Jak zmienić rozmiar partycji SWAP przez gparted?

Witam. Mój lsblk wygląda tak :

sda 8:0 0 1,9G 0 disk
├─sda1 8:1 0 997M 0 part /
├─sda2 8:2 0 1K 0 part
└─sda5 8:5 0 954M 0 part [SWAP]
sdb 8:16 1 57,3G 0 disk
└─sdb1 8:17 1 57,3G 0 part

Chcę dać więcej pamięci sda1, poprzez zmniejszenie partycji sda5.

To co chcesz zrobić w końcu, bo utworzyłeś w sumie 2 tematy.

Najlepiej zrób to z dystrybucji uruchomionej z Live USB.
Odpal Gparted, będziesz teraz mieć odblokowane partycje, bo nie będą zamontowane. Zmiejsz sda5, przesuń sda2 max w kierunku sda5, rozszerz sda1 o miejsce, które się utworzyło pomiędzy. Zatwierdź i tyle.
Może dosyć długo przesuwać także uzbrój się w cierpliwość.

Jak chcesz widzieć, jak to się robi w Gparted to zobacz na YouTube - mnóstwo przykładów jest.

Po co ci partycja swap tak naprawdę? Ile masz RAM i czy używasz programów do obróbki grafiki/wideo?
Ja bym usunął partycję sda2 (co to w ogóle jest?) i sda5. Utworzył ewentualnie plik swap na partycji sda1 w zależności od potrzeb, ale dzisiaj ram jest na tyle tani, że raczej nie potrzebujesz pewnie nawet swapa poza awarynymi sytuacjami na serwerach.

btw.
Ostatnio doceniłem zswap (czy jak się nazywa ta opcja w kernelu do kompresji pamięci zamiast swap) domyślna w fedorze :wink:

Mam 4 GB ramu, jestem zielony jeśli chodzi o linuxa, więc jeśli to możliwe prosił bym o komendy jak tą partycje zmniejszyć czy nawet usunąć. Mam zainstalowane Gparted.

No to jednak lepiej zostaw ten 1GB na swapa tak jak jest bo 4GB RAM to ci może zabraknąć nawet przy przeglądarce internetowej :wink:

Na tym systemie nawet nie ma środowiska graficznego, chcę go użyć do Home Assistanta, który wymaga dockera. Problem pojawił się przy instalacji dockera - nie mam miejsca. Do niczego innego ten system nie będzie używany.

On całe sda ma niecałe 2 GB, to jakiś pendrive?
Na drugim dysku ma 57 GB

Powinno być jakoś tak mniej więcej:
sda 8:0 0 298,1G 0 disk

Usuń sda2 i sda 5, a swap zrób na sdb. zmniejsz ten sdb o 5GB i tam zrób swap z 2 gb i /home z 3 GB. Gparted w wersji live, wszystko wyklikasz:

Problem jest taki że mam tylko terminal, czyli nie mam gparted w wersji live. Ten sdb to pendrive. Jako że nie znam się zbytnio na linuxie, dało by się napisać po kolei jakie komendy muszę wpisać, aby wykonać to co użytkownik powyżej napisał?

To nie ma nic do rzeczy przy wersji Live. Nagraj na jakimś innym systemie/komputerze wersje live gparted i z tego wystartuj komputer.
Nie poprzesuwasz partycji na uruchomionym systemie., Albo będą błędy.


Uzyj rufusa do nagrania obrazu gparted:

Wiem że mogę być upierdliwy, ale dało by się przedstawić krok po kroku jak to zrobić, ewentualnie podać link w którym jest to wytłumaczone?

http://www.korepetycjenowysacz.edu.pl/gparted-partycjonowanie-i-zarzadzanie-dyskiem-w-parted-magic/

Bardzo dziękuję.

Nie za mało. W sumie, zawsze daję 8 GiB.

Zakładam, że system plików na partycji systemowej to ext4 i działasz z prawami root.

Otwierasz ten dysk w parted:
parted /dev/sda

Usuwasz partycję 2, oraz 5. Sprawdź, czy faktycznie mają takie numery poleceniem print:
rm 2
rm 5

Rozszerz partycję. Zostanie zadane pytanie jaką chcesz nową wielkość partycji. Podaj wielkość z końcówką M dla megabajtów lub G dla gigabajtów (np. 1,9G):
resizepart 1

Zakończ parted:
quit

Powiększ system plików na pierwszej partycji do maksymalnego rozmiaru:
resize2fs /dev/sda1

https://linux.die.net/man/8/parted
https://linux.die.net/man/8/resize2fs

Czym Ty tak obciążyłeś kompa?