Jak zmodernizować laptopa HP Compaq nx 6310

(Lukasz1701) #1

Witam posiadam komputer firmy HP. Czy mógłby mi ktos doradzic co mógłbym zmienić w moim komputerze bo praca na tak wolnym komputerze jest dość męcząca. Chodzi mi głównie o wymianę procesora lub dołozenie pamięci RAM lub jej wymiane. Jezeli mógłbym wymienić procesor lub dołożyć RAM to czy mógłby ktoś doradzic mi o jakich parametrach lub z jakiej firmy- jakieś przykłady. Około 2-3 lat temu wymieniany był procesor przez znajomego informatyka po poważnej awarii i pracuje dużo wolniej. Nie mam pojęcia jaki wcześniej był procesor - o jakich parametrach. Została tylko nalepka z nazwą Intel Centrino Duo.

Informacje o moim kumputerze + http://wklej.org/id/673748/

Proszę o jakieś porady.

(Kruszynka76) #2

Celeron M 430 1733 MHz 1024 KiB 533 MHz 13x 1,0/1,3 V 27 W Socket M kwiecień 2006 LF80538NE0301M "Yonah-1024" (standard-voltage, 65 nm)- masz właśnie taki procesor.

"Około 2-3 lat temu wymieniany był procesor przez znajomego informatyka po poważnej awarii i pracuje dużo wolniej" - procesor nie może pracować wolniej,chyba ,że ktoś mu zmienił taktowanie - w laptopie to raczej niemożliwe.system jednak może pracować wolniej i tak pewnie jest.do oczyszczenia systemu operacyjnego sł€żą takie programy jak ccleaner,odkurzacz itp.

należy zadbać również o poprawną defragmentację dysku twardego.

co do fizycznej zmiany podzespołów jedyną możliwą do zaakceptowania jest wymiana pamięci - dwie kości ddr2 667 po 1 gb to nie jest duży wydatek.wymiana procesora nic nie da.

istnieje jeszcze możliwość reinstalacji win, co z jej rozbudowaniem dałoby odczuwalny efekt

jest jeszcze jedno rozwiązanie,niestety najdroższe : mianowicie wymiana dysku na dysk ssd,w rozsądnej wielkości,co z powiększeniem pamięci i reinstalacją windowsa niesamowicie zwiększyłoby komfort pracy, szybkość działania windowsa i oprogramowania.mam na myśli jednak dyski ssd o prędkości zapisu/odczytu w granicach 500Mb/s.

z drugiej strony taki dysk może zostać jak sie już pozbędziemy starego lapka

ale czy jest sens inwestować w dysk ssd dla tej maszyny?

pozostaje więc rozbudowa pamięci i wyszyszczenie windowsa lub jego reinstalacja.

(truti) #3

Zobacz na mój nx6110:

http://wklej.org/id/710529/

Śmiga całkiem spoko. Dokup ramu do swojego. Nie dawaj więcej jak 50-60 zł za 1GB.

Za tyle są dostępne w uk.

I jak wyżej kolega napisał, 'przyśpiesz' xp-ka.

(Lukasz1701) #4

Dziękuje za porady. Postaram sie zainwestować w kości pamięci polecane przez was. Co do mojego procesora to wiedziałem że to jest Cerleron M 430, 1733 MHz. Chodziło mi o to że nie pamiętałem jaki był procesor przed wymian właśnie na tego celerona. Znajomy informatyk powiedział że miał takiego Celerona na stanie w domu i juz nie szukał innego bo zależało mi wtedy na czasie. Ale powiedzaiał że jeżeli będe chciał to możemy się później umówic na wymianę na inny bo ten miałbyć tak tymczasowo a jest już ponad 2 lata:). Czyli zrozumiałem że można by wymienić na inny o lepszych parametrach. Tal więc czy jest sens wymiany tego procesora na inny?

(Kruszynka76) #5

nie...szkoda pieniędzy

nawet pasujący procesor mobilny o nieco lepszych parametrach zmieni tak niewiele,że szkoda w to iść