Jak zmienic system operacyjne?

(Igorek9764) #1

Hej mam problem. Bardzo mi si臋 muli komp i chyba mam bluscrina :frowning: Chce sam zrobic format komputera i zmienic system operacyjny. Teraz mam xp a na p艂ycie mam windowsa7.

Chodzi o to ze ja nigdy nierobilem formatu i niewiem jak to robic . Prosz臋 o pomoc napiszcie w punktach co i jak robic od czego zacz膮c. prosz臋 o odp pilne:)

(Hitm3n) #2

Nie mo偶na chyba mie膰 bluscrina, bo to si臋 pokazuje na ekranie w postaci bia艂ych literek na niebieskim tle.

Jakie masz podzespo艂y? Bo mo偶e nie jest op艂acalnym do ko艅ca instalowanie Windowsa 7 (prawym przyciskiem na M贸j komputer, klikasz W艂a艣ciwo艣ci, powinno si臋 pokaza膰 okienko z procesorem i ilo艣ci膮 pami臋ci RAM, natomiast karta graficzna do odczytania jest w Mened偶erze urz膮dze艅 w Panelu Sterowania).

No ale, skoro chcesz zrobi膰 formatowanie:

• :arrow: Podczas uruchamiania komputera wciskasz klawisz F2 / Delete, aby wej艣膰 do BIOS-u.

(Wojtekbogocki) #3
  1. Wiesz 偶e je艣li nie zachowasz danych na jakim艣 kluczu USB albo czym艣 innym to je wszystkie stracisz? Pewnie wiesz, musia艂em spyta膰 :wink:

2. Restartujesz komputer z p艂yt膮 z Windowsem 7 w nap臋dzie (musi by膰 w nap臋dzie w momencie startu), powinien ci wystartowa膰 instalator, je艣li tak nie jest to najpewniej masz wy艂膮czony start z p艂yty w biosie zaraz ci powiem jak to naprawi膰

3. Wracaj膮c do instalacji, na kt贸rym艣 z kolejnych ekran贸w przy klikaniu "Dalej" b臋dzie wyb贸r partycji - usuwasz t膮 z Windowsem XP, najlepiej w og贸le wszystkie jakie masz, zaznaczasz wolne miejsce jakie powsta艂o i klikasz "Nowa" i tworzysz najwi臋ksz膮 partycj臋 jak膮 mo偶esz, je艣li system zapyta ci臋 o utworzenie osobnej partycji na co艣-tam, co艣-tam (nie pami臋tam co) klikasz tak, dalej powiniene艣 sobie poradzi膰

Je艣li p艂ytka nie startuje:

Przy starcie komputera gdy pojawia si臋 ten wielki obrazek wciskasz del, f2, f12 lub jeszcze co艣 innego, nie poda艂e艣 modelu p艂yty g艂贸wnej wi臋c nie wiem co :wink: Powinno ci wej艣膰 do biosu. Dalej szukasz strza艂kami czego艣 co si臋 nazywa "boot priority" lub podobnie i ustawiasz sw贸j nap臋d dvd przed wszystkim, wychodzisz zapisuj膮c zmiany ("save changes and exit" lub podobnie). Teraz p艂yta powinna si臋 uruchomi膰.

(system) #4

(Hitm3n) #5

@up - sama si臋 nie uruchomi, trzeba j膮 samemu ruszy膰 wciskaj膮c jaki艣 przycisk na klawiaturze :wink:.

I nie trzeba ustala膰 partycji najwi臋kszej, jakiej mo偶e - takie cuda robi膮 ludzie w laptopach, gdzie partycja p贸藕niej ma jakie艣 200 GB przy sporych dyskach...

(Wojtekbogocki) #6

No je艣li ma dysk 1TB to spokojnie mo偶e sobie go jak chce podzieli膰, ale raczej chodzi艂o mi o to 偶e to z regu艂y najlepsze wyj艣cie w przypadku Windowsa.

(Hitm3n) #7

I kompletnie niepotrzebne. Na XP SP3 starczy 30 GB razem z programami, na Vist臋 40 GB z programami, tak samo na Seven.

(Igorek9764) #8

104 bajt贸w (bajt贸w: 104) 4,00 KB (bajt贸w: 4聽096) to mi sie pokazalo jak mi kazales klikn膮 na m贸j komputer wlasciewosci. Ej a co to areo? do tej 7na plycie musze to sci膮gn膮c.

Ej aj jak juz wgram nowy system to wszystko b臋de mia艂 usuni臋t gry programy? A co ze sterownikami? sam musz臋 sci膮gac i jak odczytac t膮 karte graficzn膮?

(fiesta) #9

Czasowo zamykam.

igor1412 , prosz臋 o kontakt na PW.