Jak zmieniejszyć partycję?

Cześć, jak mogę zmniejszyć partycję Windows 8? I to zagospodarowane miejsce przerzucić na drugą? W Windows 8 x64?

Pobierz http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html łatwy obsłudze

tu masz program jako film na YOU TUBE jak to zrobić https://www.youtube.com/watch?v=9idu4KrIB2w może pójdzie na win8 :wink:

Ten program nie jest przeznaczony dla Windows 8.

ooooo sory ale z tego co wyczytałem to sam system WIN8 ma taki program w systemie How to Partition a Hard Drive in Windows 8 lub zobacz film

lub tutaj [http://www.disk-partition.com/windows-8 ... ows-8.html](http://www.disk-partition.com/windows-8/partition-hard-drive-windows-8.html) zrób przetłumacz stronę

Zmniejszyć partycję C możesz w systemowym Zarządzaniu dyskami (po uprzednim zdefragmentowaniu i zoptymalizowaniu tej partycji). Powstanie NIE zagospodarowany obszar po stronie sąsiedniej partycji. Niestety, przyłączenie tego obszaru do tej drugiej partycji (i w ten sposób jej powiększenie) można wykonać tylko programem zewnętrznym. W sumie, szybciej całość operacji warto wykonać właśnie programem zewnętrznym, np.: http://www.partition-tool.com/landing/home-download.htm Program jest “free”, pierwszy z lewej.

Hmm program zadziałał. Zmniejszyłem partycje c: ale nie mogę rozszerzyć partycji d: bez kasowania jej. Po prostu nie ma takiej opcji, mogę tylko stworzyć nową partycję z tego nieprzydzielonego miejsca, dlaczego?

Nic podobnego! Partycję D możesz tym programem swobodnie rozszerzyć o wolne miejsce wydzielone z partycji C. Właśnie do tego on służy. Poczytaj dobrze instrukcję:

W skrócie i “z pamięci”: Uruchamiasz program i jego opcję Partition Manager, klikasz na partycji D prawym klawiszem myszy. Z menu kontekstowego wybierasz Resize. Pojawia się okno pomocnicze z tą partycją D na górze. Przy pomocy myszy przesuwasz lewy suwak (guzik) do oporu w lewo. Dajesz OK. Program przechodzi do głównego okna. Sprawdzasz na obrazku, na dole, czy partycje wyglądają tak, jak chcesz. Jeśli tak, wybierasz z menu po lewej u góry Apply i następnie wykonujesz to, co program sobie życzy.

Właśnie chodzi mi o tą opcję Resize/Move Partition niby jest aktywna ale jak kliknę w nią to nie mogę później za pomocą sówaka zwiekszyć jej. Nie mogę też wpisac wiecej, mogę tylko zmniejszyć. Tak jakby to wolne miejsce nie było aktywne. A w Windows 8 opcja rozszerz wolumin opcja jest nie aktywna, chociaż widzi, że jest wolne miejsce, zresztą tak samo jak w tym programie. Czy musi być ona ustawiona na active?

Musisz rozróżnić dwie sprawy. Pierwsza , to systemowe Zarządzanie dyskami. Otóż, systemowe działania na partycjach w oknie Zarządzania dyskami są możliwe jedynie w prawo (w prawym kierunku) patrząc tam na interfejs graficzny, a więc każdą partycję można zmniejszyć tylko z prawej strony i rozszerzyć również tylko w prawą stronę. Tak więc można odjąć pewien obszar z partycji C, z jej prawej strony, ale nie można dodać tego obszaru do partycji D, bo to jest lewa jej strona, a w lewą stronę partycji D nie da się tu rozszerzyć. Na dodatek wszystkie operacje na partycjach w Zarządzaniu dyskami muszą być poprzedzone defragmentacją i optymalizacją partycji.

Druga sprawa, to Easeus PM. Ten program działa inaczej, czyli dużo swobodniej i z wieloma możliwościami. Można w nim do wskazanej partycji dodawać wolne obszary z każdej strony, i z lewej i z prawej. Oczywiście, najpierw trzeba te wolne obszary utworzyć. Najwygodniej robi się to suwakami w pojawiającym się, dodatkowym oknie roboczym. Staraj się wszystko robić właśnie suwakami, jedynie obserwując liczby, ale niczego nie wpisując. Jest to najlepszy sposób. Jeśli coś z tym Ci nie wychodzi, to niestety, nie rozumiem dlaczego. Wyżej (o godz. 15,51) opisałem skrótowo normalne działanie tego programu na Twój użytek. Sam nie spotkałem się w nim z żadnymi trudnościami. O żadnym “ustawianiu na activ” nic nie wiem.

Tylko zauważyłem coś takiego, że na partycji C jest aktywna ta opcja a na D nie jest.