Jak zmienić system operacyjny z WIN VISTA na WIN XP bez utraty danych?

Cześć,
Komputer na którym pracuję mimo wielu prób poprawy wydajności, oczywiście nic się nie zmieniło… nadal jest wolny i doprowadza mnie do białej gorączki.
Chciałabym zmienić system samodzielnie, ale oczywiście trochę się boję, że jeszcze bardziej pogorszę stan tego staruszka. jak już w temacie napisałam… ważne jest dla mnie to, aby komputer nie stracił danych, ponieważ na nim pracuję.
Oczywiście jeszcze nawet nie wiem skąd wziąć WIN XP… (więc jakby ktoś mi powiedział byłoby super)
Czy ktoś mógłby mi pomóc? :slight_smile:

I mam dodatkową prośbę o to, żeby nie mówić mi, że ten tamet (lub podobny był). Wiem, bo czytałam je, ale one są już stare i być może nieaktualne.

PS: jak temat nie pasuje do tej kategorii to proszę o przeniesienie go w odpowiednie miejsce.

(Jak) Nie masz licencji na XP to jakby tobie pomóc w piractwie…

1 polubienie

A są jakieś sposoby, żeby poprawić działanie komputera bez użycia piratów?
Zmieniłam wygląd, zrobiłam defragmentację. Wątpię, że nowsze systemy polepszyły działanie (pewnie wręcz przeciwnie… pogorszyły)

A uważasz nas za jasnowidzów?
Podaj jaki to sprzęt

2 polubienia

Dell XPS M1330. To już jest niestety stary sprzęt.

Przepraszam, jeśli kogoś urażają moje odpowiedzi

Nie przejmuj się! Ad rem: Możesz w tym modelu laptopa przejść na system Windows 7/32-bit. Firma to przewiduje. Oczywiście, trudno przewidzieć jaka będzie sprawność ogólna laptopa, jednak powrót do Windowsa XP to nie jest dobry pomysł. Zresztą pozostawanie na Viście również. Niedługo oba systemy będą miały (i już mają) poważne kłopoty z pracą w internecie.

1 polubienie

A czy aktualizacja sterowników może coś pomóc?

Nie, nie pomoże. Lepiej tego nie tykaj, jeśli laptop działa. Nieco pomóc na sprawność laptopa mogą jedynie pewne czynności “konserwacyjne”, np. oczyszczenie z niepotrzebnych plików, usunięcie niepotrzebnych aplikacji ze startu systemu itp. Można w tym celu użyć mądrze programu CCleaner. Warto też zmienić antywirusa na mniej absorbującego system, np. Panda Protection, a także (na próbę) wyłączyć pobieranie aktualizacji.

Primo

Dokupić 2 kości po 1GB DDR2 533 i zamienić z istniejącymi 2 x 512MB.

Secundo

Rozważyć zakup dysku SSD, który przyśpieszy ci znacząco pracę na tym skądinąd fajnym lapku.

Tertio

Myśl tylko o Windows 7 lub … Windows 10 :slight_smile:

No jak podesłać koledze legalnego XP.Masz rację instaluj win XP to będzie wszystko chodziło dużo szybciej,ale z programami będziesz miał już ciężko bo przestają pisać pod XP.Co do straty danych to nie ma takiej opcji chyba że dane masz zapisane na innej partyci lub innym dysku to nie stracisz.Co do tej legalności wszystkiego na waszych kompach Panowie to mam duże wątpliwości.Pozdrawiam.

Nijak nie kupiłem box-a by mu sprzedać / zbyć :sunglasses:

SSD do tego sprzętu to przerost formy nad treścią…

Możesz sprawdzić kondycję swojego HDD i zdecydować o ew. wymianie (dyski się starzeją i to naturalne) próbowałbym kupić używany tradycyjny dysk(sprawdzone źródł) to o wiele tansze:)

Chyba że masz większy budżet, wtedy rozumiem SSD, aczkolwiek rozwazylbym wtedy przesiadke na nowszy sprzet:)

Co do porad wyżej to z lekkich antywirow możesz spr Comodo:) całkiem fajny na słabszy sprzęt, tylko powylaczaj zbędne badziewie…

Vista i XP to już (nie)stety historia:)

1 polubienie

Microsoft pozwala na downgrade (przeczytaj), pod warunkiem zakupienia licencji na najbardziej aktualny system.
W tym wypadku Windows 10

W sumie, jak się wyrżnie z Win10 większość graficznych bajerów, to system jest bardzo oszczędny.

Windows 7 działa o wiele wydajniej, niż Vista. Windows 8 znacznie poprawił wydajność. 10 jak to 10 u jednych działa wydajnie, u innych niekoniecznie, ale i tak nie jest źle.

Nikt Ci nie powie skąd pobrać XP. Zresztą lepiej już kupić używaną lickę za parę złotych, niż ściągać z torrentow.

No i najważniejsza rzecz. Przejdź do drugiej grupy użytkowników, tj. ludzi, ktorzy robią backupy. Kup zewnętrzny dysk twardy (1TB można dostać za 200 zł), zgraj wszystko i nie będziesz musiała martwić się o utratę danych przy instalacji systemu. Te naprawdę istotne nagraj dodatkowo na płyty CD/DVD.

Na dysk nie ma co żałować 200 zł. Szczególnie jeśli są to bardzo ważne dane i/lub bazy danych z programów kadrowo-placowych, ksiegowych czy dovfakfurowania. Kiedyś przyszedł do mnie klient na serwis z uszkodzonym dyskiem. Mógł dostać dane na nowym dysku za 100 zł. Pan stwierdził, że to za drogo i kuzyn mu to zrobi. Po 2 tygodniach wysłał żonę do mnie z tym dyskiem, ale danych nie można było już odzyskać. W firmie, która odzyskuje dane wyceniła mu odzysk danych na 1400 zł netto. Okazało się, że talerze są uszkodzone, a głowice pozrywane. Pan miał na tym dysku właśnie program do fakturowania i cała baza danych poszła się rypać, bo oczywiście nie wiedział, że backup to podstawa.

I to jest zdecydowanie najlepsze rozwiązanie.

Dodam tylko, że wymiana pamięci nie wiąże się z ryzykiem utraty danych, wymiana dysku już tak. Ale oczywiście bez problemu można go wymienić tak, aby dane nie zniknęły, np. klonując wcześniej cały dysk na nowy.

1 polubienie