Jak zmusić GPU do pracy na 100%?

Witam!

 

Mam w lapku kartę HD4670m lecz grając na niej w Euro Truck Simulator 2, GPU działa na częstotliwościach 450MHz/600MHz. A jej możliwości to 675/800. Takie wartości by sprawiły, że mógłbym komfortowo zagrać, a tak na nisko/średnich mam ledwo 25FPS… Więc są sposoby by wymusić maksymalne obrotu w karcie graficznej?

 

Windows 7 /  CCC w wersji 13.1. Temperatury w stresie do 70C.

 

Pozdrawiam

Czy sprawdzałeś czy przypadkiem temperatury GPU nie są zbyt wysokie?

Próbowałeś zmienić profi zasilania w systemie na “Wysoka wydajnosć”?

Niektórzy producenci laptopów zmniejszają taktowania układów graficznych, więc pracują one na wolniejszych taktowaniach niż te, które są podane na stronie AMD. Jak chcesz osiągnąć większe taktowanie, to musisz podkręcić grafikę. Jeżeli chłodzenie w Twoim komputerze nie należy do najwydajniejszych, to trzeba wtedy uważać.

hej

 

na samym początku napisałem, że w stresie mam 70C, więc temperaturą się nie martwię (mam system chłodzenia własnej roboty i nie przekracza 70).

w World of Tanks karta chodzi na maksimum, ale w UT2 nie chce

A sprawdzałeś czy GPU jest obciążone w min 90% podczas grania na 450MHz/600MHz? Jak wygląda obciążenie CPU w UT2?

Nie mam karty ATI, ale w panelu NVidii można zdefiniować opcje zarządzania energią dla indywidualnych aplikacji…

Pobierz AMD GPU Clock Tool i przez ten program podkręć. Najlepiej podkręcaj np. co 5 MHz i sprawdzaj, czy komputer działa stabilnie i się nie przegrzewa. Oczywiście możesz dać taktowanie, które przekracza interesujące Ciebie wartości, ale nie przesadzaj. Możesz spróbować podkręcić przez MSI Afterburner, o ile obsłuży on Twoją kartę. A jeśli chodzi o ustawienia wydajności, to sprawdź, czy masz ustawioną maksymalną wydajność w “powerplay” w Catayst Control Center.

W laptopach BIOS ogranicza podzespoły więc nigdy nie będzie takich osiągów jak na papierze czy też stacjonarce . Wszystko  po to ,aby się nie przegrzewały / nie paliły .

W skoro innych grach chodzi na maxa. To po prostu efekt tego, że procesor ogranicza, albo źle zoptymalizowana gra.

Zerknij do sterownika karty graficznej, niedawno na benchmarku był identyczny problem, można z poziomu stera wymusić prace na maksymalnych taktach.

Ja przede wszystkim zasugeruję instalację Catalystów 11.11 do tej karty

Pobierz program Razer Game Booster z tąd:http://www.razerzone.com/gamebooster

Podnosi on Możliwości twojej karty graficznej ale niestety troche obciąża procesor.

Mi podnosi on fps’y w wymagających grach na jakieś 10 + Dobry program.

Ten program jedyne co robi, to wyłączanie zbędnych procesów i usług. Nie wpływa on bezpośrednio na zwiększenie wydajności GPU. Jak autor chce osiągnąć większe taktowanie, to zostaje tylko podkręcenie GPU.

@up

Nie o to się rozchodzi ma wyższe takty, ale karta ich nie włącza przy tej grze.

Może inaczej. Niech autor poda model notebooka. Całkiem możliwe, że karta chodzi na 100%, ponieważ takie ograniczenie nałożył producent. Jak już wcześniej wspomniałem niektórzy producenci tak robią. W Catalyst Control Center jest podana maksymalna częstotliwość z jaką może pracować karta. Oczywiście po podkręceniu wartość ta się zwiększy.

Jeżeli autor tego tematu ma cały czas komputer opisany, w tym wątku, to zaszła pewna nieścisłość, bo tutaj jest mowa o HD 4670, a w poprzednim temacie o 4650. W przypadku Mobility Radeon HD 4650 są dwie wersje1 GB, czyli taką jaką ma autor. W jednej taktowania są wyższe, natomiast w drugiej pokrywają się z podanymi przez autora, czyli 450 MHz dla rdzenia i 600 dla pamięci.

Pozostaje pytanie jaką faktycznie ma autor kartę? Sprawdź w Catalyst Control Center taktowania, bo tam są podane prawidłowe maksymalne częstotliwości dla tej karty. A jeśli chodzi o model karty, to jak miałem styczność z nowszymi Catalystami na kartach z serii HD 4xxx i starszych, to model nie był podany do końca prawidłowo, np. tak “Radeon HD 4500/5100 series”.