Jak zmniejszyć pojemność płyty dvd po jej nagraniu

Parę dni temu nagrałem w Nero płytę dvd-r, której pojemność wynosi 4,42 GB. Dzisiaj chciałem na tej płycie zmienić nazwę kilku plików, ponieważ podczas nagrywania zaznaczyłem opcje “Pozwól na późniejsze dogranie plików (płyta wielosesyjna)”. Ku mojemu zaskoczeniu tym razem na pasku pojemności pokazuje mi że pojemność danych przekracza pojemność płyty, czego wcześniej nie było. Próbuje usunąć jeden z plików ale pojemność nie zmniejsza się. Próbowałem zrobić to wieloma programami by zaoszczędzić miejsce ale nic z tego. Czy mogę jakoś zmniejszyć wielkość płyty by móc dokonać wspomnianej operacji lub całkowicie usunąć pliki, bo dane te wgrać na nowo, ponieważ znajdują się na komputerze?

Jeśli to płyta DVD-R to nic nie skasujesz. Kasować można tylko z płytek wielokrotnego zapisu, czyli RW.

Sam napisałeś, że pozwoliłeś na późniejsze dodanie plików. Nie ma nic o modyfikacji czy usuwaniu. Zmiana pliku równoważna jest w tym przypadku z zachowaniem obu kopii pliku, czyli zwiększeniem zajętego obszaru.

Najlepiej zrób tak, jak radzi kolega wyżej - zainwestuj w nośniki wielosesyjne.

@up kilka sesji można nagrać na każdym dysku :stuck_out_tongue:

Co do zmian nazw tylko te wielokrotnego zapisu.

Jak coś już jest nagrane, to tego się nie zmieni. Jeśli "usunie się’ plik, miejsce nadal będzie zajęte, chociaż plik będzie niewidoczny.

@drobok, źle się wyraziłem. Chodziło mi o nośniki, na których wielokrotnie można zapisać każdy sektor (flashe, cd-rw) :slight_smile: