Jak zmienic system operacyjne?

Hej mam problem. Bardzo mi się muli komp i chyba mam bluscrina :frowning: Chce sam zrobic format komputera i zmienic system operacyjny. Teraz mam xp a na płycie mam windowsa7.

Chodzi o to ze ja nigdy nierobilem formatu i niewiem jak to robic . Proszę o pomoc napiszcie w punktach co i jak robic od czego zacząc. proszę o odp pilne:)

Nie można chyba mieć bluscrina, bo to się pokazuje na ekranie w postaci białych literek na niebieskim tle.

Jakie masz podzespoły? Bo może nie jest opłacalnym do końca instalowanie Windowsa 7 (prawym przyciskiem na Mój komputer, klikasz Właściwości, powinno się pokazać okienko z procesorem i ilością pamięci RAM, natomiast karta graficzna do odczytania jest w Menedżerze urządzeń w Panelu Sterowania).

No ale, skoro chcesz zrobić formatowanie:

  • :arrow: Podczas uruchamiania komputera wciskasz klawisz F2 / Delete, aby wejść do BIOS-u.
  1. Wiesz że jeśli nie zachowasz danych na jakimś kluczu USB albo czymś innym to je wszystkie stracisz? Pewnie wiesz, musiałem spytać :wink:

  2. Restartujesz komputer z płytą z Windowsem 7 w napędzie (musi być w napędzie w momencie startu), powinien ci wystartować instalator, jeśli tak nie jest to najpewniej masz wyłączony start z płyty w biosie zaraz ci powiem jak to naprawić

  3. Wracając do instalacji, na którymś z kolejnych ekranów przy klikaniu “Dalej” będzie wybór partycji - usuwasz tą z Windowsem XP, najlepiej w ogóle wszystkie jakie masz, zaznaczasz wolne miejsce jakie powstało i klikasz “Nowa” i tworzysz największą partycję jaką możesz, jeśli system zapyta cię o utworzenie osobnej partycji na coś-tam, coś-tam (nie pamiętam co) klikasz tak, dalej powinieneś sobie poradzić

Jeśli płytka nie startuje:

Przy starcie komputera gdy pojawia się ten wielki obrazek wciskasz del, f2, f12 lub jeszcze coś innego, nie podałeś modelu płyty głównej więc nie wiem co :wink: Powinno ci wejść do biosu. Dalej szukasz strzałkami czegoś co się nazywa “boot priority” lub podobnie i ustawiasz swój napęd dvd przed wszystkim, wychodzisz zapisując zmiany (“save changes and exit” lub podobnie). Teraz płyta powinna się uruchomić.

http://www.youtube.com/watch?v=5DxBlTG1d6o

@up - sama się nie uruchomi, trzeba ją samemu ruszyć wciskając jakiś przycisk na klawiaturze ;-).

I nie trzeba ustalać partycji największej, jakiej może - takie cuda robią ludzie w laptopach, gdzie partycja później ma jakieś 200 GB przy sporych dyskach…

No jeśli ma dysk 1TB to spokojnie może sobie go jak chce podzielić, ale raczej chodziło mi o to że to z reguły najlepsze wyjście w przypadku Windowsa.

I kompletnie niepotrzebne. Na XP SP3 starczy 30 GB razem z programami, na Vistę 40 GB z programami, tak samo na Seven.

104 bajtów (bajtów: 104) 4,00 KB (bajtów: 4 096) to mi sie pokazalo jak mi kazales klikną na mój komputer wlasciewosci. Ej a co to areo? do tej 7na plycie musze to sciągnąc.

Ej aj jak juz wgram nowy system to wszystko będe miał usunięt gry programy? A co ze sterownikami? sam muszę sciągac i jak odczytac tą karte graficzną?

Czasowo zamykam.

igor1412 , proszę o kontakt na PW.