Jak zmienić rozmiar pliku mp3?

Siema.

Tak jak w temacie. Jak zmiejszyć rozmiar pliku mp3 bez znacznej utraty jakości? Plik ma 106 MB i bitrate 320 kb/s. W Format Factory ustawiłem konwersję na 192 kb/s (myślałem, że mniejszy bitrate=mniejszy rozmiar) ale plik po konwersji ma 107 MB czyli jeszcze “urósł”.

niestety się nie da bez utraty jakości, możesz go jedynie przyciąć, zmniejszyć jego długość, ewentualnie możesz konwertować np. na format ogg ale wielkiej różnicy nie będzie.

Poszukaj w ustawieniach kodowania opcji VBR http://pl.wikipedia.org/wiki/VBR powinno pomóc z wielkością pliku a jakość spadnie w dużo mniejszym stopniu niż przy stałym mniejszym bitrate.

Jakiej wielkości docelowo plik Cię interesuje?

mniej niż 100 MB.

Czyli tylko kilka MB mniej - z VBR, powinno się udać, pewnie tam będą jeszcze do ustawienia różne stopnie VBR, popróbuj z różnymi aby uzyskać jak największy plik (minimalnie poniżej tego maksymalnego)

Masz gdzieś w sieci ten plik?

można też spakować ten plik wtedy na pewno będzie miał mniej niż 100MB

W Format Factory nie ma takiej opcji. Ustawić można tylko jakość (wysoka, średnia, niska), częstotliwość próbkowania (Hz) (44100, 22050, 11025), bitrate (320, 256, 224, 198 i mniej). kanał audio (2 stereo, 1 mono) i wskażnik głośności (25%, 50%, 100%, 200%). Może (jak znasz) poleciłbyś mi jakiś nie skomplikowany (bez zbędnych funkcji) programik do tego?

Po pierwsze - niekoniecznie zmniejszy się jago wielkość, po drugie - nie będzie bezpośredniego dostępu do pliku i np. odtwarzacz MP3 już go nie odtworzy. Twój sposób jest dobry gdy tylko zależy nam aby dany plik zmieścił się na jakiś nośnik.

marc_in , od dawna nie używam żadnego programu do kodowania MP3 bo mi to nie potrzebne, wpisz w google np. “kodowanie mp3 vbr”, wyskakuje dużo ciekawych linków, przykładowy:

http://muzyka.idg.pl/artykuly/9083/VBR. … .i.Ty.html

W jakim celu chcesz zmniejszyć ten plik, bo może w Twoim przypadku opcja ze spakowaniem się sprawdzi?

PS. poczekaj, może ktoś inny poleci jakiś program.

jeśli chodzi o pliki mp3 to na pewno zmniejszy się jego wielkość,

poza tym wnioskuje że marc_in , chce ten plik wrzucić na jakiś serwer ponieważ pragnie aby plik miał mniej niż 100MB a taki jest zazwyczaj limit w przypadku bezpłatnego hostingu, szeroko interpretuje ale to jedyny sposób zmniejszenia rozmiaru tego pliku bez utraty jakości na czym zależy autorowi tematu.

niezDarek , Tak, tylko, że na stronach są różne odtwarzarki mp3, które nie odtworzą wtedy spakowanego pliku, natomiast jeśli ma to być tylko serwer do przechowania/przekazania komuś pliku MP3 to może być spakowany.

MP3 zakodowane z takim bitrate jak ten plik skompresuje się stosunkowo mało.

Dokładnie tak jak napisałeś.

Ale będzie na tym serwerze tylko przechowywany czy ta strona/serwer ma “odtwarzarkę” MP3 i chciałbyś mieć możliwość słuchania przez stronę WWW?

Ma odtwarzacz mp3.

Temat “pakowania” pliku do archiwum pomińmy.

No to tylko rekompresja, najlepiej z VBR. Koduj za pomocą “LAME” - chyba najlepsza jakość kodowania MP3 i obsługuje VBR.

Poszukam coś na Google.

Dzięki za wskazówki.

możesz przekonwertować do formatu AAC 128 kbps. Jakośc będzie o wiele lepsza niż pliku mp3 o tym samym birate.

master_zonk6 , Ale jakość nie będzie lepsza niż plik MP3 źródłowy. Do tego przy takiej dużej stracie bitrate jakość dźwięku bardzo ucierpi. Do tego odtwarzarka na stronie może mieć problem z odtworzeniem takiego formatu. Wielkość też nie koniecznie musi być zadowalająca.

PS. Zbieraj posty w innym wątku.

cedar , proponuję poczytać:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Aac

poza tym proponuję zapuścić sobie muzykę w jakości AAC 64 kbps i MP3 w jakości 64 kbps. Róznica jest. Po skonwertowaniu z 320 do chociażby AAC 160 kbps róznicy nie odczujemy a wilkość pliku będzie mniejsza

PS

Nie nabijam postów. Dla mnie ten licznik jest obojętny.

Master ale musiał by mieć plik muzyczny w formacie nieskompresowanym, rekomprejsa z mp3 i kompresja do AAC niczego dobrego (poza pogorszeniem jakości) nie przyniesie. Konwerterowanie z formatu stratnego na inny format stratny jest pozbawione sensu.