Jak "zmierzyć" temperaturę krytyczną (dysk, proc)

Witam,

jak zmierzyć temperaturę krytyczną dysku i procesora jeśli wiem, że:

  • proc ma maksymalną temperaturę 62’C

  • dysk mam maksymalną temperaturę 60’C

Temperatury mierzę:

  • HD Tune

  • Core Temp

Słyszałem że trzeba odjąć kilka stopni (nie wiem ile) by uzyskać krytyczną i odjąć kilka (też nie wiem ile) stopni na błąd programu…

Jak to u mnie będzie wyglądać?

Proponowałbym się zaopatrzyć w jakiś termometr zewnętrzny, ja np mam w komputerze panel lcd i temperatury które wskazuje pokrywają się z tym co pokazują programy.

Temperatura krytyczna jest to temperatura określona przez parametry konstrukcyjne urządzenia, po przekroczeniu której zostaje ono uszkodzone.

Czyli Twoje “mierzenie” jest bez sensu.

Podwyższaj temperaturę, jak np. dyski padnie to znaczy, że znalazłeś jego temperaturę krytyczną :wink:

A jakiś sposób żeby nie zepsuć sprzętu?

Temperaturę krytyczną procesora znajdziesz w specyfikacji producenta. Z temperaturą dysku jest już gorzej bo ta granica to właśnie około 60 stopni więc powinieneś zainteresować się obiegiem powietrza w twojej obudowie.

Tylko po co chcesz “zmierzyć” temperaturę krytyczną? Widzę, że nadal nie rozumiesz pojęcia, którym się posługujesz.

Zadbaj o to aby temperatura podzespołów była jak najniższa. Dysk poniżej 50 stopni, procesor w zależności od typu i jego obciążenia między 35 a 70-80. To są temperatury bezpieczne dla tych podzespołów i nie kombinuj z “krytyczną” bo to całkowicie pozbawione sensu.