Jak zmienić sprzętową zarezerwowaną pamięć RAM?

Witam. Mam zainstalowane w komputerze 12 GB Ram, jednak dostępne mam tylko 6gb. Kolejne 6 gb jest zarezerwowane. Jak to zmienić ? Czasami potrzebuje więcej niż te 6gb dostępne, a te pozostałe 6 gb bezczynnie nic nie robi xD. Karte mam geforce gtx 460, wwszystkie stery aktualne. Windows 7 64 bit.

Podejrzewam, że mylisz pojęcia dot. rezerwacji pamięci, więc na początek pokaż jak wygląda u ciebie zakładka “Wydajność” w Menadżerze zadań.

jeśli masz zintegrowaną kartę graficzną to maks może brać 2GB ramu

W zakładce wydajność pisze, że 1,70 gb ramu jest zajęte, dostępne 4,3 gb, wolne 3gb = czyli razem 6 gb, tak jest napisane, ale razem to nie jest 6gb, to jakis lag. W każdym razie jeżeli mam 1 gb zajęte to pisze, że 5 gb wolne, a mam 12

sprawdź programem czy widzi ci wszystkie kości ram

najlepiej jakimś zewnętrznym programem

Każdy program widzi zainstalowane 12 GB Ram, więc ok, ale używać mogę tylko 6 gb

Powiedz, na cholerę ci te 12GB. Już 8 nie jesteś w stanie wykorzystać w domowych zastosowaniach, a co dopiero 12… Do serwera mającego pod sobą setki komputerów, to rozumiem, ale zwykłego, domowego peceta? Widzę, że chyba nie masz co robić z kasą… Już kurczę sensowniejsze byłoby tą kwotę co wywaliłeś na RAM wpłacić na poczet jakiegoś domu dziecka, albo inny zacny cel charytatywny… Jaką dokładnie wersję masz tej Siódemki? Jeżeli masz HB, to nic dziwnego, bo ona obsługuje 8GB…

Wersja Windows to Home premium (obsługuje do 16 gb). Z przycyzn osobistych jest mi potrzebne te 12 gb ram,a w zasadzie 8 gb wystarczyłoby, niestety mogę korzystać z 6 gb only

podaj nazwę płyty głównej

oraz napisz po ile masz kości RAM oraz ile ich masz

W zakładce Wydajność wejdź w Monitor zasobów, i sprawdź czy wartości podane w podsumowaniu (Razem i Zainstalowana) są zbliżone, tak jak na poniższym obrazku:

monitorzasobow.png

Jeśli w pozycji Zainstalowana będziesz miał jednak 6 GB, a jesteś ponad wszelką wątpliwość pewny że BIOS zgłasza zainstalowaną pamięć na poziomie 12 GB, to zastosuj się do poniższego opisu:

http://www.pcworld.pl/news/382348/Pamie … ows.7.html

Dobrze byłoby, gdybyś podał producenta i model zarówno pamięci jak i płyty głównej. To jest istotne o tyle, że niektóre płyty główne po prostu nie obsługują pamięci powyżej jakiejś pojemności (w instrukcji zazwyczaj znajduje się uwaga zaczynająca się od słów “z powodu ograniczeń chipsetu …”

Płyta obsługuje do 16 gb RAmu , jestem pewien. Tak Wszystko widzi, że zainstalowane jest 12 gb ram. W wydajności tak jak na screenie powyżej wszystko się zgadza, bo razem jest 12 gb, tylko, że to na szaro (zarewzerwowane) zajmuje 6 gb ;/ . Ram to 2*4 gb kingston 1600 mhz i 2*2 gb corsair 1600 mhz

Wyjąłem te 2*2 gb corsair, żeby sprawdzić jak będzie i teraz, jest normalnie 8 gb ramu, a zarezerwowane jest tylko 2 mb, wszystko ok. Będę się musiał zadowolić 8 gb ram

Podaj może łaskawie producenta i model płyty głównej. (z tego co napisałeś - można zaryzykować stwierdzenie, że to nie żadna “rezerwacja” tylko kulejąco działający tryb memory mixed mode)