Jak zmienić rozruch systemu z HDD na SSD

Witam kupiłem nie dawno nowy dysk ssd chciałem przenieść na niego Windowsa co mi się udało tylko, że system nadal uruchamia się z dysku HDD . Szukam porostu dostępnej opcji na Windows 10 lub programu który pozwoli mi zmienić ustawienia rozruchu na SSD.

Zmień kolejność bootowania w UEFI.

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-windows_install/move-windows-10-from-installed-hdd-to-installed/1a2082d2-aa23-44fe-87a7-77b4e53aa901

1 polubienie

Jeśli przenosiłeś system na SSD za pomocą jakiegoś prostego programu do robienia kopii zapasowych to prawdopodobnie nie masz tam prawidłowego bootsektora i nawet ustawienie go w UEFI jako startowego nic nie pomoże.

  1. Wyłącz kompa i odłącz stary HDD
  2. Zabootuj kompa z dvd albo pendrive zawierającego instalkę Win 10
  3. Wybierz “NAPRAW” (nie instaluj systemu!!!)
  4. Po naprawie - restart i wejdź do UEFI - ustaw kolejność bootowania napędów a potem restart.
  5. Jak wszystko działa prawidłowo to możesz podłączyć starego HDD
1 polubienie

Myślę że to rozwiązanie jest najbardziej rozsądne . Dziękuje za pomoc.

Oczywiście, że klonowanie jest najprostsze i daje dobry rezultat.
Darmowym i sprawdzonym przez mnie jest program Macrium Reflect. Ale jaki program, z wielu z dostępnych, wybierzesz, to już Twoja sprawa. :slight_smile:

Pro tip ode mnie. Jeżeli na SSD będziesz miał problem z wyrównaniem/aligacją partycji (a po klonowaniu zazwyczaj się tak dzieje przez co SSD zalicza nieco niższe osiągi) to za nic tego nie naprawiaj. U mnie rozsypał się cały Boot sektor i Windows się nie odpalał. Z naprawianiem wyrównania jest jeden zasadniczy problem po klonowaniu OS - przywraca on partycjonowanie do domyślnych wartości, a te były związane z HDD. Pół biedy jak tylko pozmienia Ci litery partycji, przez co boot się potem posypie w cholerę. Gorzej jak będzie Ci chciał po staremu partycje ułożyć, a wtedy dane pójdą w kosmos. Wyrównywać sobie możesz, ale jak instalowałeś Windę na czysto… Niestety na to info wcześniej nigdzie nie trafiłem więc doświadczyłem osobiście problemów z rozsypaniem partycjonowania.

Z tego co pamiętam (a mogę nie pamiętać dobrze :wink: ) Windows 10 sam sobie dobiera odpowiednie wyrównanie. Tak samo robi zresztą wspomniany przeze mnie Macrium Reflect przy klonowaniu. Potem tylko należy zwiększyć rozmiar partycji, bo zachowuje stary.

Ja akurat przenosiłem system z pomocą Magic partition Tool. W jednym przebiegu miałem ustawione przeniesienie, zmianę liter partycji, rozszerzenie systemowej, skasowanie starych i włączenie ich do partycji, ktora została na starym HDD - mialem trzy partycje, dwie przeszły na SSD, a trzecią rozszerzyłem tym co pozostało po starych. Wsio poszło ok i system działał, ale wyrównanie bylo kulawe. Potem po próbie wyrównania poszlo wsio w pizdu.