Jak zmniejszyć temperaturę komputera amd

Jak w temacie potrzebuję pomocy w zmniejszeniu temperatury procesora i innych podzespołów.Budżet do 200 złoty.Procesor: Amd Athlon X4 740 Quad Core

Płyta główna: Asus F2A55-M Karta graficzna: Nvidia GeForce Gt 640 8gb ram. Komputer zaczął gorzej chodzić a temperatura procesora w grach wynosi około 90 stopni. Proszę o porady :slight_smile:

Z góry dziękuje za pomoc :slight_smile:

Przed założeniem tematu proszę czytaj opisy działów. 

Przeniosłem ze “Sprawdzone porady” do odpowiedniego działu 

Czy wentylator na procesorze kręci się? Jeżeli tak, to są takie możliwości:

1/ radiator nie “styka” dobrze z procesorem (poluzował się),

2/ pasta termoprzewodząca pod radiatorem wyschła

3/ coś kombinowałeś z przetaktowywaniem (“podkręcaniem”) i procesor nie pracuje na standardowych ustawieniach… Napisz coś więcej. Jak to tylko kwestia pasty: zamkniesz się z budżet zamknie się w kilku złotych.

Wentylator kręci się. Spróbuję mocniej przykręcić radiator. Ciężko się wymienia taką pastę, bo jestem amatorem a nie chciałbym uszkodzić czegoś ;D

Nie podkręcałem niczego 

Nie przykręcaj tego mocniej, trzeba by najpierw zdjąć… Jak raz zrobisz, potem już bardzo prosto… Podeślij zdjęcia jakie zaczepy i jak jest umocowany radiator - to jest oryginalny radiator od AMD? Pasta to koszt 1-5zł. Wymiana to oczyszczenie ze starej pasty (delikatnie, nie żadne mocne rozpuczalniki!), nałożenie cieniutkiej wartstwy grubości “filmu” i nałożenie radiatora (jest kilka technik, np. też z małą kropką i rozmazanie pasty radiatorem). na YT jest tysiące poradników. Zanim się weźmiesz za to - pytaj wcześniej, żebyś nie miał potem zbędnych wydatków.

Przykład pierwszy z brzegu:

 

Daj zdjęcie tego radiatora/wentylatora - może bardziej się przy okazji będzie opłacało kupić nowy zestaw chłodzący (radiator+wentylator+pasta).

O takie zdjęcia chodzi? Wszystko oryginalne ;d

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Spokojnie sobie poradzisz. NIe musisz odkręcać wentylatora od radiatora. Upewewnij się, że przykręciłeś tą samą stroną wentylator (ma wyciągać powietrze a nie wdmuchiwać na radiator). Przedostatnie zdjęcie - powoli podnosisz czarną dźwignię, która dociska idącą w poprzek parę drutówzek). To spowoduje zwolnienie zaczepów po dwóch stronach. Jak zejdzie z zaczepów, delikatnie starasz się “odkleić” radiator od procesora - delikatnie ruszaj na boki, bo pasta mogła zwyczajnie wyschnąć… Wcześniej zamów np. z Allegro porcję pasty (1g starcza na kilka razy). Jak już ściągasz, to dobrze wymienić. Np. takie coś:

http://allegro.pl/aab-cooling-tg4-1g-pasta-termoprzewodzaca-9-5w-mk-i6359092539.html (10zł + przesyłka)

Osobiście używam takiej po złotówce - na dwóch laptopach i stacjonarnym działa b. dobrze:

http://allegro.pl/aab-cooling-tg1-pasta-termoprzewodzaca-srebro-i5795124819.html ( 1zł )

 

PS przy okazji włącz komputer i poświeć latarką, czy wentylator w zasilaczu się kręci… :wink:

Mam kilka sklepów komputerowych po drodze do domu, więc tam jakąś chyba kupię. Ile dać najwięcej za pastę, nie chcę przepłacić ;d

Są różne “szkoły”, jedni dadzą za pastę nawet 50 zł i więcej, ale to moim zdanie zdecydowanie za dużo. Bardzo dobre pasty kosztują kilkanaście złotych, wszystko zależy od tego, czy robi dla ciebie różnicę kilka stopni mniej czy nie. 

Z najtańszych bachus podał propozycję (w sklepie pewnie około 5 zł). Też da radę. :slight_smile:

Z najlepszych - np. Thermal Grizzly Kryonaut (tu różnica w stresie wyniesie nawet 10°C). Ale cena za 1g to już ponad 20 zł.

 

Odwrotnie - wentylator ma dmuchać na radiator. Zwłaszcza ten ze zdjęcia. Tak z resztą działają wszystkie wentylatory dołączane do procesorów. Są konstrukcje, gdzie wentylator wyciąga powietrze, ale tego jest może kilka procent. Są też takie z dwoma wentylatorami, wtedy jeden wciąga a drugi dmucha. Ale w tym przypadku ma dmuchać.

ta pasta za 1 zł to syf używałem jej ona a gelid Extreme to syf    na Gelidzie miałem 50 stopni w spokoju a na niej 70  a w stresie komp nie wytrzymywał wyłączał się a na gelidzie pod obciążeniem max 75 

Po prostu ożebrowaniem wentylatora do radiatora i będzie oki.

 

 

 

@Radek68Widzę, że się orientujesz w kwestii past CPU - duża jest różnica między pastą (posrebrzaną) Noctua dołączoną do chłodzenia (widocznego na zdjęciu poniżej), a tą co podałeś (Thermal Grizzly Kryonaut) ?

@Domker Nie znam wszystkich past, to niemożliwe, za dużo ich jest, ale używałem swego czasu pasty NT-H1 Noctua. Typowa pasta, niczym się nie wyróżniała, ani nie odstawała od innych. Tę co podałem miałem okazję do tej pory dwa razy stosować - i sam byłem zdziwiony - faktycznie była różnica, temperatura procesora w tzw. stresie była niższa o dobrych kilka stopni (około 10 stopni mniej). Ale ta pasta też była (jest) droższa, za 1 gram kolega płacił 25 zł.

a co sądzicie o paście thermal Grease 4  do laptopa hp dv9000 ?