Jak zmienić poziom przezroczystości w panelach w KDE Plasma 5?


(sajmon17099) #1

Witam. Jeśli chodzi o KDE to jestem bardzo początkujący. Zainstalowałem na Ubuntu pakiet kubuntu-desktop żeby mieć KDE. Spodobało mi się od razu - ma wszystko to, co chcę. Mam z nim jednak jeden problem - nie mam pojęcia jak zmienić poziom przezroczystości paneli. Czytałem w internecie, że zmienia się to w jakichś plikach .svg, jednakże nigdzie nie było podane gdzie się znajdują. Chciałbym zmienić panel na bardziej przezroczysty. W XFCE, LXDE, MATE i ogólnie wszędzie indziej jest to banalne - klika się prawym przyciskiem myszy na panel, wybiera się ustawienia i z łatwością można zmienić poziom przezroczystości. Tu tego nie ma.

 

Poza tym, skoro już mowa o przezroczystości, to czy mógłbym też pozmieniać kolory okien, żeby móc uzyskać efekt podobny do tego co jest w macOS?

Znalazłem też taki ładnie wyglądający motyw na KDE -

Z tego co widać na jego stronie, to zmienia wygląd w taki sposób jaki chcę, dodaje tę przezroczystość do okien.

Próbowałem go zainstalować według instrukcji jednak nie udało mi się - wyskakiwały mi błędy, że nie ma folderów a jak zrobiłem je ręcznie to po skopiowaniu wszystkich plików i tak nie mogłem wybrać motywu.

Jak mogę więc edytować ustawienia przezroczystości?


#2

Jeśli nie wiesz jak zmieniać pliki svg - to “gmeranie” w nich nie jest jeszcze dla Ciebie. Rozwalisz sobie Plasmę.

Obecnie jedynym rozsądnym pomysłem na uzyskanie przezroczystości paneli jest zainstalowanie sobie takiego tematu z store.kde.org. Pośród znajdujących się tam są i takie, które są przezroczyste/pół przezroczyste itd. Nadto - także tam (ale nie pamiętam wystroju, do którego to dołączone), ale przede wszystkim bodaj na githubie jest skrypt plasma-transparent-panel.py, który powoduje transparentność panelu.

Panel w Plasma 5 będzie łatwo uczynić przezroczystym od wydania 5.9. Czy ono jednak trafi i kiedy do Kubuntu - nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.

Kolory zmieniasz na 2 sposoby. Albo ze strony jw. pobierasz interesujący Cię zestaw, albo sam to zmieniasz.

Wszystkie ustawienia są dostęne w “Ustawienia systemowe”. Tam łatwo pobierzesz nowe zestawy w zasadzie wszystkiego co potrzebujesz. Pobierając zwracaj uwagę, na opisy, by dany zestaw (szczególnie wystroju) był dla wersji Plasmy, którą masz. Jeśli masz Plasmę z kubuntu-backports, to jest to 5.8, jeśli z “oficjalnego” repozytorium - 5.6. W żadnym przypadku nie wolno instalować wystrojów dla KDE4 bo może Ci się Plasma rozlecieć (a przynajniej działać wadliwie). 


(sajmon17099) #3

Nie powiedziałem że nie wiem jak zmieniać pliki svg, tylko że nie wiem gdzie się znajdują. Przeglądałem /usr/share/plasma/desktoptheme/breeze-dark ale tam nic nie ma poza dwoma plikami tekstowymi. Poza tym lubię eksperymentować z systemem, w razie czego zawsze można zrobić reinstalację KDE lub przywrócić ustawienia domyślne. Przeglądałem sobie też ustawienia i przed zadaniem tego pytania sprawdziłem sobie kolory, jednakże nie ma tam opcji przezroczystości, a kolory które są ustawione teraz (breeze-dark) mi się podobają. Jedyne co na razie chcę to uzyskać przezroczystość.

Poza tym to jak instaluje się motywy w KDE?


#4

OK - najprościej - zainteresuj się: https://github.com/psifidotos?tab=repositories

W plasma-transparent-panel - masz skrypt pythona, który umożliwia uzyskanie transparentności panelu. Obecnie to jest najłatwiesze rozwiązanie. Analiza skryptu umożliwi Ci też prawidłową, ewentualnie, ręczną edycję plików *.svg. 

Oprócz tego autor oferuje newdock i newpanel - które mimifikują Plasmę do macOSa. Z tego co pisałeś wyżej może Cię to zainteresować.

Pliki znajdujesz w dwu miejscach - oprócz wskazanego przez Ciebie /usr/share/plasma/desktoptheme, gdzie znajdują się wystroje dostępne systemowo, są też wystroje dostępne dla danego użytkownika w ~/.local/share/plasma/desktoptheme (jeśli Kubuntu niczego tu nie zmieniło). Akurat temat breeze-dark jest bardzo “dziwny”, albowiem on praktycznie nie zawiera niczego innego jak zmianę kolorystyki itp. w stosunku do Breeze. Edytować musisz zatem temat Breeze (a to jest “domyślny” - zatem zrób sobie kopię), który jest w /usr/share/plasma/desktoptheme/default/

Generalnie lepiej jest taki wystrój skopiować, zmienić mu nazwę itp. i umieścić w ~/.local/share/plasma/desktoptheme, albowiem w przypadku aktualizacji systemu, zmieniony wystrój w /usr/share/ zostanie nadgrany przez nową wersję i tyle będzie z Twojej pracy. Skrypt, który wyżej - tworzy nowy wystrój w oparciu o istniejący, zatem przy aktualizacji nie zostanie naruszony.

O tym jak edytować i które pliki - masz więcej tu: https://www.reddit.com/r/kde/comments/597p0w/how_to_switch_off_plasma_panel_transparency/

Zresztą na reddicie było o tym nieco więcej i chyba nawet lepiej opisane.

 

Dalibóg - już Ci podpowiedziałem gdzie zmieniasz/pobierasz itp. wystroje: “Ustawienia systemowe” (albo wpisuj gdziekolwiek systemsettings) i masz tam kilka miejsc, w którym możesz to pozmieniać/zainstalować. Najprościej: Wygląd przestrzeni roboczej -> i którekolwiek nie wybrałbyś z lewej “linijki” - otrzymasz:

  • w pierwszym przypadku “zunifikowane” wyglądy, tworzone tak by zapewnić spójność wrażeń wizualnych od samego uruchamiania Plasmy, po jej wygląd już po uruchomieniu,

  • “wygląd pulpitu” - są to tematy Plasmy.

Wszystko zawiera podglądy, pozwala na otwarcie store.kde.org… Myślę, że po chwili łatwo się odnajdziesz.

Generalnie wszystko w Plasma właśnie tak się instaluje - wchodzisz w ustawienia, wybierasz co chcesz, ściągasz, ewentualnie jeszcze zatwierdzasz - i pojawia Ci się nowy wystrój.

 

Zainteresuj się też paczką plasma-sdk (powinna być taka w Ubuntu). Zawiera ona kilka programów, które służą do edycji wystrojów.


(Domker) #5

@sajmon17099

Zasady okien >> Nowa >> Opis (dowolny), klasa okna: pasuje dokładnie do: “plasmashell”,  rodzaj okna: “dok (panel)”, tytuł okna: pasuje dokładnie: Plazma >> Wygląd i poprawki (ostatnia zakładka) >> zaznacz przeźroczystość aktywności i nieaktywności, ustaw na “Wymuś” i w procentach podajesz jaką chcesz przeźroczystość

Jedyny minus tego rozwiązania to, że czasami lekko miga panel jak się pojawiają “chmurki” przy najeżdżaniu np na ikonę aplikacji i zmiana przeźroczystości całości panelu włącznie z ikonami, czcionkami itp.

Domyślnie da się w KDE regulować przeźroczystość takich elementów jak okna, menu i okna dialogowe w efektach Plazmy (efekt prześwitywanie).

Przypuszczam, że nie udostępniono tej opcji wprost, ponieważ zmniejsza się czytelność elementów. Do regulacji przeźroczystości samego tła panelu wystarczy edycja kanału alpha pliku SVG w np programie Krita.

Plazmy tym nie rozwalisz, wystarczy zachować kopię oryginalnego pliku SVG i w razie czegoś w terminalu przywracasz oryginalny zmieniając nazwę.


#6

@Domker - fajne - tego nie znałem. Dzięki.

W Plasma 5 nie zrobiono tego domyślnie (i inaczej) albowiem byli zafascynowani “płaskim” wystrojem. Nikt nie pokusił się o zarządzanie *.svgz - stąd dopiero pod naciskiem użytkowników - trafia to do Plasma 5.9.


(Domker) #7

@pavbaranov ^^

 Mam Plasme 5.8.5 jeszcze trochę i 5.9 :slight_smile: (pewnie wyjdzie wnet aktualizacja, bo to Manjaro wersja rolling)


#8

12.01 - jest beta. Biorąc pod uwagę mojego Archa oraz inne pomysły - będę wówczas miał. Podzielę się spostrzeżeniami.