https://github.com/zbeptz/KArc-theme

Z tego co widać na jego stronie, to zmienia wygląd w taki sposób jaki chcę, dodaje tę przezroczystość do okien.

Próbowałem go zainstalować według instrukcji jednak nie udało mi się - wyskakiwały mi błędy, że nie ma folderów a jak zrobiłem je ręcznie to po skopiowaniu wszystkich plików i tak nie mogłem wybrać motywu.

Jak mogę więc edytować ustawienia przezroczystości?

Jeśli nie wiesz jak zmieniać pliki svg - to “gmeranie” w nich nie jest jeszcze dla Ciebie. Rozwalisz sobie Plasmę.

Obecnie jedynym rozsądnym pomysłem na uzyskanie przezroczystości paneli jest zainstalowanie sobie takiego tematu z store.kde.org. Pośród znajdujących się tam są i takie, które są przezroczyste/pół przezroczyste itd. Nadto - także tam (ale nie pamiętam wystroju, do którego to dołączone), ale przede wszystkim bodaj na githubie jest skrypt plasma-transparent-panel.py, który powoduje transparentność panelu.

Panel w Plasma 5 będzie łatwo uczynić przezroczystym od wydania 5.9. Czy ono jednak trafi i kiedy do Kubuntu - nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.

Kolory zmieniasz na 2 sposoby. Albo ze strony jw. pobierasz interesujący Cię zestaw, albo sam to zmieniasz.

Wszystkie ustawienia są dostęne w “Ustawienia systemowe”. Tam łatwo pobierzesz nowe zestawy w zasadzie wszystkiego co potrzebujesz. Pobierając zwracaj uwagę, na opisy, by dany zestaw (szczególnie wystroju) był dla wersji Plasmy, którą masz. Jeśli masz Plasmę z kubuntu-backports, to jest to 5.8, jeśli z “oficjalnego” repozytorium - 5.6. W żadnym przypadku nie wolno instalować wystrojów dla KDE4 bo może Ci się Plasma rozlecieć (a przynajniej działać wadliwie). 

Nie powiedziałem że nie wiem jak zmieniać pliki svg, tylko że nie wiem gdzie się znajdują. Przeglądałem /usr/share/plasma/desktoptheme/breeze-dark ale tam nic nie ma poza dwoma plikami tekstowymi. Poza tym lubię eksperymentować z systemem, w razie czego zawsze można zrobić reinstalację KDE lub przywrócić ustawienia domyślne. Przeglądałem sobie też ustawienia i przed zadaniem tego pytania sprawdziłem sobie kolory, jednakże nie ma tam opcji przezroczystości, a kolory które są ustawione teraz (breeze-dark) mi się podobają. Jedyne co na razie chcę to uzyskać przezroczystość.

Poza tym to jak instaluje się motywy w KDE?

OK - najprościej - zainteresuj się: https://github.com/psifidotos?tab=repositories

W plasma-transparent-panel - masz skrypt pythona, który umożliwia uzyskanie transparentności panelu. Obecnie to jest najłatwiesze rozwiązanie. Analiza skryptu umożliwi Ci też prawidłową, ewentualnie, ręczną edycję plików *.svg. 

Oprócz tego autor oferuje newdock i newpanel - które mimifikują Plasmę do macOSa. Z tego co pisałeś wyżej może Cię to zainteresować.

Pliki znajdujesz w dwu miejscach - oprócz wskazanego przez Ciebie /usr/share/plasma/desktoptheme, gdzie znajdują się wystroje dostępne systemowo, są też wystroje dostępne dla danego użytkownika w ~/.local/share/plasma/desktoptheme (jeśli Kubuntu niczego tu nie zmieniło). Akurat temat breeze-dark jest bardzo “dziwny”, albowiem on praktycznie nie zawiera niczego innego jak zmianę kolorystyki itp. w stosunku do Breeze. Edytować musisz zatem temat Breeze (a to jest “domyślny” - zatem zrób sobie kopię), który jest w /usr/share/plasma/desktoptheme/default/

Generalnie lepiej jest taki wystrój skopiować, zmienić mu nazwę itp. i umieścić w ~/.local/share/plasma/desktoptheme, albowiem w przypadku aktualizacji systemu, zmieniony wystrój w /usr/share/ zostanie nadgrany przez nową wersję i tyle będzie z Twojej pracy. Skrypt, który wyżej - tworzy nowy wystrój w oparciu o istniejący, zatem przy aktualizacji nie zostanie naruszony.

O tym jak edytować i które pliki - masz więcej tu: https://www.reddit.com/r/kde/comments/597p0w/how_to_switch_off_plasma_panel_transparency/

Zresztą na reddicie było o tym nieco więcej i chyba nawet lepiej opisane.

 

Dalibóg - już Ci podpowiedziałem gdzie zmieniasz/pobierasz itp. wystroje: “Ustawienia systemowe” (albo wpisuj gdziekolwiek systemsettings) i masz tam kilka miejsc, w którym możesz to pozmieniać/zainstalować. Najprościej: Wygląd przestrzeni roboczej -> i którekolwiek nie wybrałbyś z lewej “linijki” - otrzymasz:

  • w pierwszym przypadku “zunifikowane” wyglądy, tworzone tak by zapewnić spójność wrażeń wizualnych od samego uruchamiania Plasmy, po jej wygląd już po uruchomieniu,

  • “wygląd pulpitu” - są to tematy Plasmy.

Wszystko zawiera podglądy, pozwala na otwarcie store.kde.org… Myślę, że po chwili łatwo się odnajdziesz.

Generalnie wszystko w Plasma właśnie tak się instaluje - wchodzisz w ustawienia, wybierasz co chcesz, ściągasz, ewentualnie jeszcze zatwierdzasz - i pojawia Ci się nowy wystrój.

 

Zainteresuj się też paczką plasma-sdk (powinna być taka w Ubuntu). Zawiera ona kilka programów, które służą do edycji wystrojów.

@sajmon17099

Zasady okien >> Nowa >> Opis (dowolny), klasa okna: pasuje dokładnie do: “plasmashell”,  rodzaj okna: “dok (panel)”, tytuł okna: pasuje dokładnie: Plazma >> Wygląd i poprawki (ostatnia zakładka) >> zaznacz przeźroczystość aktywności i nieaktywności, ustaw na “Wymuś” i w procentach podajesz jaką chcesz przeźroczystość

Jedyny minus tego rozwiązania to, że czasami lekko miga panel jak się pojawiają “chmurki” przy najeżdżaniu np na ikonę aplikacji i zmiana przeźroczystości całości panelu włącznie z ikonami, czcionkami itp.

Domyślnie da się w KDE regulować przeźroczystość takich elementów jak okna, menu i okna dialogowe w efektach Plazmy (efekt prześwitywanie).

Przypuszczam, że nie udostępniono tej opcji wprost, ponieważ zmniejsza się czytelność elementów. Do regulacji przeźroczystości samego tła panelu wystarczy edycja kanału alpha pliku SVG w np programie Krita.

Plazmy tym nie rozwalisz, wystarczy zachować kopię oryginalnego pliku SVG i w razie czegoś w terminalu przywracasz oryginalny zmieniając nazwę.

@Domker - fajne - tego nie znałem. Dzięki.

W Plasma 5 nie zrobiono tego domyślnie (i inaczej) albowiem byli zafascynowani “płaskim” wystrojem. Nikt nie pokusił się o zarządzanie *.svgz - stąd dopiero pod naciskiem użytkowników - trafia to do Plasma 5.9.

@pavbaranov ^^

 Mam Plasme 5.8.5 jeszcze trochę i 5.9 :slight_smile: (pewnie wyjdzie wnet aktualizacja, bo to Manjaro wersja rolling)

12.01 - jest beta. Biorąc pod uwagę mojego Archa oraz inne pomysły - będę wówczas miał. Podzielę się spostrzeżeniami.