Jak zmienić rozmiar pliku mp3?


(marc_in) #1

Siema.

Tak jak w temacie. Jak zmiejszyć rozmiar pliku mp3 bez znacznej utraty jakości? Plik ma 106 MB i bitrate 320 kb/s. W Format Factory ustawiłem konwersję na 192 kb/s (myślałem, że mniejszy bitrate=mniejszy rozmiar) ale plik po konwersji ma 107 MB czyli jeszcze "urósł".


(niezDarek) #2

niestety się nie da bez utraty jakości, możesz go jedynie przyciąć, zmniejszyć jego długość, ewentualnie możesz konwertować np. na format ogg ale wielkiej różnicy nie będzie.


(Cedar) #3

Poszukaj w ustawieniach kodowania opcji VBR http://pl.wikipedia.org/wiki/VBR powinno pomóc z wielkością pliku a jakość spadnie w dużo mniejszym stopniu niż przy stałym mniejszym bitrate.

Jakiej wielkości docelowo plik Cię interesuje?


(marc_in) #4

mniej niż 100 MB.


(Cedar) #5

Czyli tylko kilka MB mniej - z VBR, powinno się udać, pewnie tam będą jeszcze do ustawienia różne stopnie VBR, popróbuj z różnymi aby uzyskać jak największy plik (minimalnie poniżej tego maksymalnego)

Masz gdzieś w sieci ten plik?


(niezDarek) #6

można też spakować ten plik wtedy na pewno będzie miał mniej niż 100MB


(marc_in) #7

W Format Factory nie ma takiej opcji. Ustawić można tylko jakość (wysoka, średnia, niska), częstotliwość próbkowania (Hz) (44100, 22050, 11025), bitrate (320, 256, 224, 198 i mniej). kanał audio (2 stereo, 1 mono) i wskażnik głośności (25%, 50%, 100%, 200%). Może (jak znasz) poleciłbyś mi jakiś nie skomplikowany (bez zbędnych funkcji) programik do tego?


(Cedar) #8

Po pierwsze - niekoniecznie zmniejszy się jago wielkość, po drugie - nie będzie bezpośredniego dostępu do pliku i np. odtwarzacz MP3 już go nie odtworzy. Twój sposób jest dobry gdy tylko zależy nam aby dany plik zmieścił się na jakiś nośnik.

marc_in , od dawna nie używam żadnego programu do kodowania MP3 bo mi to nie potrzebne, wpisz w google np. "kodowanie mp3 vbr", wyskakuje dużo ciekawych linków, przykładowy:

http://muzyka.idg.pl/artykuly/9083/VBR. ... .i.Ty.html

W jakim celu chcesz zmniejszyć ten plik, bo może w Twoim przypadku opcja ze spakowaniem się sprawdzi?

PS. poczekaj, może ktoś inny poleci jakiś program.


(niezDarek) #9

jeśli chodzi o pliki mp3 to na pewno zmniejszy się jego wielkość,

poza tym wnioskuje że marc_in , chce ten plik wrzucić na jakiś serwer ponieważ pragnie aby plik miał mniej niż 100MB a taki jest zazwyczaj limit w przypadku bezpłatnego hostingu, szeroko interpretuje ale to jedyny sposób zmniejszenia rozmiaru tego pliku bez utraty jakości na czym zależy autorowi tematu.


(Cedar) #10

niezDarek , Tak, tylko, że na stronach są różne odtwarzarki mp3, które nie odtworzą wtedy spakowanego pliku, natomiast jeśli ma to być tylko serwer do przechowania/przekazania komuś pliku MP3 to może być spakowany.

MP3 zakodowane z takim bitrate jak ten plik skompresuje się stosunkowo mało.


(marc_in) #11

Dokładnie tak jak napisałeś.


(Cedar) #12

Ale będzie na tym serwerze tylko przechowywany czy ta strona/serwer ma "odtwarzarkę" MP3 i chciałbyś mieć możliwość słuchania przez stronę WWW?


(marc_in) #13

Ma odtwarzacz mp3.

Temat "pakowania" pliku do archiwum pomińmy.


(Cedar) #14

No to tylko rekompresja, najlepiej z VBR. Koduj za pomocą "LAME" - chyba najlepsza jakość kodowania MP3 i obsługuje VBR.


(marc_in) #15

Poszukam coś na Google.

Dzięki za wskazówki.


(Danielm86) #16

możesz przekonwertować do formatu AAC 128 kbps. Jakośc będzie o wiele lepsza niż pliku mp3 o tym samym birate.


(Cedar) #17

master_zonk6 , Ale jakość nie będzie lepsza niż plik MP3 źródłowy. Do tego przy takiej dużej stracie bitrate jakość dźwięku bardzo ucierpi. Do tego odtwarzarka na stronie może mieć problem z odtworzeniem takiego formatu. Wielkość też nie koniecznie musi być zadowalająca.

PS. Zbieraj posty w innym wątku.


(Danielm86) #18

cedar , proponuję poczytać:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Aac

poza tym proponuję zapuścić sobie muzykę w jakości AAC 64 kbps i MP3 w jakości 64 kbps. Róznica jest. Po skonwertowaniu z 320 do chociażby AAC 160 kbps róznicy nie odczujemy a wilkość pliku będzie mniejsza

PS

Nie nabijam postów. Dla mnie ten licznik jest obojętny.


(fiesta) #19

Master ale musiał by mieć plik muzyczny w formacie nieskompresowanym, rekomprejsa z mp3 i kompresja do AAC niczego dobrego (poza pogorszeniem jakości) nie przyniesie. Konwerterowanie z formatu stratnego na inny format stratny jest pozbawione sensu.

8)