Jak zmniejszyć PDF'a?

(kamil_w) #1

Witam. Mam książkę w formacie PDF. Ma ona coś około 1500 stron i zajmuje 530MB. Czy da się jakoś zmniejszyć znacząco wielkość tego pliku? Przy kompresji 7z na poziomie ultra otrzymałem 500MB więc to odpada. A może da się jakoś zmniejszyć rozdzielczość/format/jakość dokumentu?

(sosen86) #2

ja proponuje otowrzyć i wydrukować to (stworzyć z tego jeszcze raz pdfa) za pomocą PDFcreator powinna zmniejszyć się wielkość. mi np. z pdf 3,05 MB zrobiło 1.95. tak więć zmniejszenie napewno większe niż 7z. A pogorszenie jakości nie jest jakoś szczególnie widoczne

(Sp Adrian) #3

Cześć. To jest na pewno plik PDF? Mam książki w pdf, 700 stron to ~15 MB. Możesz poczytać TO .

(impassive) #4

To pewnie skan i dlatego tyle waży. A czy da się zmniejszyć? Może (wyekstrahować wszystkie skany stron, zredukować rozdzielczość i paletę kolorów i utworzyć nowy PDF), ale wydaje mi się, że to gra niewarta świeczki (no chyba że Ci bardzo zależy).

(kamil_w) #5

To NA PEWNO jest .pdf, tyle, że jest to skan książki do formatu PDF.

skorzystałem z rady sosen'a86 i użyłem PDFcreator'a. Zmniejszyłem dpi podczas "wydruku" do 150 i dałem skalowanie na 90%. Wynik... plik waży 130MB. :smiley: Może da sie to jeszcze jakoś bardziej w ten sposób odchudzić?! Zaraz sprawdzę ;]

(p19koz) #6

impassive ma w zupełności racje u Ciebie PDF tyle waży właśnie dla tego, że cale strony traktuje jako obrazy.

Można zmniejszyć strony ale wpłynie to w sposób znaczny na czytelność.

Jedyny dobry sposób to dobry program do rozpoznawania tekstu ze skanu:

FineReader Professional 9.0.0.724

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... +9.0.0.724

(kamil_w) #7

Bo ja wiem? Korzystam z FineReadera, ale jak dałem na rozpoznawanie tekstu z tego dokumentu, to robiło by to się z tydzień. ;/ PDF Creator wystarcza :smiley: Aż tak fatalnie to to nie wygląda. W zasadzie nie widać różnicy w wersji orginalnej a tej z 150dpi. Dałem teraz na 72dpi i czekam. Zobaczymy co z tego będzie

(Sp Adrian) #8

Przy tej objętości trochę Ci to zajmie, jeśli to tekst. Uważam, że to jednak wielka ilość grafiki a z tym to trochę trudniej. Pozdrowienia i zrób z tego 50 MB.

(Karmazyn65) #9

Po pierwsze publikacja, którą posiadasz nie jest legalna, ponieważ zawiera w sobie skany publikacji drukowanej.

Po drugie, jest tak wielka ponieważ zawiera właśnie skany, czyli pliki z obrazkami zamknięte w kapsułce PostScript.

Normalny Plik PDF zaiwerałby tekst, czcionki i ew. pewną ilość zoptymalizowanych obrazków (pod kątem wyświetlania - czyli małch rozmiarów, lub pod kątem drukowania - czyli nieco większych, ale nadal sporo mniejszych niż całe strony w postacji obrazka).

Powinieneś był zeskanować to za pomocą jakiegoś programu OCR, a następnie zapisać / wyeksportować do PDF, wówczas jego waga byłaby na poziomie 10-30MB - zależnie od ilości faktycznych obrazków w dokumencie oraz wybotu ich optymalizacji po wcześniej wspomnianym przeznaczeniem (ekran, czy wydruk).

(Sp Adrian) #10

Być może jest nielegalna, ale skąd wiesz (chyba,że masz tą samą), nielegalne mają raczej mniejsze objętości niż ta. Przeciez wiadomo ...Zresztą publikacje "skanów publikacji drukowanej" można zapisać w ~15 MB.

(Karmazyn65) #11

Kwestie zgodności, bądź nie Tojego PDF-a jest rozstrzygnięta.

Zastanów się jaki błąd popełniłeś podczas skanowania (przyjeta metoda) oraz, jak rozwiązać problem z wielkością tego pliku.

Chcesz, żeby Ci pomóc, a napadasz na pomagającego.

Zastanów się, co robisz?

(kamil_w) #12

Tu jestem w stanie się nie zgodzić. Jest to skan książki naszego profesora sporządzony przez znajomego z uczelni. Jest to plik tylko do naszej dyspozycji i nie mamy w planach go rozpowszechniać. Zgodnie z kodeksem cywilnym posiadanie materiału video oraz audio czy też innych dokumentów jest dopuszczalne. Konsekwencje karne zgodnie z kodeksem cywilnym można podnieść tylko wtedy, gdy powyższe materiały się udostępnia oraz gdy osoba , producent , dystrybutor który poniósł straty materialne z piractwa zgłosi to.

Tak więc publikacja ta JEST legalna :stuck_out_tongue:

Jo ja tu szukałem porady i na nikogo jak dotąd nie napadałem :wink:

dziękuję wszystkim za pomoc. Plik ma 130MB zamiast 530MB i to też dobry wynik, a przynajmniej taki, który by mnie satysfakcjonował w jakimś tam stopniu