Jak zmienić xp SP2 na starszą wersję XP SP1?

Witam próbuje zmienić system xp SP2 ponieważ zaczyna mi wariować i wyskakują jakieś błedy,nie moge zainstalować żadnej gry,w odtwarzanych filmach niema głosu, CD-ROM raz czytają a raz nie czytają płyt,nie mogą też nic nagrać przez nagrywarki ponieważ wyskakuje mi jakiś bład !!

Uruchomić komputer z CD.

a jak to zrobić ?

Jeśli ta wersja którą zainstalowałeś to SP1 z doinstalowanym później SP2 to wchodzisz w Panel Sterowania > Dodaj lub usuń programy, zaznaczasz u góry pole “Pokaż aktualizacje” i mniej więcej na dole zobaczysz pozycję w stylu “Dodatek ServicePack 2 systemu Windows” i bierzesz usuń a potem to już proste i oczywiste. Jeśli zaraz po zainstalowaniu systemu (tego pierwszego) miałeś już SP2 to jest on zintegrowany z płytką windy i z tego co wiem, nie ma możliwości usunięcia go z komputera bez usuwania systemu.

Z tego co rozumiem to chcesz instalować to w ten sposób: włączasz kompa, uruchamiasz system, wkładasz płytkę i dopiero instalujesz. Yyyy… biorąc pod uwagę stan obecny twojego kompa, to trochę źle robisz :slight_smile: Zrób sobie kopie zapasową wszystkiego tego co Ci potrzebne z dysku C (np. Moje Dokumenty, jakieś filmy, nie wiem co tam masz) na innym dysku np. D. Wyłącz komputer i włącz go ponownie. Włóż do napędu płytkę instalacyjną Windowsa, potem zobaczysz taki napis: Aby uruchomić z płyty wciśnij dowolny klawisz. No to wciskasz, czekasz, załaduje się po paru minutach instalator Windows i potem wszystko co trzeba zrobić pisze już na ekranie. (tylko nie bierz naprawiania bieżącej instalacji, a “nową instalację/czystą instalację” nie pamiętam jak to jest sformułowane) :slight_smile:

gdy wciskam klawisz F5 to wyskakują mi zaawansowane opcje systemu windows nie mogę uruchomić nawet płyty bo jak wcisnę na samym początku to wejdę do bios a później do tych zaawansowanych opcji .Kiedyś instalowałem nowy system i takk go zainstalowałem ze przy uruchomieniu komputera pokazuje mi się opcja wyboru jednego albo drugiego systemu Windows XP przy czym jeden działa a drugi nie !!

W biosie w “boot sequence” czy jakoś tak (nie wiem jaki masz bios ale trafisz bo idzie o to samo), ustaw start z cd/dvd, zapisz ustawienia i wyjdź…

Dalej już sobie poradzisz.

Jeśli po instalce nadal będziesz miał możliwość wyboru systemów, to uruchamiasz ponownie kompa z płyty, i gdy komputer wstępnie wczyta pliki z cd będziesz miał do wyboru opcje naprawy lub instalacji.

Wybierzesz opcje napraw (poprzez użycie klawisza R),w trybie tekstowym zalogujesz się do instalacji której chcesz używać a następnie wklepiesz:

fixboot i potwierdzisz akcje,

oraz fixmbr którą czynność również potwierdzisz.

Po tym zabiegu , pliki odpowiadające za rozruch systemu zostaną przywróce do pierwotnej wersji i ekran z możliwością wyboru systemu się nie pojawi.

Sorka poprzedni post mógł trochę cię zmylić, ale już poprawiłem co trzeba i jest ok. Kiedyś napisałem taki tutorial o instalowaniu Windowsa, teraz znalazłem i pomyślałem że może się to przydać. Więc, zakładając, że masz BIOS firmy AWARD:

(...) Aby tego dokonać uruchamiamy komputer z dysku CD-ROM poprzez włożenie oryginalnej płyty instalacyjnej Windows i po otrzymaniu odpowiedniego komunikatu ("Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku CD"), wciskamy ENTER lub inny dowolny klawisz. Jeżeli taki komunikat nie ukaże się i rozpocznie się normalne uruchamianie systemu, należy wykonać następujące czynności: najpierw wciskamy klawisz RESET na obudowie komputera lub przed uruchomieniem systemu kombinacją klawiszy CTRL+ALT+DELETE restartujemy komputer. Zaraz po ukazaniu się pierwszych ekranów wciskamy klawisz DELETE. Otwieramy w ten sposób program BIOS. Klawiszami strzałek podświetlamy opcję "Advanced BIOS Features" i naciskamy ENTER. Odszukujemy opcję "First Boot Device", podświetlamy ją i klawiszami PAGE UP / PAGE DOWN wybieramy "CDROM". Wciśnięcie klawisza F10 spowoduje pokazanie się komunikatu: "Save and exit to CMOS?". Wciskamy klawisz Y, a następnie ENTER. Po tych czynnościach nastąpi rozruch komputera z dysku CD-ROM.

Płyte główną mam firmy ASUS więc bios chyba też taki dzięki za dotychczasowe wskazówki ale niestety dalej nie mogę poradzić sobie z moim problemem ponieważ nie moge uruchomić systemu z płyty przekierowywuję mnie ciągle do opcji wyboru systemu a gdy wciskam F5 to wchodzę w opcję dodatkowe (tryb awaryjny,bugowania ip.) nie wiem może to wina cd-rom ?A może mam je źle ustawione bo mam dwie nagrywarki (SS-LITLE-ON-LTR523 i (PS-NECDVD-RWND) a może usunięcie jednego systemu tego niedziałąjącego usunie mój problem >? tylko jak go usunąć plis POMOCY !!